Medal za 50 lat pożycia

Aby obchodzić tę rzadką rocznicę, wystarczy tylko dotrzymać słowa i być ze sobą pół wieku na dobre i na złe... Wyobrażacie sobie 50 lat pożycia razem?

Spis treści

50 lat pożycia razem..

Urzędy stanu cywilnego prowadzą rejestr zawiązków małżeńskich i na ogół pamiętają o takich jubileuszach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby o zbliżającej się 50. rocznicy ślubu pamiętali najbliżsi czy przyjaciele i wszystkiego w porę dopilnowali: procedury zajmują niekiedy nawet 10 miesięcy.

Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie lokalny USC wysyła do wojewody, ten zaś przedstawia go Kancelarii Prezydenta RP. Odznaczenie z reguły wręczają władze miejscowe, np. burmistrz lub prezydent miasta. Zazwyczaj jest to uroczystość, na którą zaprasza się rodzinę i znajomych jubilatów: są przemówienia, toasty, wzruszenia.

Co daje medal?

Medal ma znaczenie symboliczne, honorowe: nie daje jakichkolwiek uprawnień, przywilejów ani korzyści majątkowych. Ma kształt stylizowanej, sześciopromiennej, srebrzonej, oksydowanej gwiazdy o średnicy 35 mm z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Pośrodku awersu, na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią, umieszczone są dwie srebrzone, oksydowane róże. Na odwrotnej

stronie znajduje się monogram RP, a w otoku napis: ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE. Medal zawieszony jest na różowej wstążce o szerokości 35 mm z pionowym, czteromilimetrowym białym paskiem pośrodku. Jest przyznawany od 1960 r.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij