Medal za 50 lat pożycia

Aby obchodzić tę rzadką rocznicę, wystarczy tylko dotrzymać słowa i być ze sobą pół wieku na dobre i na złe... Wyobrażacie sobie 50 lat pożycia razem?
Spis treści

Reklama

50 lat pożycia razem..

Urzędy stanu cywilnego prowadzą rejestr zawiązków małżeńskich i na ogół pamiętają o takich jubileuszach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby o zbliżającej się 50. rocznicy ślubu pamiętali najbliżsi czy przyjaciele i wszystkiego w porę dopilnowali: procedury zajmują niekiedy nawet 10 miesięcy.

Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie lokalny USC wysyła do wojewody, ten zaś przedstawia go Kancelarii Prezydenta RP. Odznaczenie z reguły wręczają władze miejscowe, np. burmistrz lub prezydent miasta. Zazwyczaj jest to uroczystość, na którą zaprasza się rodzinę i znajomych jubilatów: są przemówienia, toasty, wzruszenia.

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Co daje medal?

Medal ma znaczenie symboliczne, honorowe: nie daje jakichkolwiek uprawnień, przywilejów ani korzyści majątkowych. Ma kształt stylizowanej, sześciopromiennej, srebrzonej, oksydowanej gwiazdy o średnicy 35 mm z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Pośrodku awersu, na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią, umieszczone są dwie srebrzone, oksydowane róże. Na odwrotnej

stronie znajduje się monogram RP, a w otoku napis: ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE. Medal zawieszony jest na różowej wstążce o szerokości 35 mm z pionowym, czteromilimetrowym białym paskiem pośrodku. Jest przyznawany od 1960 r.

Czytaj również
Więcej z kategorii Życie intymne
Przeczytaj artykuł
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Przeczytaj artykuł
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Przeczytaj artykuł
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Powiązane artykuły
Fałszywe faktury. Seniorze, nie daj się złapać!
Opłata paszportowa
Afrykańska krowa
Testament ratuje życie
Jak nazywają się rocznice ślubu i skąd wzięły się ich nazwy?

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online