Podróż samolotem
Pierwszy raz samolotem? Wszystko będzie się wydawać nowe, a wiele kwestii – wymagać sprawdzenia. Należy wiedzieć, jakie można wnieść kosmetyki do samolotu i jakie są przeciwwskazania medyczne?
Kosmetyki do samolotu
Na pokład samolotu w bagażu podręcznym można wnieść wszystkie kosmetyki, a więc między innymi:
- dezodorant,
- perfumy,
- mydło w płynie,
- szampon,
- kremy, balsamy,
- emulsje do opalania,
- podkłady do makijażu,
- płyn do demakijażu,
- krople do oczu,
- płyny do soczewek kontaktowych,
- lakier do paznokci,
- tusz do rzęs,
- jednorazowa maszynka do golenia.
Uwaga: wszystkie płynne kosmetyki do samolotu zabieramy w butelkach o pojemności do 100 mililitrów. To znacznie mniej, niż wynosi typowa objętość np. szamponu. Specjalne zestawy podróżne tej objętości można kupić w drogeriach, ewentualnie należy przelać dany kosmetyk do mniejszej butelki. Ograniczenie to nie dotyczy kropli do oczu. Wszystkie kosmetyki należy spakować do jednej, przezroczystej torby, najlepiej zamykanej strunowo, której pojemność nie przekracza jednego litra. Torbę z kosmetykami należy spakować na wierzchu bagażu podręcznego. Trzeba się liczyć z tym, że będzie dokładnie zlustrowana w czasie kontroli bezpieczeństwa.
Przelot samolotem – przeciwwskazania
Choć jest to najszybszy i statystycznie najbezpieczniejszy środek lokomocji, nie każdy może się wybrać w podróż samolotem. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań medycznych. Należą do nich:
- przebyty zawał i udar mózgu,
- niedawno przebyty zabieg operacyjny,
- niedawne urazy jamy brzusznej i czaszki,
- niestabilna choroba wieńcowa,
- odma opłucnowa,
- choroba dekompresyjna,
- choroby zatok,
- podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe,
- atak padaczki przebyty w ostatnich dniach,
- anemia,
- psychoza,
- choroby zakaźne.
Nadciśnienie a lot samolotem
Nadciśnienie zazwyczaj nie jest uznawane za przeciwwskazanie do odbywania przelotów samolotem, chyba że jego wartości przekraczają poziom 180/110 mmHg, albo towarzyszą mu inne schorzenia. Tak czy inaczej, osoby zmagające się z nadciśnieniem, powinny przed wylotem skonsultować się z lekarzem.
Na pokład samolotu należy zabrać stosowane na co dzień leki na obniżenie ciśnienia. Z uwagi na procedury bezpieczeństwa, może się przydać zaświadczenie od lekarza o przyjmowanych lekach.
Należy pamiętać, że podróż samolotem jest dla wielu osób wydarzeniem stresującym, wiele osób przyznaje wprost: „boję się lecieć samolotem”. Co samo w sobie wpływać będzie na wzrost ciśnienia tętniczego. Dlatego warto zaopatrzyć się w sprawdzone środki uspokajające. Nie powinno się też spożywać alkoholu ani słonych potraw w czasie podróży samolotem, ani bezpośrednio przed nią.
Zakrzepica a lot samolotem
Kilkunastogodzinna podróż samolotem niesie za sobą ryzyko wystąpienia zakrzepicy, której tragiczną konsekwencją może być zator tętnicy płucnej. Długotrwałe unieruchomienie nóg w jednej pozycji utrudnia przepływ krwi z kończyn do serca i z powrotem. Zaleganie krwi może prowadzić do powstania skrzepów. Jeśli jeden z nich oderwie się od ściany żyły i trafi do płuc, może to doprowadzić nawet do zgonu. Pierwszym objawem zwiastującym poważny problem jest ból łydek.
Na wystąpienie zakrzepicy w czasie wielogodzinnej podróży samolotem szczególnie narażone są:
- osoby po 50. roku życia,
- osoby otyłe,
- palacze papierosów,
- osoby po przebytych nowotworach i chorobach serca,
- kobiety w ciąży.
Osoby, u których występuje duże ryzyko wystąpienia zakrzepicy, powinny skonsultować się z lekarzem i w razie potrzeby – zażyć leki anty-zakrzepowe.
Zaświadczenie o cukrzycy do samolotu
Strzykawkę, pompę insulinową oraz insulinę można wnieść na pokład samolotu. Najlepiej jest przewozić je w bagażu podręcznym. To ważna informacja dla diabetyków wybierających się w podróż samolotem. Ze względu na lotniskowe procedury bezpieczeństwa, istotne jest przy tym jednak, aby zadbać wcześniej o stosowne zaświadczenie od lekarza. Zawiera on dane osobowe pacjenta, spis przyjmowanych leków wraz dawkami, oraz dane kontaktowe lekarza prowadzącego danego pacjenta. Zaświadczenie takie powinno być wypełnione w języku polskim i angielskim, jeśli wybieramy się w podróż zagraniczną. Ponieważ poszczególne linie lotnicze mogą mieć własne szczegółowe zasady dotyczące wnoszenia na pokład insuliny i sprzętu medycznego, warto tę kwestię przed podróżą samolotem skonsultować z ich przedstawicielem.
Czytaj też: