Wakacje seniora – pojęcia, które trzeba znać

Dla osób 50 plus koniec sezonu urlopowego jest szczególnie atrakcyjny. Biura podróży kuszą niskimi cenami. Zanim jednak gdziekolwiek wyjedziemy, zapoznajmy się z turystycznym slangiem, który nie zawsze bywa czytelny. 

Wakacje w wersji AI

W folderach biur turystycznych aż się roi od tajemniczych skrótów, bez znajomości których nasz wymarzony urlop może zostać zapamiętany na długo, ale niekoniecznie w sposób pozytywny. Najpopularniejszym skrótem, z jakim się spotykamy, jest bez wątpienia AI (all inclusive), oznaczający „wszystko w cenie”. Oferta ta skierowana jest do tych osób, które na wakacjach cenią sobie święty spokój. Pakiet AI gwarantuje zwykle nieograniczony dostęp do różnych dań i przekąsek (najczęściej w formie stołu szwedzkiego), a także napojów, również alkoholowych, przez cały czas pobytu w hotelu.

Warto wiedzieć, że oferta AI bywa zróżnicowana (najlepsza jest w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych). Może się też okazać, że owszem, alkohol dostaniemy za darmo, ale za zwykłe napoje chłodzące zapłacimy już krocie. Kolejny haczyk? Niestety niektóre hotele honorują AI jedynie w pewnych godzinach. Gwarancją udanego wyjazdu może być więc oferta UAI (ultra all inclusive) – wersja AI rozszerzona o np. markowe alkohole czy room service, a więc dostarczanie posiłków do pokoju, albo TAI (total all inclusive) – najbogatszy pakiet, obejmujący poza wszystkim innym korzystanie ze SPA lub siłowni.

Opcje wyżywienia, noclegu i ubezpieczenia

Oprócz AI możliwe są również inne, zwykle tańsze formy pobytu, z których mogą korzystać seniorzy. Warunki noclegu i wyżywienia określają takie skróty, jak BB (bed and breakfast – wykupienie tej oferty gwarantuje nam w cenie śniadanie i nocleg w hotelu), HB (half bard – czyli dwa posiłki dziennie, śniadanie i obiadokolację), FB (full bard – pełne wyżywienie, trzy posiłki dziennie w standardowych porach) lub OB (only bed – jedynie nocleg). Kiedy na miejscu nie ma zapewnionego wyżywienia, poinformuje nas o tym skrót OV (overnight).

Z jakimi jeszcze skrótami możemy się spotkać? W fazie ustalania szczegółów wycieczki na pewno z KL (ubezpieczenie od kosztów leczenia) i NW (ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków). To są jednak ubezpieczenia dla zdrowych ludzi, które nie obejmują np. leczenia cukrzycy. W przypadku wyjazdu osób starszych organizatorzy wycieczek zalecają więc rozszerzenie ubezpieczenia chociażby o pakiet obejmujący ochronę przed następstwami chorób przewlekłych.

Fenomen last minute

Z last minute – oferta oznacza wykupienie wycieczki w „ostatniej chwili” – skorzystać może każdy, kto chce wyjechać na wakacje za małe pieniądze. Co ważne, nasza podróż regulowana będzie takimi samymi przepisami, jak w przypadku zwykłej imprezy turystycznej, nie zaś na zasadach promocyjnych. Niewątpliwą zaletą tego typu ofert są niskie koszty podróży (wynosić mogą nawet 50 proc. pierwotnej wartości), nie ulegnie zmianie również jej cena (w okresie 20 dni przed datą wyjazdu cena ustalona w umowie nie może zostać podwyższona).

Nie ma jednak (pod)róży bez kolców – za sprawą last minute nie zawsze trafimy do miejsca, w które akurat chcemy pojechać, musimy się również przygotować na podejmowanie wyjątkowo szybkich decyzji. Niekiedy trzeba się spakować w ciągu jednego dnia! Na szczęście w przypadku seniorów odpada problem ludzi młodszych, mianowicie uzyskanie urlopu w pracy…

Last but not least – u kogo kupić wycieczkę?

Zorganizowaną wycieczkę kupić możemy u organizatora (touroperatora) bądź pośrednika turystycznego (agenta turystycznego). Organizator to firma, która zajmuje się przygotowaniem naszego urlopu od początku do końca. W ramach jej kompetencji leży zawarcie umowy z hotelem, przewoźnikiem i innymi pośrednimi firmami. Kupując natomiast wycieczkę u agenta (najczęściej pośrednika biura podróży), będziemy mieć do czynienia z firmą, która na podstawie umowy zawartej z organizatorem sprzedaje jego wycieczki. Nie powinniśmy się jednak bać, że ceny w takich miejscach będą wyższe – niezależnie od tego, u kogo kupimy wycieczkę, jej koszt i tak będzie jednakowy (organizator dzieli się bowiem z agentem zyskiem).

Jakie inne skróty i terminy mogą nam się przydać?

DB/DBL (double room) – pokój dwuosobowy

Charter – wynajęcie samolotu przez biuro podróży

Check-in – zakwaterowanie w hotelu lub odprawa pasażerów na lotnisku

Check-out – wykwaterowanie z hotelu

SGL (single room) – pokój jednoosobowy

Transfer – przetransportowanie turystów na krótkim odcinku

Tranzyt – przejazd przez obce państwo w drodze do kraju

Voucher – dokument, w którym zawarte są informacje o organizowanej imprezie turystycznej (np. o rodzaju wyżywienia, zakwaterowaniu etc.)

ZPR – zgodnie z programem imprezy lub opisem hotelu

ANNA MILCZAREK

 
Więcej z kategorii Podróże
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr