Łóżko rehabilitacyjne i inne meble dla seniora. W jakie sprzęty warto zainwestować?

Łóżko rehabilitacyjne, geriatryczne fotele wypoczynkowe, krzesło dla seniora toaletowe – to tylko część sprzętów, które mogą zagościć w naszym domu, by uczynić życie w podeszłym wieku i chorobie odrobinę lżejszym.
Spis treści

Łóżko rehabilitacyjne

Łóżko rehabilitacyjnejest meblem spotykanym nie tylko w szpitalach, gabinetach terapeutycznych i domach pomocy społecznej. Takie łóżko doskonale sprawdzi się także w domu, jako podstawowe narzędzie w procesie pielęgnacji i rehabilitacji osoby starszej. Przeznaczone do domowego użytku łóżko rehabilitacyjne z wyglądu przypomina łóżko zupełnie zwykłe, ale to tylko pozory. Wykonany z drewna, lub oklejonej sklejki mebel opiera się nie na nogach, lecz czterech kółkach antystatycznych, umożliwiających manewrowanie łóżkiem w obrębie mieszkania. Łóżko rehabilitacyjne z trzech stron obramowane jest barierkami, z czwartej zaś zapewnia swobodny dostęp do osoby leżącej, jej samej umożliwiając wygodne wstawanie i kładzenie się. Jego wysokość jest regulowana, zazwyczaj w zakresie o 40 do 80 centymetrów. Współczesne łóżka często regulowane są elektrycznie, nie wymagają więc dużej siły w obsłudze. Dodatkowo możliwa jest zmiana położenia poszczególnych części stelaża znajdującego się pod materacem – podudzie czy zagłowie można regulować w zakresie nawet kilkudziesięciu stopni. Łóżko rehabilitacyjne może być też wyposażone w wysięgnik z trójkątem.

 

Dofinansowanie do łóżka rehabilitacyjnego

Łóżka rehabilitacyjne doskonale spełniają się w swojej roli, niestety nie są to sprzęty tanie. Ceny mieszczą się zazwyczaj w przedziale 2-4 tysiące złotych. Na szczęście osoby gorzej sytuowane mogą liczyć na dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który pokryje nawet do 80 procent kosztów wybranego przez nas łóżka. Pomoc można uzyskać za pośrednictwem Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie lub Miejskich Ośrodków Pomocy społecznej. Aby uzyskać dofinansowanie należy przynieść zaświadczenie od lekarza ze wskazaniem konieczności zakupu, fakturę pro forma na zakup określonego produktu a także zaświadczenie o zarobkach. Pamiętajmy, że dofinansowanie na łóżko rehabilitacyjne otrzymają wyłącznie osoby, których zarobki nie przekraczają 50 proc. średniej płacy, jeśli żyją w gospodarstwach wieloosobowych i 65 proc. w przypadku osób samotnych.

Łóżko dla seniora

Na szczęście łóżko rehabilitacyjne jest sprzętem, który niezbędny jest  tylko w wyjątkowych sytuacjach. W większości przypadków, zupełnie wystarczającym meblem na jesień życia będzie zwykłe łóżko. Aczkolwiek doradzamy w tym miejscu postawić na jakość – można domniemywać, że wydatnie przełoży się ona na komfort życia, czyli na kondycję kręgosłupa na przykład. A zatem, jeśli ktoś śpi na starej wersalce, czy tapczanie z wystającymi sprężynami, warto miejsce do spania wymienić na nowe. Współcześnie produkowane łóżka wyposażone są w elastyczne stelaże, na które nakładane są nowoczesne materace, w większości wyposażone w 7 tzw. stref komfortu, powalających w maksymalny sposób dostosować się do krzywizn kręgosłupa i nacisku poszczególnych partii ciała. Niezależnie od tego, czy wybierzemy materac piankowy, sprężynowy, czy inny, nasz komfort spania będzie niewspółmiernie wyższy w porównaniu ze starym łóżkiem. Warunek jest jeden – nie warto oszczędzać na jakości.

Jeśli chodzi o typowe łóżko dla seniora, warto pamiętać, że powinno ono mieć podniesioną konstrukcję w porównaniu z zwykłymi łóżkami. O ile zazwyczaj stelaż ulokowany jest na wysokości około 20-25 centymetrów nad ziemią, o tyle łóżko wysokie dla seniora powinno mieć deski na poziomie 30-35 centymetrów, co w zależności od grubości materaca pozwoli nam spać na wysokości ok 50-55 cm. Tak wysoka pozycja niezwykle ułatwi wstawanie i kładzenie się osobom starszym, nie obciążając stawów i mięśni.

 

Fotele wypoczynkowe - geriatryczne

Fotel dla seniora z biegiem lat i postępującym osłabieniem motoryki, będzie się stawać coraz istotniejszym elementem wyposażenia domu. W większości przypadków zadowolą nas zwykłe fotele, jakich pełno w salonach meblowych. Pamiętajmy tylko o tym, że nisko ulokowane a w dodatku miękkie siedzisko będzie w dużym stopniu utrudniać wstawanie i siadanie. Zaś tak modne obecnie niskie oparcie nie będzie stanowić wystarczającej podpory dla zmęczonego kręgosłupa. A zatem, nie ulegając przesadnie modzie, wybierajmy raczej modele wysokie i twarde, koniecznie wyposażone w oparcia na łokcie i przedramiona.

Osobną kategorią są tzw. geriatryczne fotele wypoczynkowe. Zapewniają one regulację (zazwyczaj elektryczną) kąta nachylenia oparcia a także podparcia łydek. Odchylenie fotela do tyłu zapewnia relaks w pozycji półleżącej, zaś przechylenie do przodu ułatwia wstawanie. Geriatryczne fotele wypoczynkowe produkowane są głównie z myślą o pacjentach szpitali i podopiecznych domów opieki społecznej, nie mniej elegancki design droższych modeli sprawia, że idealnie będą pasować także do domu. Niestety, i w tym przypadku dla wielu osób zaporowa może się okazać cena – od 1 tysiąca złotych w przypadku prostych modeli, do około 4 tysięcy zł.

 

Krzesło dla seniora

W przypadku osób mających duże problemy z samodzielnym poruszaniem, wygodnym rozwiązaniem poprawiającym jakość codziennego funkcjonowania jest krzesło dla seniora, zwane też krzesłem toaletowym lub wózkiem sanitarnym. Jest to urządzenie przypominające nieco prosty wózek inwalidzki. Jego budowa umożliwia wjechanie do ubikacji i ustawienie się bezpośrednio nad toaletą, co dzięki specjalnemu otworowi pozwala na załatwienie potrzeb fizjologicznych bez wstawania na nogi. W razie zaś, gdybyśmy nie zdążyli dojechać na czas do łazienki, krzesło dla seniora wyposażone jest w specjalny pojemnik na odchody, służący w tego właśnie typu nagłych sytuacjach. Cena zakupu waha się od 300 do 600 złotych.


Czytaj też:

 

 

Więcej z kategorii Rehabilitacja
Laska do chodzenia - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Choroba Parkinsona – rehabilitacja. Zalecane ćwiczenia
Kobieta cierpiąca na chorobę Parkinsona w czasie rehabilitacji
Porażenie nerwu twarzowego – rehabilitacja. Ćwiczenia
Mężczyzna z porażeniem nerwu twarzowego
Powiązane artykuły
Pacjentka na rehabilitacji stawu skokowego
Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu i złamaniu
Pacjentka w trakcie rehabilitacji po udarze mózgu
Rehabilitacja po udarze mózgu w ośrodkach NFZ i w domu
Mężczyzna w czasie rehabilitacji barku
Rehabilitacja barku – ćwiczenia po artroskopii stawu
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie biodra
Rehabilitacja po endoprotezie biodra – jak długo trwa?
Pacjentka w trakcie rehabilitacji ogólnoustrojowa
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych