Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena

Łóżko rehabilitacyjne (łóżko ortopedyczne) w odróżnieniu od zwykłego łóżka, posiada regulowany stelaż, umożliwiający wyniesienie tułowia oraz kończyn dolnych. Łóżko rehabilitacyjne elektryczne sterowane jest za pomocą pilota, zatem ustawianie odpowiedniej pozycji nie sprawi nikomu problemu. Największy minus, jeśli chodzi o łóżko ortopedyczne? Cena. Zazwyczaj grubo powyżej 2 tysięcy złotych. Na szczęście na zakup łóżka rehabilitacyjnego można uzyskać dofinansowanie.
Spis treści

Łóżko rehabilitacyjne

Łóżko rehabilitacyjne (łóżko ortopedyczne) jest sprzętem zaprojektowanym z myślą o osobach, które ze względu na zły stan zdrowia (choroba, uraz, niepełnosprawność, niedołężność) muszą spędzać dłuższy czas w pozycji leżącej lub półleżącej. Łóżko rehabilitacyjne posiada stelaż podzielony na sekcje (zazwyczaj 4), regulowane o kilkadziesiąt stopni. Unoszone jest oparcie a także dwie części odpowiedzialne za podparcie nóg. Bardzo często łóżko rehabilitacyjne ma też możliwość podnoszenia lub opuszczania całej konstrukcji w zakresie nawet 25-80 centymetrów, co ułatwia sprawowanie opieki nad osobą chorą. 

Łóżko rehabilitacyjne zazwyczaj z trzech stron obramowane jest barierkami, natomiast czwarty bok nie jest zabezpieczony, umożliwiając w ten sposób swobodny dostęp do pacjenta. Barierki w łóżku ortopedycznym wykonuje się z drewna lub metalu. Łóżko rehabilitacyjne posiada 4 nogi zakończone kołami antystatycznymi dla zapewnienia lepszej mobilności. Łóżko rehabilitacyjne może być też wyposażone w wysięgnik z trójkątem.

Zobacz też: Rotor rehabilitacyjny - do ćwiczeń rąk i nóg

Łóżko rehabilitacyjne elektryczne

Łóżko rehabilitacyjne sterowane może być manualnie, ale ze względu na wygodę pacjentów oraz ich opiekunów coraz częściej stosuje się działającą na pilota regulację elektryczną, z wykorzystaniem zaawansowanych siłowników i sterowników. Pilot do łóżka rehabilitacyjnego pozwoli nam bez wysiłku ustawić dowolną konfigurację. Łóżko rehabilitacyjne daje możliwość odpoczynku w pozycji nie tylko leżącej, ale też półleżącej, czy półsiedzącej – wystarczy w odpowiednim zakresie podnieść podparcie tułowia. Możliwe jest też ułożenie chorego na przykład w pozycji Trendelenburga, czyli z głową i tułowiem umieszczonymi poniżej poziomu kończyn dolnych.

Czytaj też: ABC opieki nad osobą starszą

Łóżko rehabilitacyjne – cena

Łóżko rehabilitacyjne często kupowane jest jako specjalistyczny sprzęt, mający stanowić wyposażenie sal szpitalnych, domów opieki społecznej czy gabinetów terapeutycznych. Ze względu na powyższe, a także mając na uwadze zaawansowanie technologiczne, musimy się liczyć z tym, że zakup łóżka rehabilitacyjnego do tanich należeć nie będzie. 4-segmentowe łóżka rehabilitacyjne kosztują zazwyczaj w granicach 2 do nawet 6 tysięcy złotych, rzadko zdarzają się modele tańsze. 

Pamiętajmy, że jest to cena za samą ramę ze stelażem, a przecież łóżko rehabilitacyjne wymaga jeszcze zastosowania specjalnego materaca. W dodatku łóżko rehabilitacyjne nie należy do sprzętów, które refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Na szczęście część pacjentów może się zwrócić o pomoc finansową ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Czytaj: Uchwyty do wanny

Łóżko rehabilitacyjne – dofinansowanie

PFRON pokrywa do 80 procent kosztów zakupu łóżka rehabilitacyjnego. Pamiętać należy jednak o kilku istotnych warunkach. Po pierwsze, o pomoc nie zwracamy się bezpośrednio do Funduszu, lecz czynimy to pośrednio, składając wniosek o dofinansowanie do Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie lub Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. Po drugie, na refundację mogą liczyć wyłącznie osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności albo też zaświadczenie o pobieraniu zasiłku pielęgnacyjnego przez rodzica dziecka niepełnosprawnego. Dodatkowo należy spełniać kryterium dochodowe (zatem do wniosku dołączyć trzeba również zaświadczenie o zarobkach). Dofinansowanie na łóżko rehabilitacyjne zostanie przyznane osobom, których zarobki nie przekraczają 50 proc. średniej płacy, jeśli żyją w gospodarstwach wieloosobowych i 65 proc. w przypadku osób samotnych. 

Ponadto, składając wniosek o dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego, musimy załączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające zasadność jego zakupu, a także fakturę pro forma wystawioną przez sklep, w którym chcemy nabyć sprzęt.

Przeczytaj: Uchwyty dla niepełnosprawnych

Materac do łóżka rehabilitacyjnego

Ze względu na regulację stelażu a także funkcję, którą ma spełnić, materac do łóżka rehabilitacyjnego nie może być pierwszym lepszym materacem ze sklepu meblowego. Dystrybutorzy łóżek rehabilitacyjnych w komplecie często oferują albo zwykłe, elastyczne materace piankowe, bądź też materace przeciwodleżynowe o różnej budowie (też głównie piankowe). Wybór odpowiedniego materaca do łóżka rehabilitacyjnego powinien zostać skonsultowany z lekarzem lub fizjoterapeutą, w celu dobrania produktu do konkretnych potrzeb.  

Czytaj też: Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety

 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Powiązane artykuły
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena
Jak zorganizować zjazd rodzinny?