Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?

Dla osób kupujących materac przeciwodleżynowy, refundacja części kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia będzie dużą ulgą finansową. Jeśli jest się w złej sytuacji finansowej, refundacja przysługuje także w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
Spis treści

Czym jest materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy pomaga w opiece nad osobami przewlekle chorymi, przykutymi na stałe do łóżka, zapobiegającym – jak sama nazwa wskazuje – powstawaniu odleżyn, czyli ognisk martwicy, przechodzących w owrzodzenie skóry, mięśni i kości.

Wyróżnić należy dwa główne typy materacy przeciwodleżynowych.

  1. Statyczne pomagają równomiernie rozłożyć ciężar ciała na tak dużą powierzchnię, by ucisk nie był skupiony w jednym miejscu. Najpopularniejsze mają budowę piankową. Są tanie, ale ich skuteczność ograniczona jest jedynie do stanów lekkich.

  2. W bardziej zaawansowanych sytuacjach stosuje się znacznie droższe materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe (rurowe), zbudowane ze specjalnych komór, na zmianę pompowanych powietrzem z kompresora, co pozwala zmieniać miejsca ucisku, a jednocześnie masować nieruchome ciało.

Czy materac przeciwodleżynowy jest refundowany z NFZ?

Jeśli kupujemy materac przeciwodleżynowy, refundacja NFZ znacznie zmniejszy obciążenie finansowe, aczkolwiek niemal pewne jest, że i tak tanio nie będzie. Ceny najprostszego rodzaju zaczyna się wprawdzie już od około 100 złotych, jednak za najdroższe modele przyjdzie zapłacić 500-700 złotych, a nawet więcej.

Na materac przeciwodleżynowy refundacja NFZ przewidziana jest w wysokości 70 procent, przy czym limit cenowy, jeśli chodzi o tego typu asortyment, wynosi obecnie 400 złotych. Jeśli wybierzemy sprzęt droższy, za wszystko powyżej limitu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje pokrywania kosztów ewentualnych napraw materaca. Na zakup zwrot części kosztów przysługuje raz na 3 lata.

Należy pamiętać, że w przypadku zakupu z refundacją NFZ, kod produktu to P 117. Co istotne – refundacja nie obejmuje zakupu droższego rodzaju, a mianowicie przeciwodleżynowych piankowych.

Wskazaniem do wystawienia zlecenia na sprzęt z refundacją, są takie schorzenia jak:

  • paraplegia,
  • tetraplegia

oraz inne trwałe choroby wymagające stałego przebywania w łóżku.

Jak uzyskać refundację na materace przeciwodleżynowe? 

Aby nabyć materac przeciwodleżynowy z refundacją NFZ, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub innej osoby z listy zamieszczonej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia (znajdują się na niej lekarze kilkunastu specjalizacji, w tym ortopedii, geriatrii, neurologii, reumatologii, czy chirurgii, a także fizjoterapeuta oraz pielęgniarka i położna).

Uprawniona osoba wystawia tak zwane zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Z dokumentem tym należy udać się następnie do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w celu jego potwierdzenia (sprawę można też załatwić za pośrednictwem poczty albo upoważnionej przez nas osoby). Dopiero z potwierdzonym przez NFZ zleceniem można wybrać się na zakupy – zrealizujemy je w wybranym przez nas sklepie, pamiętając jednak, że dany punkt musi mieć podpisaną umowę z NFZ. 

Materace przeciwodleżynowe – refundacja z MOPS lub PCPR

Ponieważ w przypadku materaca przeciwodleżynowego refundacja NFZ pokryje najwyżej 70 procent kosztów zakupu, będąc w trudnej sytuacji materialnej, można się starać się o pomoc finansową również w innych instytucjach. Na materace przeciwodleżynowe refundację uzyskamy także w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie a także Miejskich (Gminnych) Ośrodkach Pomocy Społecznej. Pokryje ona całość wkładu własnego, który musieliśmy wnieść podczas zakupu z refundacją NFZ, a często także nadwyżkę ponad limit cenowy Funduszu. Dzięki dotacji z PCPR lub MOPS, kupno tego typu sprzętu może się okazać całkowicie darmowe.

Dla kogo refundacja na materace przeciwodleżynowe?

Pamiętajmy, że w przypadku materaca przeciwodleżynowego, refundacja z PCPR lub MOPS udzielona zostanie jedynie pod pewnymi warunkami, z których najistotniejsze jest kryterium dochodowe, a także orzeczona niepełnosprawność. Pomoc otrzymają osoby, które wykażą dochód nie przekraczający 65 procent (osoby samotne) lub 50 procent (osoby zamieszkujące w przynajmniej 2-osobowym gospodarstwie domowym) przeciętnej płacy w kraju. Oprócz zaświadczenia o dochodach z ostatnich 3 miesięcy, przedstawić też będziemy musieli zlecenie potwierdzone przez NFZ i fakturę na wybrany przez nas sprzęt. Niezbędne będzie też orzeczenie o naszej niepełnosprawności.

Czytaj też: 

 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Dom z senioratką. Projekty domów dwurodzinnych
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę