Taboret pod prysznic - jakie krzesło czy siedzisko wybrać?

Taboret pod prysznic jest urządzeniem ułatwiającym kąpiel w kabinie prysznicowej osobom starszym, schorowanym, niedołężnym lub niepełnosprawnym. Mobilny i lekki taboret może być zastąpiony przez krzesło pod prysznic – wygodniejsze, choć większe i cięższe. Jeśli mamy miejsce i nieco więcej gotówki, możemy też zdecydować się na siedzisko pod prysznic na stałe mocowane do ściany.
Spis treści

Taboret pod prysznic – po co?

Taboret pod prysznic to proste urządzenie, z pozoru niczym nie różniące się od zwykłego taboretu, w wydatny jednak sposób ułatwiające osobom starszym zabiegi higieniczne – w szczególności pod prysznicem, ale też niekiedy w wannie. 
Seniorom dotkniętym postępującą niedołężnością lub niepełnosprawnością, zazwyczaj zaleca się, aby zrezygnowali z wanny na rzecz kabiny prysznicowej, najlepiej bez brodzika, z wykorzystaniem jedynie naturalnego spadu, który tworzy wyłożona płytkami podłoga. Powód jest oczywisty – ograniczenia ruchowe, które sprawiają, że brzeg wanny, czy brzeg brodzika stają się przeszkodą nie do pokonania. Nawet jeśli wspomagać nas w tym będzie cały system specjalnych uchwytów dla niepełnosprawnych, zamontowanych na ścianach. Jednak wybór kabiny prysznicowej implikuje innego rodzaju utrudnienia, w tym przede wszystkim konieczność brania kąpieli na stojąco. Pytanie – czy na pewno konieczność? Na szczęście rozwiązaniem w tym przypadku będzie mały i niepozorny, a bardzo przydatny taboret pod prysznic. 

Taboret pod prysznic – czym jest?

Taboret pod prysznic, tak jak wspomnieliśmy, konstrukcyjnie ma wiele wspólnego z tradycyjnym taboretem, używanym na przykład w kuchni: cztery nogi i siedzisko pozbawione oparcia - to wszystko. Taboret prysznicowy od swojego kuchennego kuzyna różni się jednak detalami odpowiedzialnymi za jego odporność na specyficzne warunki oraz bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, taboret pod prysznic wykonany jest z tworzywa sztucznego (siedzisko) oraz aluminium lub stali nierdzewnej (nogi). W jego konstrukcji nie ma więc elementów drewnianych podatnych na działanie wilgoci. Dodatkowo należy wspomnieć, że tego typu krzesełko pod prysznic wyposażone jest zazwyczaj w prosty system odprowadzania wody z powierzchni siedziska, aczkolwiek w praktyce za tym szumnym określeniem zazwyczaj kryje się po prostu układ otworów, przez które woda może swobodnie spływać, nie gromadząc się na powierzchni.  Wygodę zwiększać mają wycięte w siedzisku uchwyty do przenoszenia. Dodatkowo, aby taboret do kabiny prysznicowej był bezpieczniejszy w użytkowaniu, zakończenia nóżek mające styczność z podłożem wykończone są gumowymi nakładkami antypoślizgowymi. Tego typu siedzisko pod prysznic często jest składane, aby nie używane zajmowało jak najmniej miejsca w łazience. 

Krzesło pod prysznic

Taboret pod prysznic jest urządzeniem lekkim i poręcznym, a więc najbardziej mobilnym, jeśli chodzi o tego typu akcesoria. Dzięki temu z łatwością wstawimy go również do wanny. Co więcej, taboret prysznicowy w wielu przypadkach może służyć jako podnóżek ułatwiający przekroczenie progu wanny.
Jeśli jednak nie zależy nam na mobilności, a siedzisko pod prysznic może być stałym elementem wyposażenia łazienki, warto rozważyć zakup urządzenia nieco bardziej rozbudowanego. Krzesło pod prysznic od taboretu różni się, co oczywiste, posiadaniem oparcia. Jest to udogodnienie, które dla wielu osób okaże się niezbędne w kąpieli. Krzesełko pod prysznic zapewnia oparcie dla pleców i pozwala wygodnie spędzić w kąpieli dłużą chwilę. Tak jak powiedzieliśmy wyżej, ceną za podwyższony komfort, jest mniejsza mobilność z uwagi na bardziej okazałe rozmiary i wagę. Wspomnieć też należy o kosztach wymiernych, czyli finansowych – zazwyczaj za krzesło prysznicowe zapłacić trzeba będzie od 100 do 200 złotych, podczas gdy taboret pod prysznic znajdziemy bez problemu w cenie poniżej 100 zł. 

Siedzisko pod prysznic – składane i stałe

Jeszcze innym rodzajem siedziska pod prysznic jest krzesełko montowane na stałe do ściany. Tego typu siedzenie pod prysznic może być nieruchome lub składane – to drugie rozwiązanie jest wyjątkowo komfortowe, gdyż nie zabiera miejsca i pozwala w bezproblemowy sposób korzystać z kabiny prysznicowej innym domownikom – młodszym, w pełni sprawnym. Siedzisko pod prysznic składane będzie też dużym ułatwieniem, gdy do kabiny wjeżdżamy i manewrujemy na wózku inwalidzkim. Decydując się na przytwierdzane do ściany siedzisko pod prysznic musimy się jednak liczyć z nieco większymi kosztami. Najtańsze modele wykonane są z tworzywa kosztują od kilkudziesięciu do około 200 złotych, najdroższe ze stali nierdzewnej osiągają ceny w granicach nawet 500-600 złotych. 
Przytwierdzając siedzisko pod prysznic musimy pamiętać o uwagach zawartych w instrukcji wybranego przez nas urządzenia. Producenci precyzyjnie określają sposób montażu i maksymalny udźwig, często też zastrzegają, że dane siedzisko pod prysznic nie może zostać przytwierdzone do ściany wykonanej z danego typu materiału, na przykład betonu komórkowego, czy płyt karton-gips. 

Czytaj także:

E-wanna – polski wynalazek dla seniorów

Bezpieczna kąpiel pełna radości 

Uchwyty dla niepełnosprawnych 

Wanna dla seniora - jak urządzić łazienkę? 


 

 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę