Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę

Krzesełko do kąpieli, siedzisko do wanny, taboret do wanny - to urządzenia, które osobom niepełnosprawnym i starszym umożliwią wygodne korzystanie z wanny lub kabiny prysznicowej. Jeśli mamy nieco wolnej gotówki możemy też pomyśleć o zakupie specjalnej wanny dla niepełnosprawnych. Tanio nie będzie, ale za to bezpiecznie i wygodnie.
Spis treści

Krzesełko do kąpieli

Krzesełko do kąpieli jest urządzeniem, które pomaga osobom niepełnosprawnym i starszym w korzystaniu z kabiny prysznicowej, niekiedy – także wanny. Zasada jego działania jest niezwykle prosta. Krzesełko do kąpieli umieszczane jest pod prysznicem, umożliwiając kąpiel w wygodnej pozycji siedzącej. Krzesełko do kąpieli jest zwykłym krzesłem, tyle że wykonanym z materiałów odpornych na działanie wilgoci oraz w sposób, który umożliwia odprowadzanie wody (np. poprzez otwory w siedzisku). Krzesełko do kąpieli musi być też wykonane z materiałów antypoślizgowych – dotyczy to zarówno siedziska, jak i nóżek, które stykają się z powierzchnią kabiny lub wanny. Krzesełko do kąpieli można kupić między innymi w sklepach oferujących sprzęt rehabilitacyjny. Ceny krzesełek do kąpieli wahają się w granicach 100-200 złotych, podobne kształtują się też koszty nabycia innych tego typu urządzeń – nakładek, ławeczek, taboretów.

 

 

 

Nakładka na wannę

Choć krzesełko do kąpieli można wstawić także do wanny, nie zawsze korzystanie z niego będzie tak bezpieczne i wygodne, jak w kabinie prysznicowej. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem może być nakładka na wannę. Jest to swego rodzaju ławeczka do wanny, której końce umieszczamy na brzegach wanny, tworząc w ten sposób wygodne siedzisko. Nakładka na wannę może mieć formę ławki prostej, ale też wgłębnej, bez oparcia, lub z oparciem. Nakładka na wannę z oparciem i bocznymi podparciami dla rąk, to już de facto krzesełko do wanny, żeby nie powiedzieć – fotel. Nakładki na wannę zazwyczaj wykonane są z wytrzymałego PCV, posiadają też często nakładki antypoślizgowe na siedzisku oraz w miejscu styku z brzegami wanny. Uwaga – kupując nakładkę na wannę, należy dopasować jej rozmiar do szerokości wanny. Najważniejszy wymiar, który musimy znać jeśli chodzi o naszą wannę, to szerokość między brzegami, liczona po ich wewnętrznej stronie. Konstrukcja typowej nakładki na wannę dopuszcza pewien margines niedokładności, nie mniej ze względów bezpieczeństwa nie powinien on być zbyt duży.
 

 

 

Taboret do wanny

Taboret do wanny jest urządzeniem, które spełniać może dwie funkcje. Po pierwsze jest pozbawioną oparcia odmianą krzesełka do wanny, służącą do zażywania kąpieli w wygodnej pozycji. Po drugie, taboret do wanny może też być wykorzystywany jako niska drabinka, stopień, podnóżek ułatwiający wejście do wanny, jeśli ktoś ma problem z pokonaniem wysokiego brzegu.
Typowy taboret do wanny, podobnie jak krzesełko, nie różni się szczególnie wizualnie od mebli używanych do innych celów, nie mniej uwagę przykuwają antypoślizgowe elementy na nóżkach oraz siedzisku (stopniu). Taboret do wanny zazwyczaj wykonany jest z PCV oraz aluminium. 

Wanny dla niepełnosprawnych

W ofercie producentów wyrobów sanitarnych, coraz więcej miejsca zajmują wanny dla niepełnosprawnych oraz inne tego typu produkty. Wanny dla niepełnosprawnych często w swojej konstrukcji zawierają elementy, które z powodzeniem zastępują sprzęty takie jak krzesełko do kąpieli czy nakładka na wannę. Wanny dla niepełnosprawnych wyprofilowane są w taki sposób, by znalazło się w nich naturalne miejsce do siadania na podwyższeniu. Poza tym, wanny dla niepełnosprawnych zazwyczaj mają obniżone brzegi a nawet specjalne drzwiczki, umożliwiające wchodzenie osobom o niewielkich możliwościach ruchowych. Niestety, dobrej jakości wanny dla niepełnosprawnych nie są rozwiązaniem tanim. Decydując się na tego typu zakup, możemy wydać nawet 3-4 tysiące złotych.

 

Wanny dla niepełnosprawnych? A może kabina?

Choć wanna pozornie wydaje się rozwiązaniem wygodniejszym, z punktu widzenia osoby starszej lub niepełnosprawnej, sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Zważywszy, że do kabiny można wstawić krzesełko kąpielowe, kwestia pozycji siedzącej lub stojącej schodzi na dalszy plan. Najistotniejsza zaś staje się kwestia dostępności. W wielu przypadkach ograniczona motoryka będzie w istotnym stopniu utrudniać albo wręcz uniemożliwiać swobodne wchodzenie i wychodzenie z wanny, nawet jeśli ma ona obniżony brzeg. Do kabiny prysznicowej łatwiej jest wejść bez konieczności unoszenia nóg na dużą wysokość. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest kabina zamontowana bezpośrednio na podłodze (z odpowiednim spadem dla odprowadzania wody). W przypadku bardzo dużego stopnia niepełnosprawności lub niesamodzielności warto przemyśleć rozwiązanie częściej spotykane zagranicą, niż w Polsce – brak jakiejkolwiek kabiny. Do kąpieli służy wówczas prysznic zamontowany na ścianie, a kabiną de facto jest cała łazienka. W takim przypadku należy jednak zadbać o duży spad, pozwalający skutecznie odprowadzać wodę, a także wyłożenie płytkami całej łazienki oraz zapewnienie dobrej wentylacji.

 

 

Czytaj także: 

 

Balonik rehabilitacyjny - refundacja NFZ

Laska do chodzenia - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Chodzik dla seniora - czym się kierować przy zakupie i jaki wybrać?

Wanna dla seniora - jak urządzić wygodną łazienkę dla osoby starszej

 

 

 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Jak zorganizować zjazd rodzinny?
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena