Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania

Działka ROD to ogródek, którego powierzchnia nie może przekraczać 500 m², wchodzący w skład Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Jest to typowa działka ogrodowa, służąca do uprawy roślin, wypoczynku i rekreacji. Na działce ROD, w myśl obowiązujących przepisów prawa, nie wolno mieszkać (przynajmniej w teorii). Trzeba też pamiętać o ograniczeniach, wybierając domek na działkę ROD - nie może on być większy niż 35 metrów kwadratowych. Szczegółowe zasady funkcjonowania takich działek reguluje ustawa z 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych.
Spis treści

Rodzinny Ogród Działkowy

Odwołując się do oficjalnej nomenklatury, Rodzinny Ogród Działkowy jest „podstawową jednostką organizacyjną Polskiego Związku Działkowców” – jak czytamy w regulaminie uchwalonym nie przez nikogo innego, jak przez Związek właśnie.
Polski Związek Działkowców jest stowarzyszeniem odwołującym się do 120-letniej tradycji ruchu działkowego w Polsce. Obecnie PZD skupia 4667 Rodzinnych Ogrodów Działkowych w całym kraju, w których znajduje się ponad 917 tysięcy pojedynczych działek. PZD szacuje, że w Rodzinnych Ogrodach Działkowych wypoczywają 4 miliony Polaków.
ROD powstają na gruntach Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i stowarzyszeń ogrodowych. Rada gminy może utworzyć ROD również na własnych gruntach (art. 8 ww. ustawy).

Wymiary i ograniczenia działki ROD

Każdy Rodzinny Ogród Działkowy powinien mieć swoją nazwę i swój wyodrębniony obszar. Na tym obszarze, oprócz części wspólnych, znajdują się poszczególne działki.
Maksymalna powierzchnia działki ROD nie może przekraczać 500 m² metrów. Powierzchnia i granice muszą być zgodne z planem zagospodarowania danego Rodzinnego Ogrodu Działkowego.
Działka ROD może być wykorzystywana jedynie do:

 • prowadzenia upraw ogrodniczych,
 • odpoczynku,
 • rekreacji.

Działka ROD nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania, ani prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej (art. 12 ww. ustawy). Altany znajdującej się na działce nie można wskazywać jako miejsca stałego lub tymczasowego zamieszkania. Pod tym pojęciem rozumiemy budynek wolnostojący, rekreacyjno-wypoczynkowy, o powierzchni do 35 m². Szczegóły warunków budowy takiej altany określa art. 2 pkt.9 a ustawy o ROD.

Domek na działkę ROD

Jaki domek na działkę ROD wybrać? Dom na takiej działce możemy postawić bez pozwolenia na budowę i innych uciążliwych formalności, poza zgodą zarządu danego Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Ustawodawca jednak jasno sprecyzował w przepisach, jakie warunki ma spełniać domek działkowy, aby mógł powstać zgodnie z wymaganiami ROD. Oto one:

 • postawiony dom nie może jednak mieć więcej niż 35 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej,
 • do powierzchni nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, jeśli ich wielkość nie przekracza łącznie 12 metrów kwadratowych,
 • wysokość domku nie może zaś przekroczyć 5 metrów w przypadku dachu spadzistego i 4 metrów, jeśli dach jest płaski. Warto zauważyć, że w domu wysokim na 5 metrów urządzimy bez problemu jeśli nie pełnoprawne piętro, to przynajmniej użytkowe poddasze,
 • odległość altany od granic działki musi wynosić przynajmniej 3 metry.

Ważne: w przypadku naruszenia powyższych zasad, stowarzyszenie ogrodowe zgłasza naruszenie prawa do organu administracji publicznej i może skutkować to rozwiązaniem umowy dzierżawy działkowej.

Tani domek na działkę ogrodniczą

Koszt budowy domku na działce ogrodniczej uzależniony jest od wielkości i użytych materiałów budowlanych. Tani domek na działkę ogrodniczą, najprostszy z możliwych, wykonany z drewna, kupimy już za 2,5-3 tysiące złotych. Mowa tu jest o obiektach wymagających jedynie złożenia, naprawdę niewielkich rozmiarów, które z prawdziwym domem niewiele mają wspólnego poza kształtem. Nieco większy domek to koszt rzędu od 5 do około 20 tysięcy złotych.
Ale oczywiście pułap cenowy wyznacza tylko fantazja, zasobność portfela, no i wielkość działki oraz przepisy regulujące maksymalną powierzchnię domu. Aczkolwiek przepisy te – to tak na marginesie – są często omijane, a w Rodzinnych Ogrodach Działkowych stają domy, które z powodzeniem można nazwać całorocznymi. Kontrole wykazują, że zdarzają się przypadki zamieszkiwania na działkach ROD.
W każdym razie – 100 tysięcy na „domek” działkowy też można wydać, jeśli się chce.

Inne obiekty na działce ROD

Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców uchwaliła w 2015 r. Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Określa on m.in. w jaki sposób działkowiec może zagospodarować swoja działkę. Oto niektóre przykłady:

 • oprócz altanki, na działce ROD wybudować można na przykład szklarnię – jej maksymalna powierzchnia to 25 metrów kwadratowych, a wysokość – 3 metry,
 • działka powinna być wyposażona w kompostownik,
 • oczko wodne nie może mieć więcej niż 10 metrów kwadratowych, a basen i brodzik – do 15 m kw. łącznie,
 • wysokość ogrodzenia ażurowego nie może przekraczać 1 metra
 • żywopłot można wyhodować na granicy działki za pisemną zgodą właściciela działki sąsiedniej, jego wysokość również nie powinna jednak przekraczać 1 metra. W przypadku gdy żywopłot porasta granicę całego Rodzinnego Ogrodu Działkowego, wysokość może sięgać 2 metrów.

WC na działce ROD

Na działce nie wolno stawiać odrębnych komórek, szop, przyczep kempingowych (jeśli jest altana), ubikacji przenośnych typu toi toi. Ale można wybudować na działce WC, wyposażając jednocześnie teren w zbiornik na nieczystości ciekłe (popularne „szambo”). Należy pamiętać, że to na działkowcu zawsze spoczywa odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne w ogródku działkowym i ochronę wód gruntowych przed skażeniem. Działka ROD może być również wyposażona w studnię, sieć wodociągową i kanalizacyjną.
Ważne: aby uniknąć problemów i tzw. samowoli budowlanej (skutkujących koniecznością zlikwidowania wybudowanych obiektów czy rozwiązaniem umowy dzierżawnej) warto jest konsultować z danym stowarzyszeniem ogrodowym plany, dotyczące zagospodarowania danej działki. 
 

Konsultacja merytoruyczna prawnik Jolanta Woźniak

Czytaj więcej: 

Dom opieki (seniora) – rodzaje, koszty pobytu

Jak spędzać z wnukiem czas na łonie natury

Odwrócona hipoteka – czym jest i czy się opłaca?

Więcej z kategorii Dom i ogród
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Dom z senioratką. Projekty domów dwurodzinnych
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?