Chodzik dla seniora - czym się kierować przy zakupie i jaki wybrać?

Chodzik dla seniora jest urządzeniem pozwalającym zachować codzienną aktywność. Umożliwia rehabilitację po przebytych urazach lub chorobach, zapewnia większą pewność przy chodzeniu i nie skazuje na bierność, jak ma to miejsce w przypadku wózka inwalidzkiego.
Spis treści

Chodzik dla seniora - niezbędna pomoc

Chodzik dla seniora, zwany też balonikiem, to stosunkowo proste konstrukcyjnie urządzenie ułatwiające osobom starszym pionizację, czyli wstawanie, a także poruszanie się zarówno po domu, jak i na ulicy. Chodzik dla seniora zapewnia pomoc w znacznie większym zakresie niż kule czy laska, a jednocześnie nie jest rozwiązaniem tak „ostatecznym”, demotywującym i stygmatyzującym, jak wózek inwalidzki.

Główną funkcją, jaką spełnia chodzik dla seniora jest przeniesienie ciężaru ciała na aluminiową konstrukcję, wspartą na czterech nogach i często wyposażoną w 2 lub 4 koła. W ten sposób osoby starsze i niedołężne mogą się przemieszczać, jednocześnie wzmacniając mięśnie i stawy oraz wykazując aktywność będącą zaprzeczeniem bierności, na którą skazuje wózek inwalidzki.

Rodzaje chodzików dla seniora

Chodzik dla seniora to szeroka kategoria produktów zróżnicowanych pod względem konstrukcji oraz przeznaczenia. Wyróżniamy kilka typów:

  • statyczne,
  • kroczące,
  • na kółkach,
  • z podpórkami.

Każdy z nich przeznaczony jest dla osób o innego typu zaburzeniach ruchu i równowagi, o różnej sile mięśni i stawów. Specjaliści przekonują, że współczesny chodzik dla seniora jest urządzeniem, które może służyć większości osób, także tych, które są skłonne poddać się i zrezygnować z aktywności fizycznej. Istotne jest tylko, aby dobrać balkonik adekwatny do możliwości. Pomoże w tym lekarz specjalista (np. ortopeda) lub fizjoterapeuta.

Chodzik dla seniora statyczny

Chodzik dla seniora statyczny przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych, w złej kondycji fizycznej, mających duże problemy ze wstawaniem, chodzeniem i utrzymywaniem równowagi, wracających do aktywności po przebytych urazach lub chorobach. Konstrukcja tego typu balkonika zapewnia bardzo dużą stabilność, należy jednak pamiętać, że przy każdym kroku, który chcemy poczynić, chodzik ten należy oderwać od ziemi. Nie jest to rozwiązanie wygodne, jego zaletą jest jednak bezpieczeństwo użytkowania a także fakt, że chodzik wymusza aktywność fizyczną, dzięki czemu jest przydatny w rehabilitacji kończyn, kręgosłupa i innych narządów.

Chodzik dla seniora kroczący

Chodzik dla seniora kroczący przeznaczony jest dla osób, które nie czują się stabilnie i pewnie w pozycji stojącej, które potrzebują wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności. Balkonik kroczący nadaje się dla osób niepełnosprawnych oraz ze zmniejszoną siłą mięśniową. Tego typu chodzik dla seniora kroczący ma nóżki zakończone gumowymi nakładkami, nie zaś kółkami, umożliwia jednak w miarę płynne poruszanie się, dopasowując się niejako do ruchu osoby z niego korzystającej. Bardzo często chodzik kroczący ma funkcję blokady, która czyni go bardziej statecznym i bezpiecznym.

Balkonik dla seniora na kółkach

Balkonik dla seniora na kółkach, jak sama nazwa wskazuje wyposażony jest w kółka – dwa lub cztery. Z tego powodu jest najbardziej mobilny, ale też najmniej stabilny. Przeznaczony jest dla osób znajdujących się we względnie dobrej kondycji fizycznej, aktywnych życiowo, wymagających niewielkiego jedynie wsparcia przy wykonywaniu codziennych czynności. Niektóre modele balkoników na kółkach wyposażone są w dodatkowe podpórki czy też półeczki, które umożliwiają przewożenie zakupów, a nawet krótki odpoczynek w pozycji siedzącej.

Czym się kierować przy wyborze chodzika?

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze chodzika dla seniora? Po pierwsze stanem zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów motorycznych, a także charakterem codziennej aktywności. W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania, dobieramy jeden z prezentowanych powyżej typów balkonika. Oprócz tego uwagę należy też zwrócić na istotne aspekty techniczne, takie jak rozmiar, czy jakość wykonania urządzenia. Pamiętajmy, że chodzik dla seniora nie może być zbyt wysoki ani zbyt niski.

Rączki powinny się znajdować mniej więcej na wysokości bioder pacjenta, tak by zapewnić optymalne wsparcie. Pamiętajmy też o wadze urządzenia – na szczęście większość tego typu sprzętów wykonywana jest obecnie z lekkiego aluminium. Jeśli natomiast osoba korzystająca z balkonika podróżuje samochodem jako kierowca lub pasażer, dobrze byłoby rozejrzeć się za chodzikiem składanym, który łatwiej jest umieścić w bagażniku.

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Rehabilitacja
Choroba Parkinsona – rehabilitacja. Zalecane ćwiczenia
Kobieta cierpiąca na chorobę Parkinsona w czasie rehabilitacji
Laska do chodzenia - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Porażenie nerwu twarzowego – rehabilitacja. Ćwiczenia
Mężczyzna z porażeniem nerwu twarzowego
Powiązane artykuły
Pacjentka na rehabilitacji stawu skokowego
Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu i złamaniu
Pacjentka w trakcie rehabilitacji po udarze mózgu
Rehabilitacja po udarze mózgu w ośrodkach NFZ i w domu
Mężczyzna w czasie rehabilitacji barku
Rehabilitacja barku – ćwiczenia po artroskopii stawu
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie biodra
Rehabilitacja po endoprotezie biodra – jak długo trwa?
Pacjentka w trakcie rehabilitacji ogólnoustrojowa
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych