Wanna dla niepełnosprawnych i seniora - jaką wybrać?

Wanna dla niepełnosprawnych i starszych należy do urządzeń sanitarnych, które umożliwiają samodzielne funkcjonowanie osobom o obniżonej sprawności ruchowej. Wanna dla seniora wyposażona może być w drzwi, siedzisko i antypoślizgowe elementy. Wanna dla osób starszych standardowo może mieć obniżony brzeg, ale przy zastosowaniu specjalnych drzwiczek – także podwyższony, tak by ułatwić kąpiel w pozycji stojącej. Największy mankament, jeśli chodzi o wannę dla niepełnosprawnych? Cena. Nawet kilka tysięcy złotych.

Wanna dla niepełnosprawnych – czy się nadaje?


Wanna dla niepełnosprawnych czy wanna dla seniora uchodzą za rozwiązania - wbrew pozorom - mniej komfortowe i mniej bezpieczne, niż kabina prysznicowa z odpływem podłodze, do której wjechać można nawet na wózku inwalidzkim lub specjalnym wózku sanitarno-prysznicowym. Twierdzenie to z pewnością jest prawdziwe, jeśli mamy na myśli typową wannę, taką jaka znajduje się w milionach polskich łazienek. 

Na szczęście jednak pod hasłem „wanna dla niepełnosprawnych” kryje się urządzenie dalece bardziej zaawansowane, które w swojej konstrukcji zawiera wiele elementów ułatwiających korzystanie przez osoby o obniżonej sprawności ruchowej. Jeśli tylko stać nas na zakup wanny dla niepełnosprawnych oraz pokrycie kosztów niewielkiego remontu, rozwiązanie to śmiało może konkurować pod względem funkcjonalności i bezpieczeństwa z kabinami prysznicowymi. 

Czytaj: Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych

Niska wanna dla osób starszych


Wanna dla niepełnosprawnych, czy też wanna dla seniora, charakteryzuje się kilkoma cechami. Pierwszą z nich jest niska wanna dla osoby starszej. Przyjmuje się, że wysokość górnej krawędzi wanny dla niepełnosprawnych powinna być zbliżona do wysokości, na jakiej znajduje się siedzisko wózka dla niepełnosprawnych, a więc około 45-50 centymetrów (standardowo wanny są o kilka centymetrów wyższe). W oczywisty sposób ułatwia to przesiadanie się z wózka do wanny. Uwaga. Niekiedy spełnienie tego wymogu nie musi się wiązać z zakupem nowej wanny, wystarczy regulacja nóżek, oczywiście o ile jest możliwa (ze względów bezpieczeństwa nie zalecamy samodzielnych przeróbek, takich jak podcinanie nóżek).

Czytaj też: Uchwyty dla niepełnosprawnych

 

Wanna dla niepełnosprawnych i starszych z drzwiami


Wielce jednak możliwe, że samo obniżenie brzegu wanny o kilka centymetrów będzie zabiegiem niewystarczającym. Dlatego bardziej zaawansowane wanny dla niepełnosprawnych wyposażone są w wodoszczelne drzwi, umożliwiające wchodzenie i wychodzenie na podobieństwo kabiny prysznicowej. Pozwala to zredukować wysokość, na jaką trzeba podnieść nogę nawet o kilkadziesiąt centymetrów, aczkolwiek zawsze w takim przypadku do pokonania zostanie niewielki próg. Co ważne, wanna dla niepełnosprawnych i starszych z drzwiami nie musi być niska sama w sobie. Głęboko wycięte drzwiczki pozwalają wynieść brzegi nawet kilkadziesiąt centymetrów wzwyż – w ten sposób powstaje hybryda zapewniająca wszelkie wygody związane z kąpielą w wannie a jednocześnie pozwalająca zachować pozycję stojącą, niczym w kabinie prysznicowej.

Przeczytaj: Łazienka dla seniora - jak urządzić

 

Wanna dla seniora – z siedziskiem


W przypadku osób o obniżonej ruchliwości, istotna jest nie tylko kwestia dostępności wanny, ale też wygody jej użytkowania. To oczywiste, że posiadając wannę, chcielibyśmy w niej zażywać kąpieli w pozycji siedzącej. Ze względu na głębokość, siadanie w wannie dla niepełnosprawnych i starszych osób może być uciążliwe, lub wręcz awykonalne. Rozwiązaniem jest wanna dla seniora z siedziskiem, czyli wyprofilowana tak, by można było w niej zająć pozycję niczym na fotelu. Siadamy wówczas na wysokości zbliżonej do brzegu wanny, na jej dnie spoczywają zaś jedynie nogi. Jeśli nie chcemy inwestować w specjalną wannę dla seniora z siedziskiem, zdecydujmy się na substytut tego rozwiązania, a więc specjalną ławeczkę na wannę, tudzież taboret lub krzesełko do wanny. Są to rozwiązania tańsze, choć nie tak bezpieczne, jak siedzisko będące integralną częścią wanny. 

Czytaj: Bezpieczna kąpiel pełna radości

 

Wanna dla niepełnosprawnych – bezpieczeństwo


Wanna dla niepełnosprawnych i seniorów powinna spełniać surowe kryteria dotyczące bezpieczeństwa. Idealnym rozwiązaniem są antypoślizgowe wypustki lub struktura podłoża, która zmniejsza ryzyko wypadku. Jeśli posiadana przez nas wanna, lub nowy model wybrany w sklepie nie posiadają tego typu  udogodnień, skorzystajmy z akcesoriów pomocniczych, takich jak specjalne maty antypoślizgowe, przyklejane za pomocą przyssawek do dna wanny. 

Elementem zwiększającym bezpieczeństwo korzystania z wanny dla niepełnosprawnych są też specjalne uchwyty i poręcze, ułatwiające wchodzenie i wychodzenia, siadanie i wstawanie, a także zachowanie równowagi. Niektóre wanny dla niepełnosprawnych są wyposażone w uchwyty fabrycznie, co jest rozwiązaniem estetycznym i bezpiecznym. Nie zawsze jednak lokalizacja owych uchwytów odpowiada naszym zindywidualizowanym potrzebom. Dlatego w wielu przypadkach rozwiązaniem korzystniejszym może być montaż uchwytów w wybranych miejscach na ścianach okalających wannę. 

Przeczytaj: Wzorcowe mieszkanie dla seniora

Wanna dla niepełnosprawnych – cena


Niestety, jest jeden czynnik, który może zniechęcić do zakupu wanny dla niepełnosprawnych – cena. O ile zwykłą, klasyczną wannę kupimy za 300-800 złotych, o tyle decydując się na pełnowartościową wannę dla niepełnosprawnych i starszych z drzwiami, siedziskiem, uchwytami i elementami antypoślizgowymi, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 4-6 tysięcy złotych, plus koszty wymiany starej wanny na nową.

Czytaj: Mieszkanie dla seniora - czym się kierować przy zakupie

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!