Wanna dla seniora - jak urządzić wygodną łazienkę dla osoby starszej

Wanna dla seniora czy prysznic dla starszych osób? – przed takim dylematem stoimy urządzając wygodną łazienkę dla seniorów. Starszej osobie, bez względu na jej stopień niesprawności, trzeba zapewnić nie tylko poczucie intymności, ale także komfort i bezpieczeństwo. Na szczęście wiele jest rozwiązań, które nam w tym pomogą.
Spis treści

Łazienka w mieszkaniu starszej osoby powinna być przede wszystkim funkcjonalna i zapewniać bezpieczeństwo. Tu częściej niż w innych pomieszczeniach może dojść do groźnego w skutkach wypadku, dlatego łazienka dla seniora powinna być pozbawiona barier architektonicznych i zawierać rozwiązania, które pomogą w sprawnej samodzielnej toalecie nawet niesprawnej osobie.

A takich udogodnień jest na rynku bardzo wiele. Warto się na nie zdecydować, bo pozwolą starszej osobie dłużej zachować samodzielność i tak ważne poczucie intymności.

Wanna czy prysznic dla starszych osób

Kiedy myślimy o remoncie łazienki dla seniora trzeba odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie co jest lepsze – wanna czy prysznic dla starszych osób? Jeśli jest możliwość gruntownej przebudowy łazienki, warto zdecydować się na wyrzucenie starej wanny i zamontowanie prysznica bez brodzika, z odpływem w podłodze.

O tym, że spod prysznica łatwiej wyjść niż ze śliskiej głębokiej wanny, nawet młodszej osobie, nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli dodatkowo wyeliminujemy próg w brodziku, zminimalizujemy ryzyko utraty równowagi i upadku. W kabinie prysznicowej można zamontować specjalne siedzisko lub ustawić stołek, żeby ułatwić kąpiel. Pod prysznicem, jeśli kabina będzie większa, może bez problemu stanąć osoba towarzysząca i pomagająca w myciu się. Pod prysznic dla seniora można też wjechać wózkiem inwalidzkim, jeśli jest taka potrzeba.

Kiedy decydujemy się na wannę dla seniora

Wiele osób starszych jest przyzwyczajonych do wanien, dlatego jeśli nie ma możliwości zastąpienia jej kabiną prysznicową, można wprowadzić do łazienki dla seniora kilka dostępnych na rynku rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo w tym pomieszczeniu. Jeśli możemy wyrzucić starą wannę, to można ją zastąpić wanną stworzoną specjalnie dla starszych lub niesprawnych osób. To wanna z drzwiczkami, do której wchodzi się, jak do kabiny. Elementem poprawiającym bezpieczeństwo korzystania z takiej wanny jest mata antypoślizgowa, warto też na ścianie zamontować uchwyty, które pomogą wstać. Specjalne wanny dla niepełnosprawnych i starszych z drzwiami to jednak spory wydatek, ceny wahają się przeciętnie od 3 do 6 tysięcy złotych.

Akcesoria dla osób starszych

Jeśli z różnych względów nie można zrobić gruntownego remontu łazienki i stara wanna musi w niej zostać warto poszukać akcesoriów dla osób starszych, które ułatwią kąpiel w tradycyjnej wannie. Oto kilka propozycji, nad którymi warto się zastanowić urządzając łazienki dla seniorów:

 • schodek do wanny, czyli stopień z poręczą (to mocnej konstrukcji stołek z poręczą bezpieczeństwa i matą antypoślizgową, służy do podwyższenia osoby i łatwiejszego wejścia do wanny)
 • ławeczka kąpielowa (to stabilne siedzisko ustawiane w wannie wykonane z lekkich, ale wytrzymałych materiałów, ustawione na szeroko rozstawionych nóżkach z przyssawkami zapewnia stabilność starszej osobie podczas kąpieli)
 • siedzisko wannowe z regulacją wysokości (siedzisko ma regulowaną wysokość i szerokości, a wzmocniona konstrukcja zapewnia stabilność)
 • obracane krzesełko nawannowe (krzesło obraca się o 360°, dzięki czemu ułatwia przenoszenie seniora ponad brzegiem wanny. Siedzisko można zablokować w czterech ustawieniach co 90 stopni. Pacjent siada na siedzisku od zewnętrznej strony wanny, a następnie obraca się do wnętrza wanny)
 • siedzisko wannowe z wcięciem i oparciem (to siedzisko ma regulowane uchwyty, oparcie i wycięcie higieniczne, które ułatwia podmywanie miejsc intymnych)
 • niska wanna dla starszych (wanna o normalnym kształcie, ale bardziej płytka, często ma jedynie 40 cm wysokości, więc łatwiej do niej wejść i z niej wyjść)

Niezwykła wanna dla osób starszych

Wanny dla seniorów to tak poważny problem, że zajęli się nimi nawet naukowcy z Politechniki Gdańskiej. W ramach programu „Domestic – domowy asystent osób starszych i chorych” uczeniu wynaleźli e-wannę, która:


 •  kontroluje proces napełniania wanny – stabilizując temperaturę wody i jej poziom,
  • wykryje osobę w wannie oraz w przybliżeniu jej pozycję,
  • zna aktualny poziom i temperaturę wody w wannie,
  • zasugeruje moment opuszczenia kąpieli,
  • sprawdzi czy osoba w wannie aktywnie się porusza,
  • zmierzy częstość oddechu osoby w wannie,
  • zmierzy częstość uderzeń serca

 •  

Wanna jest naszpikowana elektroniką, ma m.in. wmontowane czujniki ruchu, dwie elektrody EKG i czujnik pomiaru temperatury. Czujniki potrafią wykryć, czy w wannie siedzi człowiek, czy tylko wpadła do wanny butelka szamponu albo gąbka. Dzięki czujnikom kontrolowane jest to, czy osoba kąpiąca się zasłabła, czy zmalała jej akcja serca i czy za bardzo nie zanurzyła się w wodzie. W takich sytuacjach specjalny system automatycznie wypuszcza wodę. Dodatkowo wszystkie dane są przekazywane do centrali, skąd informacja przesyłana jest do rodziny lub wskazanego lekarza, który opiekuje się seniorem. Wanna jest bezpiecznym rozwiązaniem nie tylko dla osób starszych, ale także pacjentów np. z chorobami układu krążenia.

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Rehabilitacja
Choroba Parkinsona – rehabilitacja. Zalecane ćwiczenia
Kobieta cierpiąca na chorobę Parkinsona w czasie rehabilitacji
Porażenie nerwu twarzowego – rehabilitacja. Ćwiczenia
Mężczyzna z porażeniem nerwu twarzowego
Rehabilitacja po mastektomii: ćwiczenia, drenaż, masaż
Kobieta po mastektomii
Powiązane artykuły
Pacjentka na rehabilitacji stawu skokowego
Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu i złamaniu
Pacjentka w trakcie rehabilitacji ogólnoustrojowa
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie biodra
Rehabilitacja po endoprotezie biodra – jak długo trwa?
Laska do chodzenia - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Mężczyzna w czasie rehabilitacji barku
Rehabilitacja barku – ćwiczenia po artroskopii stawu