PORTAL DLA SENIORÓW
 

Fotel dla seniora, osoby starszej, niepełnosprawnych. Jaki?

Fotel dla seniora musi być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. W zależności od potrzeb oraz stanu zdrowia, fotel dla osoby starszej może być zwykłym, dobrze dopasowanym meblem. Kupując wygodny fotel dla starszej osoby możemy się także zdecydować na tzw. fotel geriatryczny, umożliwiający wypoczynek w pozycji półleżącej. Osobną kategorią są specjalistyczne fotele dla niepełnosprawnych.


Fotel dla seniora


Fotel dla seniora w pewnym wieku staje się domowym centrum rozrywki. Służy do odpoczynku, oglądania telewizji, słuchania radia, czytania książek i gazet, szydełkowania, dziś coraz częściej także do przeglądania Internetu na urządzeniach mobilnych. Gdy kości, mięśnie i stawy odmawiają posłuszeństwa z biegiem lat, fotel dla starszej osoby będzie staje się najważniejszym meblem w domu, nie licząc łóżka. Ze względu na ilość spędzanych w nim godzin, na pierwszy plan przy jego zakupie zdecydowanie wysuwać się będzie funkcjonalność. Pamiętajmy, że fotel seniora powinien być przede wszystkim wygodny w użytkowaniu, a dopiero potem ładny czy modny (choć jedno drugiego wykluczać nie musi). Czym powinien się charakteryzować wygodny fotel dla starszej osoby?

 

Czytaj też: Ciepłe, jesienne akcenty w Twoim domu 

 

Wygodny fotel dla starszej osoby


Jeśli interesuje nas „zwykły” wygodny fotel dla osoby starszej, nasze kroki skierujemy zapewne do salonu meblowego – kupowanie tego typu sprzętów przez Internet nie zawsze jest dobrym pomysłem, ciężko wówczas sprawdzić wygodę oraz jakość wykonania.

Wygodny fotel dla starszej osoby, to taki który posiada:

  • wysoko ulokowane siedzisko – nawet jeśli obecnie ktoś bez problemu robi przysiady, w podeszłym wieku będzie mieć narastające problemy z kucaniem, a więc i siadaniem w bardzo głębokim fotelu;

  • wysokie oparcie – wygodny fotel dla starszej osoby musi zapewniać podparcie na całego kręgosłupa, od odcinka lędźwiowego po szyjny, dobrze by oparcie znalazła też głowa, należy na ten aspekt zwracać uwagę, zwłaszcza że dużą część oferty stanowią obecnie fotele z niskimi albo ekstremalnie niskimi oparciami;

  • odpowiednią twardość, pozornie może się wydawać, że wygodny fotel dla osoby starszej powinien być miękki, w rzeczywistości miękkie poduchy powodują zapadanie się, czyli obniżenie sylwetki, które dla osób starszych nie jest wygodne; po drugie – zapadają się też plecy, nie znajdujący stabilnego oparcia kręgosłup szybciej będzie się męczyć;

  • podłokietniki; kupując fotel dla seniora pamiętajmy, aby wybrany model posiadał podłokietniki, czy to w formie tapicerowanych boków, czy przynajmniej drewnianych rączek;

  • obicie z naturalnych materiałów, czy to skóra, czy inny materiał, ważne aby był naturalny. Pamiętajmy, że na sztucznej skórze latem będzie gorąco, zimą zimną. Po wielu godzinach użytkowanie fotela z „eko-skóry”, zwłaszcza w ciepłe dni, może stać się mocno nieprzyjemne.


 

Czytaj też: Drugie życie starych mebli

 

Fotel dla osoby starszej – geriatryczny


Jeśli chcemy kupić wygodny fotel dla seniora, warto rozpatrzyć rozwiązanie bardziej zaawansowane, niż zwykły mebel. Tak zwane geriatryczne fotele wypoczynkowe projektowane i produkowane są z myślą o seniorach, dlatego uwzględniają w swojej konstrukcji całą paletę specyficznych potrzeb osób w tym wieku. Wypoczynkowy fotel dla seniora jest wysoki, bardziej rozbudowany i przede wszystkim posiada regulację kątów nachylenia kluczowych elementów – oparcia oraz podparcia łydek. Regulacja tego typu fotela dla seniora może być manualna, ale zdecydowanie łatwiej i przyjemniej obsługuje się modele sterowane elektrycznie.

Po odchyleniu fotela do tyłu, siedząca w nim osoba przybiera pozycję półleżącą, idealną do głębszego relaksu a nawet drzemki, bez konieczności wstawania i przenoszenia się na łóżko. Z kolei odchylenie do przodu sprawia, że osobie o ograniczonych możliwościach ruchowych zdecydowanie łatwiej jest z fotela zejść.

Wprawdzie wypoczynkowy fotel dla seniora jest meblem produkowanym głównie pod kątem wyposażenia domów starości i innych tego typu placówek, nie mniej mebel ten dobrze sprawdzi się również w naszym domu. Niestety, za tego typu fotel dla seniora zapłacić trzeba od 1 do nawet 4 tysięcy złotych.

 

Czytaj też: Opieka nad osobami starszymi - o czym pamiętać

 

Fotel dla niepełnosprawnych


Oprócz typowych foteli wypoczynkowych, produkuje się też specjalistyczne fotele dla niepełnosprawnych. Są to urządzenia umożliwiające nie tyle wypoczynek, co korygowanie i niwelowanie skutków wad rozwojowych oraz urazów, a także wykonywanie podstawowych czynności życiowych przez osoby nie będące w stanie poruszać się o własnych siłach. Wspomnieć można w tym kontekście o fotelach rehabilitacyjnych a także fotelach toaletowo-sanitarnych, które dzięki specjalnemu otworowi w siedzisku umożliwiają korzystanie z ubikacji bez konieczności wstawania na nogi.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Największą słabość mam do:

  słodyczy

  używek

  słonych przekąsek

  zakupów

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA