Laska do chodzenia - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Spis treści

Laska do chodzenia - to dla wielu seniorów przedmiot niezbędny do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Laska inwalidzka stanowi nie tylko podparcie w czasie przemieszczania się, ale też pomaga utrzymać równowagę. W jakich sytuacjach konieczny jest zakup laski do chodzenia? Jakie są rodzaje lasek inwalidzkich i na co warto zwrócić uwagę, przy zakupie?

Kiedy przyda się laska do chodzenia?

Laska do chodzenia to dla wielu osób przedmiot kojarzony przede wszystkim z osobami w podeszłym wieku. Z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe stawów stają się coraz bardziej uciążliwe i uniemożliwiają normalne poruszanie się. Wielu seniorów na skutek schorzeń dotyczących narządu ruchu jest zmuszonych do poruszania się z pomocą laski inwalidzkiej. Oczywiście nie tylko zmiany zwyrodnieniowe sprawiają, że seniorzy poruszają się o lasce. Wśród schorzeń, które wymuszają zakup laski wymienia się złamania i skręcenia, choroby reumatyczne, choroby ośrodkowego układu nerwowego i choroby błędnika. Warto pamiętać, że laska do chodzenia nie tylko stanowi podparcie w czasie chodzenia i odciąża chorą kończynę, ale także pomaga utrzymać równowagę. Co ważne, jedne schorzenia będą wymagały czasowego wspomagania się podporą, a inne sprawią, że będzie nam ona potrzebna do końca życia.

Laska ortopedyczna nie jest przedmiotem przeznaczonym tylko dla seniorów. Niejednokrotnie młodzi ludzie poruszają się z pomocą laski lub kul inwalidzkich. Rzecz jasna w przypadku osób młodych, do korzystania ze sprzętów ortopedycznych przyczyniają się inne schorzenia niż w przypadku seniorów, takie jak skręcenia, złamania kończyn dolnych oraz urazy stawu biodrowego lub kolanowego. Kilka lat temu cały świat obiegła informacja o tym, że Brad Pitt nabawił się poważnej kontuzji więzadła kolanowego podczas górskiej wspinaczki. Popularny aktor odbierał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs, poruszając się o lasce.

Czytaj: Balkoniki rehabilitacyjne

Rodzaje lasek do chodzenia

Setki lat temu funkcję laski inwalidzkiej pełnił prosty, drewniany kij. Tego typu laski do chodzenia znamy między innymi z przekazów biblijnych. Obecnie w sklepach medycznych można znaleźć wiele rodzajów lasek do chodzenia - wykonane z drewniana lub aluminium, teleskopowe oraz składane, na jednej, trzech lub czterech nogach czy z siedziskiem. Oprócz materiału wykonania oraz formy, laski różnią się także uchwytami. Można je kupić z uchwytem w kształcie litery T lub U, z uchwytem falistym nazywanym uchwytem derby lub z uchwytem w kształcie gałki. Uchwyty do lasek mogą być także pokryte powłoką antypoślizgową.

Do lasek do chodzenia zalicza się także kule inwalidzkie stosowane przy poważniejszych dysfunkcjach kończyn dolnych oraz tzw. laski białe używane przez osoby niewidome.

Co warto zaznaczyć, znajdziemy je nie tylko w sklepach medycznych, ale także w antykwariatach czy sklepach z antykami. Oczywiście te dostępne w antykwariacie to laski ozdobne, kolekcjonerskie, które nie będą należycie spełniały podstawowej funkcji, czyli nie będą gwarantowały stabilnego podparcia podczas chodzenia. Laski kolekcjonerskie prędzej zobaczymy jako ozdobę wnętrza czy jako rekwizyt teatralny, aczkolwiek niektóre sklepy medyczne również mają w swojej ofercie laski ozdobne.

Przeczytaj: Refundacja balkonika rehabilitacyjnego

Jak wybrać odpowiednią laskę do chodzenia?

Przy wyborze odpowiedniej laski do chodzenia warto zastanowić się nad rodzajem uchwytu. Tez uchwytem w kształcie litery T są polecane seniorom, którzy potrzebują dodatkowej podpory podczas poruszania się. Uchwyt w kształcie litery U jest pomocny w przysuwaniu do siebie przedmiotów, których nie mamy w zasięgu ręki. Natomiast uchwyt derby jest polecany dla osób ze zwyrodnieniami stawów dłoni i palców. Laskę wyposażoną w powłokę antypoślizgową powinny wybrać osoby, którym zależy na szybkim poruszaniu się - to uchwyt wybierany najczęściej przez osoby młode, czasowo korzystające z pomocy przy chodzeniu.

Materiał, z którego został wykonany trzonek można wybrać zgodnie z upodobaniami estetycznymi, przy czym należy pamiętać, że laska drewniana, szczególnie wykonana z jednego kawałka drewna, będzie bardziej trwała od aluminiowej.

Dowiedz się: Grupa inwalidzka - lista grup, choroby, przywileje

Jaki rozmiar laski do chodzenia będzie odpowiedni?

Laska do chodzenia powinna być przede wszystkim dopasowana do wzrostu osoby, która będzie z niej korzystać. Jak dobrać idealny rozmiar laski do chodzenia? Kiedy stoimy prosto i opuszczonymi luźno rękami, to rękojeśćpowinna znajdować się na wysokości naszego nadgarstka. Natomiast kiedy trzymamyuchwyt w dłoni, ręka powinna być zgięta w łokciu pod kątem 15-20 stopni. Tylko tak dobrana laska zapewni odpowiednią stabilizację podczas chodzenia i przenoszenia środka ciężkości.

Czytaj: Wszystko o opiece nad osobą starszą

Cena laski do chodzenia

Laska to chodzenia to sprzęt ortopedyczny o wyjątkowo prostej budowie, co przekłada się na jego cenę. Aluminiową lub drewnianą można już kupić za 20 - 30 złotych. Oczywiście im bardziej ozdobną laskę do chodzenia wybierzemy, tym będzie ona droższa. Jeśli zdecydujemy się za kupno laski wykonanej z wysokogatunkowego drewna z ozdobnym uchwytem wykonanym z brązu lub bursztynu, to za taki egzemplarz zapłacimy nawet kilkaset złotych.

Więcej z kategorii Rehabilitacja
Choroba Parkinsona – rehabilitacja. Zalecane ćwiczenia
Kobieta cierpiąca na chorobę Parkinsona w czasie rehabilitacji
Porażenie nerwu twarzowego – rehabilitacja. Ćwiczenia
Mężczyzna z porażeniem nerwu twarzowego
Rehabilitacja po artroskopii kolana – czas, ćwiczenia
Pacjent na rehabilitacji po artoskopii kolana
Powiązane artykuły
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie biodra
Rehabilitacja po endoprotezie biodra – jak długo trwa?
Pacjentka w trakcie rehabilitacji po udarze mózgu
Rehabilitacja po udarze mózgu w ośrodkach NFZ i w domu
Mężczyzna w czasie rehabilitacji barku
Rehabilitacja barku – ćwiczenia po artroskopii stawu
Pacjentka w trakcie rehabilitacji ogólnoustrojowa
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych
Pacjentka na rehabilitacji stawu skokowego
Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu i złamaniu