Dom z senioratką. Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych cieszą się coraz większą popularnością. Dziś jednak to nie dzieci chcą (muszą) mieszkać u rodziców, a na odwrót. Tak zwany dom z senioratką, to dom dwupokoleniowy, w którym wygospodarowane zostało osobne mieszkanie dla rodziców, dziadków, czy innych członków rodziny. Zobacz, ile kosztują projekty domów dwupokoleniowych oraz ich realizacja, jaką powierzchnię ma przeciętne mieszkanie dla seniora, jak rozplanowana jest typowa senioratka.
Spis treści

Dom z senioratką

W niedalekiej przeszłości domy dwupokoleniowe, albo i trzypokoleniowe, były normą, w szczególności na wsi. W przeszłości nieco bliższej, domy dwupokoleniowe kojarzyły się głównie ze swego rodzaju bezradnością młodego pokolenia wobec twardych reguł rynku pracy, a także rynku nieruchomości – tego typu konstrukcje stały się symbolem wszechogarniającego braku perspektyw, braku realnych szans na własne mieszkanie i wyprowadzkę od rodziców.

Oczywiście dziś w wielu przypadkach wciąż tak jest, jednak coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, co ma swoje źródła w rosnącej zamożności pokolenia obecnych trzydziesto- i czterdziestolatków, a także w zjawisku starzenia się społeczeństwa. Dziś to dzieci coraz częściej zapraszają do swojego domu starsze pokolenie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez osoby w średnim wieku, budujące się „na swoim”, jest tak zwany dom z senioratką.

Co to takiego? To dom, do którego dobudowana jest mniejsza część z osobnym mieszkaniem i osobnym wejściem, w której mieszkają rodzice lub dziadkowie. W ten sposób młodzi mają szansę zarówno zachować intymność dla siebie, jak i wywiązać się z obowiązków wobec starzejących się członków rodziny.

 

Projekty domów dwurodzinnych

W odpowiedzi na postępujące trendy demograficzne (starzenie się społeczeństwa, rosnąca długość życia, rosnący odsetek osób starych i bardzo starych) projekty domów dwurodzinnych zajmują coraz więcej miejsca w katalogach firm architektonicznych i budowlanych. Projekty domów dwupokoleniowych bazują na kilku sprawdzonych rozwiązaniach przestrzennych.

Wciąż popularny jest podział na poszczególne kondygnacje (młodzi na piętrze, seniorzy na parterze, lub na odwrót), z osobnym lub wspólnym wejściem. To rozwiązanie stosowane w domach dwupokoleniowych od dziesięcioleci, dziś przenoszone jest z powodzeniem na nowoczesne i modne projekty domów dwurodzinnych w dowolnym stylu – tradycyjnym, nowoczesnym i każdym innym.

Innym rozwiązaniem, jeśli chodzi o projekty domów dwurodzinnych, jest mieszkanie z senioratką. W tym układzie dwa mieszkania zlokalizowane są na tym samym poziomie, obok siebie. Zazwyczaj „dom właściwy” jest większy, zaś tak zwana senioratka – mniejsza. Ta dysproporcja odróżnia wizualnie dom z senioratką od typowego „bliźniaka”.

Projekty domów dwupokoleniowych z osobnym wejściem

Niemal każdy projekt domu z senioratką, niezależnie od tego w jakim stylu został pomyślany budynek, będzie charakteryzować się  kilkoma elementami, które można uznać za typowe. Przede wszystkim, domy z senioratką mają dwa oddzielne wejścia – do części głównej oraz do senioratki. Wewnątrz, często istnieje możliwość przejścia z jednej części do drugiej bez konieczności wychodzenia na dwór, nie mniej w tego typu projektach domów dwupokoleniowych architekci stawiają na zachowanie maksymalnie dużej dozy intymności.

Jeśli chodzi o wielkość, przeciętny dom z senioratką ma około 150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z czego mniej więcej 50 mkw. przypada na mieszkanie dla seniorów. Zazwyczaj, senioratka zajmuje tylko 1 kondygnację (parter), podczas gdy część główna domu to parter plus poddasze.

Typowy projekt domu z mieszkaniem dla seniora zakłada, że dodatkowa powierzchnia mieszkalna powinna składać się z sypialni oraz pokoju dziennego z kuchnią lub aneksem kuchennym, a także łazienki.

 

Projekty domów dwupokoleniowych – ile to kosztuje?

Jeśli chodzi o koszty realizacji, projekty domów dwupokoleniowych nie są oczywiście niskie, aczkolwiek wszystko jest kwestią względną; dużą rolę odgrywa też technologia budowania oraz użyte materiały. Sama „dwupokoleniowość” budynku podnosi koszty inwestycji głównie w tym sensie, że do bryły głównej dokładamy dodatkową powierzchnię mieszkalną i to nie małą, a jak wiadomo, w budownictwie każdy metr kwadratowy ma swoją wymierną cenę. Przyjmując, że dom udałoby nam się postawić w cenie 2,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy, proste przemnożenie tej wartości przez 50, czyli ilość przykładowych dodatkowych metrów kwadratowych, daje nam kwotę 100 tysięcy zł. A przecież w senioratce należy urządzić dodatkową łazienkę i kuchnię, konieczne są dodatkowe drzwi zewnętrzne etc. Niewątpliwie dodatkowy koszt nie będzie więc mały. Z drugiej strony pamiętajmy, że kupno 50-metrowego, używanego mieszkania w bloku z wielkiej płyty generuje koszty jeszcze wyższe, od około 150 tys. zł w Łodzi do mniej więcej 250-300 tysięcy w Warszawie.

Jeśli chodzi o same projekty domów dwupokoleniowych, koszty zakupu zależą od tego, czy mamy do czynienia z projektem gotowym, czy przygotowywanym na zamówienie. W pierwszym przypadku ceny zaczynają się od około 2,5 tys. zł w górę, w drugim – są ustalane indywidualnie.

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Taboret pod prysznic - jakie krzesło czy siedzisko wybrać?
Powiązane artykuły
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę