Proteza na implantach w jeden dzień – cena i opinie

Stała proteza całościowa mocowana jest do tkanki kostnej za pomocą implantów. Istnieją systemy implantologiczne, które w ciągu kilku godzin mogą odbudować uzębienie i pozwolić znów cieszyć się pięknym uśmiechem. Ile kosztuje zabieg i czy warto mu się poddać?
Model pokazujący sposób mocowania protezy na implancie
źródło:123RF
Spis treści

Czym jest proteza na implantach? 

Protezy zębowe ze względu na sposób ich użytkowania dzielą się na: 

Protezy ruchome są mocowane klamrami do własnych zębów pacjenta, lub – w przypadku całkowitego bezzębia – do dziąseł na zasadzie przyssawek. 

Rozwiązanie takie jest tańsze (protezy ruchome są nawet co pięć lat refundowane przez NFZ), natomiast jest mniej wygodne w codziennym użytkowaniu – wyjmowana proteza nie przylega tak idealnie jak stała, często dostają się pod nią resztki jedzenia (pomocne mogą okazać się specjalne kleje mocujące), obluzowana może samoistnie wypadać. Więcej uwagi wymaga również pielęgnacja i czyszczenie wyjmowanej protezy. 

Proteza stała daje natomiast pełen komfort i uczucie własnych zębów – świetnie się trzyma, idealnie przylega do dziąseł, dzięki czemu nic się pod nią nie dostaje. Całościowa proteza stała mocowana jest do tkanki kostnej pacjenta na implantach. Co to oznacza? W żuchwę i szczękę wkręcane są śruby (implanty) wykonane z tytanu lub cyrkonu, a do nich przytwierdzany jest most protetyczny– łuk zębowy, przeważnie porcelanowy. 

Ile kosztuje proteza na implantach? Cena zależy głównie od materiałów, z których jest wykonana – im lepsza jakość, tym wyższy koszt, ale też większy komfort oraz żywotność sztucznych zębów. 

Cena sztucznej szczęki na implantach 

Proteza stała na implantachma u pacjentów najlepsze opinie spośród wszystkich dostępnych metod uzupełniania ubytków w uzębieniu. Jednak za jakość i komfort trzeba sporo zapłacić. Przeważnie proteza dolna mocowana jest na dwóch implantach, natomiast górna – na czterech. Śruby wkręcane z tkankę kostną pełnią funkcję sztucznych korzeni zębów – do nich następnie mocuje się porcelanowe lub ceramiczne korony. 

Ile zatem kosztuje proteza na implantach?Cena pojedynczego implantu waha się od kilkuset do 2500 zł w zależności od tego, z czego jest wykonany (wersją tańszą są śruby tytanowe, droższą – zrobione z cyrkonu). Do tego dochodzi koszt mostu. Mosty robi się porcelanowe lub ceramiczna na podbudowie metalowej lub cyrkonowej, dlatego ich cena również może być bardzo różna. W sumie za górny łuk zapłacić trzeba od 10 000, za dolny – od 6000 zł wzwyż. Do tego trzeba doliczyć koszt wizyt konsultacyjnych, badań i ewentualnych zabiegów koniecznych przed procedurą implantologiczną (np. regeneracja kości szczękowej). 

Cena uzupełnień protetycznych nie zależy wyłącznie od użytych materiałów, ale też technologii, np. systemu mocowań koron na implantach. Dla przykładu – proteza dolna całkowita na 2 implantach na zatrzaskach kulowychkosztuje od 6000 zł wzwyż, natomiast proteza górna na 4 implantach na belce Dolderajest droższa – jej cena waha się od 10 000 do 25 000 zł. 

Proteza na implantach w jeden dzień – czy to możliwe? 

Procedura implantologiczna jest dość złożona. Sam zabieg wszczepienia implantów w tkankę kostną wymaga późniejszego gojenia i procesu integracji. Czy jest zatem możliwe, żeby bezzębia pozbyć się w ciągu jednego dnia? Współczesne techniki pozwalają na takie rozwiązanie. Istnieją systemy implantologiczne, które uzupełniają wszystkie braki w ciągu kilkugodzinnego zabiegu. Systemy cieszące się największą popularnością to: 

  • All on 4– proteza całkowita na 4 implantach, 
  • All on 6– proteza całkowita na 6 implantach. 

Proteza natychmiastowa na implantach (częściowa lub całkowita) pozwala cieszyć się odnowionym uśmiechem już po drugiej wizycie u specjalisty. Pierwsza wizyta ma charakter konsultacyjny – ocenia się podczas niej ogólny stan jamy ustnej pacjenta, wykonuje odpowiednie badania (w tym zdjęcie pantomograficzne całej szczęki) itp. Druga wizyta to już zabieg wszczepienia implantów przeprowadzany na komputerowym znieczuleniu miejscowym, lub – na życzenie pacjenta – na narkozę. Na implantach mocuje się przygotowaną uprzednio protezę tymczasową (zazwyczaj na ok. cztery miesiące, ponieważ tyle trwa gojenie i integracja śrub z tkanką kostną). 

Po umocowaniu protezy tymczasowej można od razu jeść, należy jednak unikać produktów bardzo twardych, dopóki implanty całkowicie nie zintegrują się z kością. 

Proteza na implantach w jeden dzień – cena 

Proteza na implantach to metoda likwidowania bezzębia, której nie da się przeprowadzić tanio, jednak za wysoką ceną idzie tu wysoka jakość, komfort użytkowania i bardzo naturalne efekty estetyczne. Cena przede wszystkim zależy od użytych do wykonania uzupełnienia materiałów, zatem najtaniej proteza na implantachwychodzi z użyciem śrub i łączników tytanowych oraz mostów pełnoceramicznych. 

Protezy na implantach zakładane w jeden dzień również są kosztowne. Łuk górny mocowany na sześciu implantach kosztuje ok. 40 000 zł, łuk dolny na dwóch implantach – ok. 30 000 zł. 

Na implantach może być zamocowana również proteza teleskopowa zbudowana z dwóch koron – zewnętrznej i zewnętrznej. Istnieje też możliwość mocowania mostów na miniimplantach – proteza taka zalecana jest pacjentom, u których ubytek w tkance kostnej szczęki lub żuchwy uniemożliwia wszczepienie tradycyjnych śrub. Na minimplantach również najpierw mocowana jest tymczasowa proteza akrylowa, a po zakończonym procesie gojenie i adaptacji – ostateczna proteza porcelanowa.

Należy pamiętać, że żadna proteza na implantach nie jest refundowana przez NFZ, więc koszt w całości musi być pokryty przez pacjenta. 

Czytaj również