Implant zęba NFZ – czy sztuczne zęby są refundowane?

Bezzębie lub pojedyncze ubytki w uzębieniu to problem, który dotyka wielu ludzi, nie tylko starszych. Może on być spowodowany bardzo wieloma czynnikami i dlatego właśnie może spotkać każdego. Współczesna protetyka oferuje bardzo wiele metod uzupełniania ubytków, ale niektóre z nich są naprawdę kosztowne. Czy sztuczne zęby są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia?
Model pokazujący jak zakłada się implant zęba
źródło:123RF
Spis treści

Implant zęba a NFZ 

Najlepszą metodą uzupełniania ubytków w uzębieniu są implanty zębowe. Powszechnie implantem nazywa się sztuczny ząb zamocowany na stałe w szczęce lub żuchwie. Faktycznie jednak implant to śruba, którą wszczepia się w tkankę kostną, pełniąca funkcję sztucznego korzenia zębowego. Do śruby tej dopiero za pomocą małego elementu zwanego łącznikiem mocuje się koronę będącą imitacją naturalnego zęba. 

Dlaczego implanty są najlepszą metodą na braki w uzębieniu? Posiadają szereg zalet, których nie mają inne rodzaje protez: 

 • doskonały efekt estetyczny – wizualnie implanty niczym nie różnią się od naturalnych zębów, 
 • wysoka trwałość – porcelanowe korony mocowane na implantach mają żywotność nawet do 20 lat, więc nie trzeba ich stale wymieniać, 
 • stabilność – świetne umocowanie w tkance kostnej gwarantuje pełen komfort użytkowania, nawet proteza całkowita osadzona na implantach nie wypada podczas jedzenia, mówienia, śmiechu itd., 
 • ich zakładanie nie wymaga ingerencji w zęby sąsiadujące z ubytkiem (piłowania, szlifowania itd.), 
 • pielęgnacja implantów jest identyczna z pielęgnacją zębów własnych i codzienną dbałością o higienę jamy ustnej (szczotkowanie z użyciem normalnych past, nitkowanie, płukanie płynami do zębów), nie jest konieczne ich specjalne czyszczenie ani używanie żadnych klejów mocujących.

Skoro metoda ta posiada tyle zalet, dlaczego niektórzy decydują się mimo wszystko na protezy ruchome? Jest to wyłącznie kwestia finansowa. Żaden implant zębanie jest refundowany przez NFZ, chyba że braki w uzębieniu są następstwem nieszczęśliwego wypadku. 

Proteza na implantach – NFZ 

Na implantach mocuje się nie tylko pojedyncze korony, ale również całe protezy, zarówno częściowe jak i całkowite. Są to protezy niewyjmowane, mocowane na stałe w tkance kostnej, idealnie dopasowane do dziąseł, co zapobiega dostawaniu się pod nie resztek jedzenia. 

Niestety, proteza na implantachprzez NFZrównież nie jest refundowana. Pełen koszt ponosi pacjent, a należy zdawać sobie sprawę, że procedura implantologiczna nie jest tania. Założenie protezy całościowej na oba łuki (górny i dolny) kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, mimo że implantów nie wszczepia się pod każdy ząb z osobna (zazwyczaj górny most mocowany jest na czterech, a dolny – na dwóch implantach). 

Jeśli chodzi o proteza, NFZ refunduje wyłącznie ruchome protezy akrylowe. Refundacja taka przysługuje pacjentowi raz na pięć lat. Protezy tego typu nie zapewniają takiego komfortu, jak stałe protezy porcelanowe, jednak wiele osób (szczególnie osób starszych) wybiera je względów finansowych. 

Implanty na NFZ – komu przysługuje refundacja? 

Czy zdarzają się przypadki, w których implanty są refundowane? Zdarzają się, choć bardzo sporadycznie. O pełną refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia mogą starać się osoby, które utraciły zęby na skutek nieszczęśliwego wypadku, np. wypadku samochodowego. Jak uzyskać dofinansowanie? Procedurę taką należy zacząć od złożenia podania o charakterze indywidualnym do Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ. W każdym województwie w Polsce jest jedna taka osoba, zatem trzeba się liczyć, że rozpatrzenie wniosku może długo trwać. Czas oczekiwania to czynnik, który sprawia, że wielu pacjentów decyduje się leczenie prywatne, nawet w sytuacji, w której mieliby szansę na poddanie się zabiegowi refundowanemu. 

Do wniosku dołączyć trzeba pełną dokumentację od lekarza stomatologa prowadzącego. 

W żadnej innej sytuacji (utrata zębów na skutek zaawansowanej próchnicy lub innej choroby) implanty zębów na NFZnie są możliwe, a koszt procedury implantoprotetycznej pacjent musi pokryć w całości z własnej kieszeni. 

Stomatologia a NFZ – co podlega refundacji? 

W Polsce system refundacji jest niezwykle ubogi, jeśli chodzi o dziedzinę stomatologii. Zdecydowana większość Polaków leczy zęby w prywatnych gabinetach, pokrywając w całości koszty badań, zabiegów i konsultacji. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ niewiele usług stomatologicznych objętych jest finansowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co jest refundowane przez NFZ? Jedynie: 

 • badanie lekarskie raz do roku, 
 • badanie kontrolne razy razy w roku, 
 • zdjęcia zębowe wewnątrzustne, 
 • znieczulenia miejscowe, 
 • leczenie próchnicy powierzchownej, 
 • opatrunki lecznicze w zębach stałych, 
 • usuwanie zębów. 

Niestety, wielu pacjentów korzystających z leczenia refundowanego narzeka na jakość dofinansowanych usług. Często zdarza się, że zabiegi takie wykonywane są przy użyciu najtańszych materiałów i w związku z tym ich efekt nie jest satysfakcjonujący. Ponadto, na leczenie zębów finansowane przez NFZ czasem trzeba czekać znacznie dłużej, niż na prywatną wizytę. Wszystkie te czynniki sprawiają, że pacjenci chętniej leczą zęby odpłatnie, nawet jeśli wiąże się to z wysokimi kosztami. 

Czytaj również