Protezy akronowe – wady, zalety i cena. Gdzie wykonać?

Współczesna protetyka proponuje pacjentom coraz więcej metod uzupełniania braków w uzębieniu. Nowoczesne technologie pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem nawet osobom z całkowitym bezzębiem. Metody różnią się wyglądem, funkcjonalnością i ceną. Wśród najnowszych znajdują się termoplastyczne protezy akronowe.
Protetyk trzyma w dłoniach model protezy akronowej
źródło:123RF
Spis treści

Czym są protezy akronowe? 

Protezy zębowe mają za zadanie uzupełniać częściowe lub całkowite braki w uzębieniu. Ich rodzajów oferowanych przez współczesną protetykę jest coraz więcej. Ze względu na formę użytkowania protezy dzielą się na: 

 • stałe – mocowane trwale do tkanki szczękowej pacjenta za pomocą implantów pełniących funkcję sztucznych korzeni, 
 • ruchome – wyjmowane, mocowane do zębów własnych pacjenta za pomocą specjalnych uchwytów lub na zasadzie przyssawek do dziąseł w przypadku całkowitego bezzębia. 

Protezy dzielą się też na różne rodzaje ze względu na materiały, z których są wykonywane: porcelanowe, ceramiczne, akrylowe itd. Jedną z nowszych technologii protetycznych są protezy akronowe

Akron jest tworzywem czystym strukturalnie, nie zawiera żadnych domieszek innych tworzyw, dzięki czemu nie powoduje reakcji alergicznych. Zalicza się on do tworzyw termoplastycznych i jest: 

 • bezsmakowy,
 • bezzapachowy,
 • biokompatybilny,
 • przezierny,
 • elastyczny,
 • jednolity strukturalnie (nie chłonie wilgoci). 

Wszystkie te cechy sprawiają, że akron świetnie nadaje się do wyrobu trwałych, odpornych na uszkodzenia protez zębowych o wysokich walorach estetycznych. 

Protezy akronowe – gdzie wykonać? Cena 

Protezy z akronu nie są jeszcze tak popularne jak tradycyjne ruchome protezy akrylowe, jednak coraz więcej gabinetów stomatologicznych i protetycznych świadczy usługę ich wykonywania i zakładania. Adresy gabinetów, w których można zamówić protezy akronowe znaleźć można w Internecie. Pacjenci mieszkający w większych miastach nie powinni mieć z tym żadnego problemu, ponieważ popyt na ten produkt ciągle rośnie i coraz liczniejsi specjaliści posiadają go w swej ofercie. 

Cena, jaką trzeba zapłacić za protezy zębowe akronowenie jest wygórowana. Koszt to około 80-120 zł za jeden ząb. Cena całości może zatem wahać się od 1000 do 2000 zł, w zależności od tego, ile ubytków w uzębieniu jest do uzupełnienia. Technika ta jest zatem nieco droższa niż tradycyjna proteza akrylowa, ale zdecydowanie tańsza niż proteza porcelanowa na implantach.

Protezy akronowe nie wszędzie oczywiście będą kosztować tyle samo, dlatego przed zdecydowaniem się na nie, warto porównać cennik kilku gabinetów oferujących ich wykonanie. 

Zalety protezy akronowej 

Proteza akronowa jest rozwiązaniem posiadającym wiele zalet: 

 • wysokie walory estetyczne – proteza z akronu jest przezierna, idealnie dopasowuje się do własnych zębów pacjenta, dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie, 
 • przezroczyste klamry – przyczyniają się do estetyki całej protezy, nie wpływają na wygląd zębów z nią sąsiadujących, 
 • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – proteza taka z jednej strony jest sztywna, dzięki czemu dobrze się ją użytkuje, z drugiej strony – jest elastyczna, co czyni ją niezwykle odporną na pęknięcia i złamania, 
 • wysoka biozgodność – nie wywołuje reakcji alergicznych, nie powoduje podrażnień w jamie ustnej, 
 • higienicznych – akron jest materiałem nie absorbującym wody, co niweluje ryzyko rozwoju grzybów i drobnoustrojów, 
 • możliwość dostawiania kolejnych zębów – do gotowej protezy akronowej można w dowolnym momencie dokładać sztuczne zęby, w razie powstania nowych ubytków, 
 • trwałość kształtu i koloru – protezy akronowe nie odkształcają się z czasem ani nie zmieniają swojej barwy, dzięki czemu można używać ich przez lata w niezmienionej postaci, 
 • cienka powierzchnia – dzięki niej proteza idealnie przylega, nie wpływa na układ zębów sąsiadujących i łatwo jest się do niej przyzwyczaić, 
 • łatwość czyszczenia i pielęgnacji. 

Wady protezy akronowej 

Wady, jakie posiada proteza akronowa ograniczają się właściwie do tego, że nie można jej stosować przy całkowitym bezzębiu. Może być ona mocowana w szczęce wyłącznie przezroczystymi klamrami do naturalnych zębów i dlatego pacjent musi posiadać co najmniej trzy zęby własne, by móc nosić termoplastyczną protezę z akronu. W przypadku absolutnego braku zębów pozostaje wybór między tradycyjną protezą szkieletową (wciąż najpopularniejszą formą uzupełnień protetycznych) mocowaną w szczęce bez użycia klamer, a stałą protezą na implantach, która z pewnością jest rozwiązanie najwygodniejszym, ale i najbardziej kosztownym. 

Ponieważ protezy akronowe mają przystępną cenę i wiele zalet, a właściwie tylko jedną wadę, wielu pacjentów wyraża o nich pozytywne opinie, a liczba chętnych na nie rośnie, mimo że nadal są one nowością wśród protetycznych rozwiązań. 

Jak się wykonuje zęby akronowe? 

Wykonanie i założenie protezy z akronu nie różni się właściwie od procesu robienia tradycyjnej protezy szkieletowej. Pierwsza wizyta u specjalisty ma charakter konsultacyjny. Lekarz ocenia ogólny stan uzębienia pacjenta, wykonuje potrzebne badania (np. zdjęcie RTG szczęki i żuchwy) i decyduje, czy konkretne rozwiązanie jest w danym przypadku najlepsze. Jeśli pacjent zaakceptuje proponowany plan leczenia, zrobiony zostaje wycisk, który następnie przesyła się do laboratorium, gdzie protetyk przygotowuje protezę.

Najpierw robiona jest jej próbna wersja z wosku. Po jej przymierzeniu i idealnym dopasowaniu, technik wykonuje ostateczną wersję z akronu. Cała procedura trwa zazwyczaj kilka tygodni. Po tym czasie pacjent dostaje gotową protezę, która powinna już perfekcyjnie przylegać do dziąseł i zębów z nią sąsiadujących. Dzięki właściwościom akronu pacjenci szybko przyzwyczajają się do protez z niego zrobionych i szybko mogą cieszyć się pełnym komfortem ich użytkowania. 

Czytaj również