Jak urządzić mieszkanie dla seniora? Projekt, meble

Spis treści

Jak urządzić mieszkanie na jesień życia?

Jak urządzić mieszkanie na jesień życia? To estetyczno-praktyczne pytanie w polskich realiach zazwyczaj rozbija się o czynnik, którego nie uwzględniają poradniki, foldery reklamowe i inne wpływające na nasz stan świadomości komunikatory. Tak – chodzi oczywiście o pieniądze. Wielu emerytów utrzymuje się z tak niskich świadczeń, że marzenia o stylowym i wygodnym mieszkaniu dla seniora odkładane są na półkę z napisem „nierealne”.

Inni z kolei machają ręką, mówiąc, że na starość nie będą już nic zmieniać. Jednak nie należy poddawać się nastrojowi rezygnacji. Zwłaszcza, że przeprowadzone zmiany mogą ułatwić życie, a nawet – obniżyć jego koszty. Dlatego naszą podpowiedź, jak urządzić mieszkania dla seniora zaczynamy od śmiałej sugestii: a może by tak mieszkanie zmienić na mniejsze i tańsze?

Czytaj: Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą

Mieszkanie dla seniora – nie musi być duże

W strategicznych planach dotyczących polityki mieszkaniowej, ale też społecznej i tzw. senioralnej wielu miast, pojawiają się programy zamiany mieszkań, skierowane głównie do samotnych emerytów, którzy zostali w pojedynkę lub dwójkę w dużych lokalach, niegdyś zajmowanych wraz z dziećmi. Jeśli chodzi o rynek najmu (czy to komunalnego, czy socjalnego, czy czysto komercyjnego), zamiana mieszkania na mniejsze pozwoli obniżyć miesięczne koszty utrzymania – czynsz, media itp. Natomiast w przypadku sprzedaży większego i kupna mniejszego mieszkania własnościowego, zazwyczaj po przeprowadzonej transakcji w kieszeni zostanie pokaźna kwota, którą można przeznaczyć na urządzenie wymarzonego mieszkania dla seniora.

Czytaj też: Mieszkanie dla seniora - czym się kierować przy zakupie

Mieszkania dla seniora – z windą, albo na parterze

Drugą istotną kwestią, jeśli chodzi o samą nieruchomość, jest jej lokalizacja a także umiejscowienie na konkretnej kondygnacji. Lokalizacja, czyli położenie, to jeden z najistotniejszych czynników, jeśli chodzi o komfort życia. Ktoś powie, że idealne mieszkanie dla seniora, to takie, które znajduje się na nowym, strzeżonym osiedlu – bo czysto, bo bezpiecznie. Wystarczy jednak ten idealistyczny pogląd zderzyć z praktyką – deweloperzy często budują na terenach słabo zurbanizowanych, słabo dostosowanych pod względem zlokalizowanych w pobliżu usług: społecznych, zdrowotnych, kulturalnych, transportowych. Natomiast co by złego nie powiedzieć o miernej zazwyczaj architekturze czasów PRL, z urbanistyką nie było wówczas tak źle: większość realizowanych wówczas osiedli zapewniała bezpośredni dostęp do przychodni lekarskiej, biblioteki, domu kultury, sklepów, komunikacji miejskiej, zieleni itd.

Bardzo ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o mieszkanie dla seniora, jest też kwestia jego dostępności. Mieszkańcy budynków wyposażonych w windy nie odczuwają dyskomfortu (a wręcz przeciwnie) w związku z położeniem mieszkania na wyższych kondygnacjach. Jednak w budynku, w którym jedyna droga do góry wiedzie schodami, mieszkanie na 4. piętrze może się stać klatką, z której emeryt nie będzie miał siły się wydostać, a tym bardziej – do niej powrócić.

Jak urządzić mieszkanie bez barier? 

Niezależnie od tego, czy zostaniemy w „starym” mieszkaniu, czy porwiemy się na przeprowadzkę do nowego, najistotniejszą kwestią jest jego urządzenie. Jak urządzić mieszkanie dla seniora? Jakie nadrzędne cele powinien zakładać projekt? Przede wszystkim, na ile jest to możliwe, likwidacji powinny ulec wszelkie bariery. Dwucentymetrowy próg między przedpokojem a kuchnią był w młodości niczym więcej, jak tylko estetycznym defektem, do którego zresztą dawno przywykliśmy. Jednak dla osób w podeszłym wieku różnica poziomów rzędu nawet 2 cm może stanowić poważne obciążenie a nawet zagrożenie w przypadku potknięcia się. Poza tym istnieje ewentualność, że w przyszłości starość przykuje nas do tzw. balkonika lub wózka – również i w tej sytuacji likwidacja barier na podłodze wydaje się priorytetowa. W tym celu konieczne jednak może być podniesienie poziomu niżej położonych pomieszczeń, co jest kosztowne. Innym, tańszym rozwiązaniem (choć nie zawsze wystarczającym) są listwy o półokrągłym profilu, za pomocą których w mniej inwazyjny sposób można połączyć dwa pomieszczenia znajdujące się na różnych poziomach.

Czytaj też: Tak wygląda wzorcowe mieszkanie dla seniora

Mieszkania dla seniorów - wygodne i przestronne

Istotne jest, aby wszystkie otwory drzwiowe zapewniały swobodną komunikację – zwłaszcza, jeśli będziemy się poruszać po domu za pomocą sprzętów, takich jak wózek. Warto pamiętać też o innej nadrzędnej zasadzie – choć w przeciągu życia udało nam się zgromadzić tysiące przedmiotów, być może duża część z nich jest już niepotrzebna. Przygotowując mieszkanie dla seniora warto je przejrzeć i zdecydować się na pozbycie przynajmniej części z nich. Nie tylko ułatwi nam to przemieszanie się po własnych czterech kątach, ale też znacznie uprości sprzątanie.

Czytaj: Dziedziczenie mieszkania

Łazienka dla seniora

Łazienka dla seniora powinna przede wszystkim być bezpieczna i funkcjonalna. Priorytetem jest kabina prysznicowa – dla seniora znacznie łatwiejsza w użytkowaniu. Fakt – pozbawimy się w ten sposób przyjemności godzinnych kąpieli w pianie, pamiętajmy jednak, że w pewnym wieku wejście do wanny o wysokim brzegu może zacząć sprawiać nam dużą trudność. Jeśli chodzi o samą kabinę, wybierzmy tę o niskim brzegu brodzika i szerokich drzwiach, zapewniających bezproblemowy dostęp. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem, aczkolwiek wymagającym zaawansowanych zabiegów budowlanych, jest kabina bez brodzika, z odpływem umieszczonym bezpośrednio w podłodze – po ówczesnym jej nachyleniu, tak by woda nie rozlewała się po całej łazience. Jest to bardzo wygodny prysznic dla seniora, bo całkowicie eliminujący bariery utrudniające dostęp.

W łazience przydatne mogą być wszelkiego rodzaju poręcze. Ważne też, by podłoga zapewniała dobrą przyczepność. Złym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju dywaniki.

Czytaj też: Jak urządzić wygodną łazienkę dla seniora

Kuchnia dla seniora

Przygotowując mieszkania dla seniora warto też zadbać o remont kuchni. W dawniejszych czasach większość górnych szafek kuchennych miała wysokość 80 do nawet 100 centymetrów. Zważywszy, że ich dolna krawędź znajduje się zazwyczaj na wysokości 140-155 centymetrów, łatwo obliczyć, że górny skraj leży znacznie powyżej granicy 2 metrów. Niełatwo tam sięgnąć młodej osobie, starszej – tym trudniej. Korzystania ze stołków i innych tego typu „pomocy domowych” stanowczo odradzamy. Dobrym wyjściem jest więc wybór nowych szafek – przynajmniej górnych. Modne obecnie są szafki o wysokości 45 lub 60 cm. Mniej pojemne, za to łatwiej dostępne.

Jeśli chodzi o szafki dolne, można je pozostawić niezmienione, wymieniając jedynie fronty, tak by pasowały do rewolucji, którą urządzimy na górze. Ale jeśli dysponujemy większą gotówką, warto unowocześnić też dół naszej kuchni, wprowadzając choćby wygodne i praktyczne szafki typu cargo – zapewniają one znacznie większą dostępność przechowywanych sprzętów.

Być może elektryczne płyty grzewcze nie są dla osób starszych wygodniejsze ze względu na dotykową obsługę (choć i to się zmienia w czasach, gdy większość osób w sposób dotykowy obsługuje telefony komórkowe), ale na pewno są bezpieczniejsze. Pamiętajmy, że szwankująca pamięć w połączeniu z kurkiem gazowym mogą być przyczyną poważnego nieszczęścia…

Czytaj: Wynajem a emerytura

Wygodny fotel dla seniora

Jeśli chodzi o pozostałą część domu, kierujmy się przede wszystkim wygodą. Wygodny fotel dla seniora – to mebel, który z biegiem lat będzie zapewne spełniać coraz donioślejszą rolę w naszym życiu. Telewizja, laptop (koniecznie na podkładce), książka, kawa, rozmowa z wnukami – z czasem fotel może stać się prawdziwym centrum domowej rozrywki. Wygodny fotel dla seniora powinien mieć wysokie oparcie zapewniające stabilne podparcie dla całego kręgosłupa. Ważne są także oparcia, na których wygodnie ułożymy ręce. W praktyce lepiej może się sprawdzić fotel twardy, niż bardzo miękki i niski, po zapadnięciu się w który, będziemy mieć duże problemy z powstaniem.

Przeczytaj: Fotel dla seniora, osoby starszej, niepełnosprawnych

Wygodne łóżko dla seniora

Na koniec zostaje jeszcze kwestia sypialni. Wygodne łóżko dla seniora powinno być… łóżkiem. Jeśli ktoś trzyma jeszcze w domu starą wersalkę, tudzież jest posiadaczem nowoczesnej rozkładanej sofy, powinien rozważyć jej wymianę na prawdziwe łóżko (chyba, że warunki mieszkaniowe na to nie pozwalają). Dlaczego? Przynajmniej z dwóch powodów? Szarpanie się z mechanizmem rozkładanej wersalki na stare lata może być naprawdę uciążliwe. A w kwestii wygody – współcześnie produkowane materace (piankowe, sprężynowe i inne) są niewspółmiernie wygodniejsze o tych z dawnych lat. W tym przypadku pamiętajmy jednak, że cena zazwyczaj idzie w parze z jakością. Wygodny i zdrowy dla kręgosłupa materac za grosze? Można w to wątpić.

Przeczytaj także: Najwygodniejszy materac dla seniora

Więcej z kategorii Dom i ogród
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Taboret pod prysznic - jakie krzesło czy siedzisko wybrać?
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać