Mieszkanie dla seniora. Czym kierować się przy zakupie?

Cena, widok z okna, sąsiedztwo - te czynniki z całą pewnością nie wystarczą do oceny mieszkania dla seniora. Osoby starsze mają specyficzne potrzeby, a wybór nieruchomości ma ogromny wpływ na ich całe codzienne życie. Czym należy się kierować przy zakupie?
Spis treści

Marzy ci się duża, wygodna willa pod miastem, w otoczeniu lasów, gdzie wreszcie znajdziesz czas, by na stare lata odetchnąć i oddać się swoim pasjom? Lepiej to marzenie dobrze przemyśl, jego realizacja może się bowiem stać dla ciebie koszmarem.

Przy wyborze nieruchomości dla seniora szczególnie ważne jest to, by mocno stąpać po ziemi i dobrze przemyśleć wszystkie argumenty. Już pobieżna analiza pozwala stwierdzić, że zwykle najlepiej sprawdzi się niewielkie mieszkanie w mieście, na którymś z niższych pięter. Większe znaczenie niż sąsiedztwo lasu ma dostęp do sklepu, apteki czy lekarza. Skąd takie wnioski? Co trzeba uwzględnić przy zakupie mieszkania dla seniora? Oto zbiór porad i sugestii.

1. Wielkość mieszkania

Może cię to zaskoczy, ale mieszkanie dla starszej osoby powinno być małe. Nawet gdy w chwili zakupu nowy lokator jest w pełni sił i lubi duże wnętrza - musi myśleć o przyszłości. Więcej metrów kwadratowych to nie tylko większy koszt zakupu, ale również utrzymania: pamiętaj zatem o późniejszych wydatkach na ogrzewanie, podatki, opłaty w spółdzielni czy raty kredytu. W pewnym momencie duża przestrzeń może też stać się przytłaczająca dla samotnej osoby.
Z kolei małe mieszkanie z czasem zyskuje. Senior doceni jego rozmiar, gdy przyjdzie chwila, jak opadnie z sił, a każdy krok z łóżka do łazienki czy kuchni będzie uciążliwością. Lepiej być na ten moment przygotowanym.

Niewielki rozmiar mieszkania wiązać się może z koniecznością pozbycia się różnych przedmiotów. Tę niedogodność można potraktować jednak jako szansę, by od wielu z nich się uwolnić. W przyszłości ułatwi to zaprowadzenie w domu porządku i odnalezienie tych rzeczy, które są naprawdę potrzebne.

2. Piętro w bloku

Mieszkania w wieżowcach zwykle kosztują mniej, a dzięki windzie dotarcie nawet na wyższe piętra nie sprawia kłopotu. Trzeba się jednak liczyć z sytuacją awaryjną, gdy winda przestanie działać - i to na kilka dni. Dotarcie wówczas z zakupami do mieszkania na szóstym, dziesiątym piętrze - to prawdziwa gehenna. Dla osób z chorobami układu krążenia może być to wręcz niebezpieczne dla życia.

Winda to atut nieruchomości, ale zapobiegawczość nakazuje zakup lokalu na jak najniższej kondygnacji. Najlepiej więc wybierać wśród mieszkań znajdujących się na parterze lub pierwszym piętrze.

wieżowce bloki

3. Lokalizacja w śródmieściu

Rozsądek nakazuje rezygnację z marzenia o nieruchomości na obrzeżach miasta i w otoczeniu przyrody. Mieszkanie dla seniora powinno być zlokalizowane w rejonie śródmieścia. Ułatwi to starszej osobie dostęp do wielu niezbędnych do funkcjonowania na co dzień miejsc i prowadzenie aktywnego trybu życia. Nie chodzi tu tylko o sklepy czy punkty usługowe, ale placówki kulturalne czy miejsca stworzone specjalnie dla seniorów. Rozmaite kluby seniora, domy dziennego pobytu, a także uniwersytety trzeciego wieku działają zwykle w centrum miasta. Jeśli dotarcie do nich miałoby się okazać uciążliwe, starsza osoba po prostu zostanie w domu.

4. Sąsiedztwo

Jeszcze przed odwiedzeniem pierwszego mieszkania na sprzedaż warto przemyśleć, jakie sąsiedztwo najbardziej będzie odpowiadało seniorowi. Uwzględnić należy czynniki takie jak:


 • Struktura społeczna okolicy;
 • Obiekty w okolicy, które mogą wpływać na bezpieczeństwo i komfort (bliskość stadionu, pogotowia ratunkowego, klubu muzycznego);
 • Hałas (uliczny, u sąsiadów).

Na miejscu należy możliwie wybadać wszystkie elementy, które mogą wpłynąć na komfort zamieszkania. Warto zwrócić uwagę na relacje między sąsiadami. Dobrze się żyje wśród ludzi, którzy ze sobą współpracują i są sobie życzliwi. Wpływa to na bezpieczeństwo i ułatwia aklimatyzację starszej osobie, której zwykle przecież trudniej już nawiązywać kontakty.

Jeśli jest taka możliwość, warto uwzględnić bliskość domów rodziny i znajomych. Ich sąsiedztwo może sprzyjać aktywnemu spędzaniu czasu, a także szybkiemu uzyskaniu pomocy w razie potrzeby.

5. Bliskość ważnych obiektów

Dostęp do niektórych obiektów ma nieraz kluczowe znaczenie. Warto indywidualnie określić, jakie to są obiekty i jaka jest ich waga. Mogą to być np.:


 • sklep spożywczy;
 • przystanek autobusowy lub tramwajowy;
 • apteka;
 • przychodnia;
 • targowisko;
 • poczta;
 • biblioteka;
 • osiedlowy dom kultury;
 • park lub skwerek.


targowisko

6. Wyposażenie mieszkania


Mieszkanie powinno mieć standard wyposażenia zbliżony do tego, do którego senior jest przyzwyczajony. W przypadku sprzętów najlepiej postawić na funkcjonalność i prostotę obsługi. Zazwyczaj pozytywnie będzie przyjęty tradycyjny wystrój.

mieszkanie lustro

7. Koszty

Seniorzy zwykle nie należą do osób zamożnych. Stałe koszty miesięczne mają więc dla nich duże znaczenie. Praktycznym pomysłem jest więc sprawdzenie rachunków z poprzednich miesięcy. Zwrócić uwagę należy zwłaszcza na opłaty na spółdzielnię i koszty ogrzewania, które są najbardziej zróżnicowane.

Ogromne znaczenie dla finalnej decyzji będzie też miała oczywiście cena mieszkania. Jeśli jest to zakup na kredyt, należy dobrze przemyśleć, czy w przyszłości nic nie zagrozi jego spłacie.

Czytaj więcej: 10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej

Dobre mieszkanie dla seniora

Coraz częściej dostrzega się seniorów jako grupę konsumentów na rynku nieruchomości. Ich potrzeby są specyficzne, a decyzja o zakupie ma większy wpływ na życie niż u zdrowych i niezależnych ludzi młodych. Niestety, z braku alternatyw wciąż wiele osób żyje samotnie w dużych mieszkaniach, funkcjonując w odcięciu od świata i z trudem łącząc koniec z końcem. O ile oferta dla nich na rynku pierwotnym wciąż jest uboga, to na rynku wtórnym znaleźć mogą nieruchomości, które dosłownie odmienią ich życie.

 

Więcej z kategorii Oszczędzanie
Kredyt hipoteczny dla emeryta. Pożyczka dla seniora
Tanie bywanie – zniżki i promocje dla seniorów
Przedawnienie długu - kredytu, u komornika, czynszu
Powiązane artykuły
Wózek inwalidzki - dofinansowanie z PFRON i NFZ. Zasady
Dofinansowanie do okularów - z NFZ, od pracodawcy. Zasady
Odwrócona hipoteka - czym jest i czy się opłaca?
Jak łapać deszczówkę?
10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej