Laudacja pogrzebowa – jak napisać mowę pogrzebową?

Laudacja to mowa pochwalna wygłaszana przy doniosłych okazjach. Jedną z form laudacji jest laudacja pogrzebowa, czyli mowa pogrzebowa, stanowiąca pożegnanie zmarłego. Ze względu na cześć bliskiej nam osoby, pożegnanie pogrzebowe powinno zostać starannie przygotowane. Dlatego warto dowiedzieć się, jak napisać laudację, która w odpowiedni sposób odda zasługi zmarłego, ale nie będzie wypranym z emocji powieleniem gotowego wzorca.
Spis treści

Laudacja, czyli mowa pochwalna

Laudacja to słowo pochodzące od łacińskiego słowa laudare, czyli chwalić. Oznacza mowę pochwalną, w której podnoszone są czyjeś zasługi, cechy charakteru i inne osobiste przymioty. Jest to mowa okolicznościowa, wygłaszana w szczególnych momentach życia danej osoby. Laudacje wygłaszane są między innymi w związku z ważnymi jubileuszami zawodowymi czy nadawaniem tytułów naukowych, wygłasza się je też w okolicznościach ostatecznych - nad grobem zmarłego.

Mowy pogrzebowe mają szczególny charakter. Wygłoszone, jako ostatnie pożegnanie zmarłego, przemówienie będzie ostatnim hołdem, oddanym bliskiej nam osobie, dlatego warto się do niego dobrze przygotować.

Mowa pogrzebowa na pożegnanie

Mowa pogrzebowa to szczególny rodzaj laudacji, mowy pochwalnej. Niełatwo ją napisać, dlatego wiele osób korzysta z gotowego wzoru. W internecie dostępne są dziesiątki wzorów pożegnania pogrzebowego. Pytanie – czy należy z nich korzystać. Laudacja na cześć zmarłego jest naszym osobistym pożegnaniem zmarłego. Dlatego, nawet jeśli brakuje umiejętności albo weny, najlepiej napisać coś od serca, posiłkując się najwyżej kilkoma ogólnymi zasadami. O czym należy pamiętać pisząc mowę pogrzebową?

Ostatnie pożegnanie zmarłego - jak przygotować przemówienie?

W mowie pogrzebowej unikamy mówienia o zmarłym źle. To nie czas i nie miejsce. Mowa pogrzebowa, jako laudacja, ma przypominać to, co w człowieku było dobre.

W mowie pożegnalnej nie mówimy czegoś, co mogłoby urazić któregokolwiek z członków rodziny, przyjaciół, współpracowników. Unikamy szczegółów, które mogą być bolesne a wręcz krępujące dla zgromadzonych w czasie uroczystości pogrzebowej.

W czasie pożegnania zmarłego mówimy szczerze i od serca. Nie ma sensu koloryzowanie czyjegoś życiorysu w mowie pogrzebowej, stawianie nienależnych pomników, czy wybielanie wad i win. Zamiast tego, lepiej poszukać czegoś, za co autentycznie kochaliśmy, czy podziwialiśmy człowieka, na cześć którego przygotowujemy mowę pochwalną.
 

Jak napisać ostatnie pożegnanie zmarłego?

W laudacji możemy podkreślić cechy osobowości zmarłego, takie jak:

  • ciepło,
  • opiekuńczość,
  • dobroć.

Należy jednak uważać, aby nadmiar ogólników nie zamienił mowy pożegnalnej w przekaz wyprany z emocji, który równie dobrze, jak bliskiej nam osoby, mógłby dotyczyć większości ludzi na świecie. Zamiast skupiać się na pustych przymiotnikach, lepiej w mowie pogrzebowej opowiedzieć prawdziwą historię z naszego wspólnego życia, która najlepiej będzie oddawać wzniosłość zmarłego. Może to być historia zabawna, może być smutna i wzruszająca, ważne, by była autentyczna.

Jeżeli laudację wygłasza ktoś z członków rodziny, dominować w niej będą wątki osobiste, w przypadku, gdy zmarł był osobą publiczną lub kiedy żegnają go jego współpracownicy, w naturalny sposób w mowie pogrzebowej pojawią się wątki dotyczące jego działalności zawodowej czy społecznej.

Kto wygłasza mowę pożegnalną?

Wygłoszenie laudacji nie jest obowiązkiem ani przywilejem osób konkretnie usytuowanych względem zmarłego – na przykład żonie, synowi, wspólnikowi, szefowi. Oczywiście, kiedy istnieje potrzeba wygłoszenia mowy pogrzebowej, w pewien sposób małżonkowie, dzieci i rodzice zmarłego są najbardziej do tego odpowiednimi osobami, nie mniej w praktyce pożegnanie zmarłego wygłasza ten, kto czuje się na siłach. I to przynajmniej w dwojakim sensie.

Najbliżsi często nie są psychicznie w stanie podołać zadaniu wypowiedzenia kilku spójnych zdań w obliczu smutku i tragedii rodzinnej. Poza tym, wygłoszenie mowy pogrzebowej wymaga nie tylko umiejętności jej przygotowania, ale i wygłoszenia publicznie – do czego również trzeba mieć predyspozycje.

Kiedy wygłaszamy mowę pogrzebową?

Jak sama nazwa wskazuje – mowa pożegnalna wygłaszana jest na pogrzebie. Przyjęło się, że częściej słychać je w czasie ceremonii świeckich, jednak coraz częściej dzieje się to także w czasie pogrzebów kościelnych

Co robić, jeśli ktoś nie potrafi stworzyć mowy pogrzebowej, a jakiś względów uważa, że musi być ona napisana i powiedziana, tudzież odczytana? Pozostaje skorzystać albo z gotowych propozycji dostępnych w internecie albo z usług osób zawodowo zajmujących się pisaniem. Copywriting obejmuje i takie zlecenia, jak napisanie pożegnania pogrzebowego, w internecie można znaleźć wiele takich ofert.

Więcej z kategorii Pogrzeb
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez księdza?
Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać
Powiązane artykuły
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?