Ponad połowa seniorów wiedzę o rynku finansowym czerpie z telewizji

Spis treści
Co trzecia osoba w wieku pomiędzy 60, a 70 rokiem życia dobrze ocenia swój poziom wiedzy na temat usług finansowych. Jednocześnie 40% badanych twierdzi, że ma słabą wiedzę w tym obszarze - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. Ponad połowa seniorów (54%) wiedzę finansową czerpie z telewizji. Inne, najczęściej wymieniane źródła to: wizyty osobiste w placówkach, a także gazety i internet.

Artykuł sponsorowany

30% seniorów dobrze ocenia swoją wiedzę na temat usług finansowych, natomiast 40% osób pomiędzy 60, a 70 rokiem życia twierdzi, że ma słabą wiedzę.

- Seniorzy to szczególna grupa klientów, która z racji wieku potrzebuje specjalnego traktowania na rynku finansowym. Może być także w większym stopniu narażona na nieuczciwe praktyki związane z korzystaniem z usług finansowych - mówi Agnieszka Wachnicka, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. Z jednej strony aż 70% seniorów deklaruje, że posiada konto w banku, a co trzeci dobrze ocenia swoją wiedzę na temat finansów. Z drugiej strony co czwarty twierdzi, że nie ma wystarczającej wiedzy, a tylko 22% badanych potrafi wskazać prawidłową definicję RRSO. Dlatego tak ważna jest edukacja i stałe podnoszenie świadomości konsumentów co zasad korzystania z produktów finansowych, ryzyka wiążącego się z inwestowaniem, a także konsekwencji związanych z zaciąganiem kredytów lub pożyczek.

Źródła wiedzy o usługach finansowych


Z badań Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego wynika, że ponad połowa (54%) seniorów wiedzę na temat usług finansowych czerpie z telewizji, a 34% z wizyt osobistych w placówkach oferujących usługi finansowe. Popularnym źródłem informacji są także gazety (27%) oraz internet (25%). Z telewizji najczęściej korzystają osoby mieszkające na wsi i posiadające wykształcenie podstawowe, a wizyty osobiste w placówkach i internet częściej wskazują osoby lepiej wykształcone. Wiedzę finansową seniorzy uzyskują także od rodziny, znajomych i z ulotek.

- Wiedza na temat produktów finansowych czerpana z telewizji może być powierzchowna i oparta głównie na przekazach reklamowych emitowanych przez stacje telewizyjne – mówi Agnieszka Wachnicka, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. Należy pamiętać, że reklama nie stanowi oferty produktowej, a jest jedynie zachętą do zapoznania się z ofertą i nie zawiera wszystkich informacji do podjęcia decyzji o wyborze produktu finansowego. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami konkretnego produktu. W przypadku pożyczki należy sprawdzić warunki spłaty i dopasować kwotę raty do swoich możliwości finansowych. W przypadku produktów inwestycyjnych trzeba rozumieć zasady na jakich opierają się poszczególne produkty, w jaki sposób inwestowane są pieniądze, jaki jest poziom ryzyka, a także poznać zasady wypłaty i ewentualnego gwarantowania środków – dodaje Prezes.

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego


Badanie zostało przeprowadzone w maju br. na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego przez Danae sp. z o.o. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie N=604 osób pomiędzy 60, a 70 rokiem życia, metodą CATI – wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1005.

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego działa od 2016 roku. Skupia w swoim gronie przedstawicieli firm pożyczkowych mających 60 proc. udziału w rynku pożyczek pozabankowych w Polsce, w tym takie firmy jak: Provident Polska, Everest Finanse (Bocian Pożyczki), Tempo Finanse i Profi Credit. Jej zadaniem jest dbałość o rozwój sektora finansowego w zakresie regulacji prawnych, eliminacji patologii rynkowych oraz promocję działań na rzecz bezpiecznego korzystania z usług finansowych. Więcej informacji na www.frrf.pl i Twitter.

 

 
Więcej z kategorii Praca
Płaca minimalna 2020 netto i brutto. Stawka godzinowa
Mężczyzna z lupą w dłoni przy stosie monet
Średnia krajowa 2020 netto i brutto - ile wynosi? GUS
Mężczyzna zagarnia dłońmi pieniądze
Praca sezonowa dla seniora
Powiązane artykuły
Nagroda jubileuszowa (jubileuszówka) - jak obliczyć?
Nagroda jubileuszowa nauczyciela - wysokość. Jak liczyć?
Praca dodatkowa - w domu i przez internet
Starszy mężczyzna zażywa leki
Wysokość zasiłku chorobowego - kalkulator 2020. Kwota
Badania okresowe kierowców - kiedy zrobić i kto za nie płaci?