Dębowe gody - która to rocznica ślubu?
Amerykańska pisarka, specjalizująca się w etykiecie i dobrych manierach wymyśliła pierwsze osiem nazw dla rocznic ślubu. Pierwszą rocznicę ślubu nazwała papierową, piątą - drewnianą, dziesiątą - cynową lub aluminiową, 15 - kryształową, 20 - porcelanową, 25 - srebrną, 50 - złotą i 75 - brylantową, 80 - dębową. Pozostałe 20 nazw wymyślił Związek Jubilerów Amerykańskich.
Oto pełna lista rocznic małżeńskich:
1 rocznica ślubu - papierowe gody,
2 rocznica ślubu – bawełniane gody,
3 rocznica ślubu – skórzane gody,
4 rocznica ślubu – kwiatowe lub owocowe gody,
5 rocznica ślubu – drewniane gody,
6 rocznica ślubu – cukrowe gody,
7 rocznica ślubu – wełniane lub miedziane gody,
8 rocznica ślubu – brązowe lub blaszane gody,
9 rocznica ślubu – generalskie lub gliniane gody,
10 rocznica ślubu – cynowe lub aluminiowe gody,
11 rocznica ślubu – stalowe gody,
12 rocznica ślubu – jedwabne lub lniane gody,
13 rocznica ślubu – koronkowe gody,
14 rocznica ślubu – gody z kości słoniowej,
15 rocznica ślubu – kryształowe gody,
20 rocznica ślubu – porcelanowe gody,
25 rocznica ślubu – srebrne gody,
30 rocznica ślubu – perłowe gody,
35 rocznica ślubu – koralowe gody,
40 rocznica ślubu – rubinowe gody,
45 rocznica ślubu – szafirowe gody,
50 rocznica ślubu – złote gody,
55 rocznica ślubu – szmaragdowe lub platynowe gody,
60 rocznica ślubu – diamentowe gody,
65 rocznica ślubu – żelazne gody,
70 rocznica ślubu – kamienne gody,
75 rocznica ślubu - brylantowe gody,
80 rocznica ślubu - dębowe gody.
Dębowe gody - skąd taka nazwa?
Nazwy kolejnych rocznic małżeńskich mają oddawać zacieśnianie się więzi małżeńskich. Jak widać nazwa każdej kolejnej rocznicy jest związana z coraz szlachetniejszym i trwalszym materiałem. Pierwsza, czyli papierowa rocznica ślubu, ma obrazować, że małżeństwo nie jest jeszcze trwałe i z każdym rokiem będzie się umacniać. Zgodnie z tą zasadą, dwudziesta piąta rocznica ślubu została nazwa srebrną, pięćdziesiąta - złotą, a sześćdziesiąta - diamentową.
Najdłuższe małżeństwo świata
Lista godów kończy się na 80. rocznicy ślubu, co nie oznacza, że nie ma par, które mają dłuższy staż małżeński. W Księdze Rekordów Guinnessa zapisało się nieżyjące już małżeństwo ze Stanów Zjednoczonych. Herbert i Zelmyra Fisher z New Bern pobrali się 13 maja 1924 roku. Ich małżeństwo trwało 86 lat i 290 dni.Rekord pojawił się w Księdze Guinnessa w lutym 2011 roku i do tej pory nie został pobity. Herbert Fisher zmarł w 2011 roku w wieku 105 lat, a jego małżonka dwa lata później w wieku 106 lat.
Zarówno Emily Post, jak i Związek Jubilerów Amerykańskich nie przewidzieli, że lista rocznic małżeńskich będzie za krótka. Niemniej dębowe gody zdarzają się rzadko. Kilka lat temu głośno było o małżeństwie ze Aleksandrowa Łódzkiego, które świętowało 82. rocznicę ślubu. Stefania i Ignacy Stasiakowie zostali okrzyknięci najstarszym małżeństwem w Europie. Sakramentalne tak wypowiedzieli 1 lutego 1931 roku w kościele w Bełdowie.
Co kupić na 80. rocznicę ślubu?
Zdaniem niektórych, nazwy rocznic małżeńskich stanowią podpowiedź, co do tego jakim prezentem obdarować współmałżonka. Zgodnie z tym, na 4. rocznicę ślubu można kupić kwiaty lub kosz owoców, na 20. - zestaw porcelany, a na 25. - srebrną biżuterię. W internecie można znaleźć wiele propozycji prezentów na dębowe gody. Internauci polecają prezenty spersonalizowane. Przykładem takiego prezentu może być zegar kominkowy z grawerunkiem wykonany z dębu, album na zdjęcia w drewnianej oprawie z dedykacją lub dębowa beczka do serwowania alkoholu z grawerunkiem
Wedle tej teorii przy kupowaniu prezentu należałoby kierować się zasadą, że im dłuższy staż małżeński, tym prezent powinien być droższy. Oczywiście nie należy tego traktować zbyt dosłownie.
Czytaj też:
- Do czego służy rocznica ślubu?
- Medal za 50 lat pożycia
- Kto z kim przestaje, takim się staje
- W czym tkwi sekret udanego związku?