Czy warto odnowić przysięgę małżeńską?

Odnowienie przysięgi małżeńskiej może być pięknym i wzruszającym aktem wyznania miłości. Albo próbą wskrzeszenia dawno przygasłych uczuć. A także gestem symbolizującym przeprosiny, pojednanie, wybaczenie i nowy początek – na przykład po zdradzie.
Spis treści

Odnowienie ślubu

Przełom lata i jesieni w plotkarskich portalach oraz pismach należał do Roberta Janowskiego. Tematem nr 1 było oczywiście wymuszone rozstanie z funkcją wieloletniego prowadzącego telewizyjny show „Jaka to melodia”, natomiast drugą informacją, która zelektryzowała fanów piosenkarza, było odnowienie przysięgi małżeńskiej Janowskiego z żoną Moniką. Po zaledwie 5 latach małżeństwa. Choć oboje są po rozwodach, odnowienie przysięgi małżeńskiej odbyło się w jednym z warszawskich kościołów. Potem, jak donosiły media, para udała się na powtórne wesele do Kazimierza nad Wisłą, by świętować wspólnie swoją miłość.

Gwiazdor nie omieszkał pochwalić się zdjęciem ze ślubu na Instagramie, które podpisał: „5 lat. W zdrowiu i szczęściu. Na słońce i na deszcz. Radość i łzy. Na dobre i na złe”. Komentarze fanów w większości były bardzo przychylne i mało kto zastanawiał się nad sensem odnawiania przysięgi małżeńskiej po 5 latach, zamiast zwykłego obchodzenia rocznicy ślubu. Choć przecież nie jest to częsty przypadek. Większość par, decydując się na ten krok, czyni to najwcześniej po 10, 25 czy nawet 50 latach. Odnowienie przysięgi małżeńskiej uchodzi bowiem za akt podsumowujący pewien dłuższy etap w życiu. Często też odnowienie przysięgi małżeńskiej służy podsyceniu przyblakłych uczuć. Albo odcięciu grubą kreską tego co złe i rozpoczęciu nowego etapu we wspólnym życiu.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej po zdradzie

Odnowienie ślubów wśród gwiazd to gorący temat. Raper Jay-Z i piosenkarka Beyonce od lat stanowią jedną z najbardziej wpływowych par w światowym show-biznesie. O ile jednak na rynku muzycznym amerykańscy artyści od lat królują niepodzielnie, o tyle nad ich życiem prywatnym zawisły ostatnio czarne chmury. Dlatego plotkarskie portale z niemałym zaskoczeniem doniosły w 2018 roku, że para zdecydowała się na odnowienie przysięgi małżeńskiej po zdradzie, której dopuścił się raper, i do której przyznał się w tekście jednej z najnowszych piosenek.

Filmik z ceremonii, która odbyła się w kwietniu 2018 r. gwiazdorzy zaprezentowali fanom w czasie jednego z koncertów. Przy okazji okazało się, że doszło do odnowienia przysięgi małżeńskiej po 10 latach wspólnego życia. Oczywiście świat showbiznesu rządzi się swoimi prawami, a historia zdrady, po której następuje odnowienie przysięgi małżeńskiej, może być kolejnym doskonale się sprzedającym produktem. Jednak i dla zwykłych śmiertelników uroczystość odnowienia ślubów może być ważnym krokiem naprzód, jeśli jedno z partnerów dopuściło się zdrady, a drugie postanowiło mu ją wybaczyć. Psychologowie uważają, że tego typu ceremonia bywa rodzajem bramy, za którą zostają stare grzechy i złe emocje. Może być naszym oczyszczeniem, nawet, gdy małżeństwo nie trwało długie lata. Dla dzieci pary taki ślub będzie znakomitą przygodą.

Odnowienie przysięgi w kościele katolickim

Zdarza się, że odnowienie przysięgi małżeńskiej mylone jest z ponownym ślubem, który jako taki nie jest możliwy ani na drodze cywilnej (chyba, że para się rozwiodła, a później postanowiła zejść ponownie) ani w Kościele chyba, że uprzednio zawarte małżeństwo zostało unieważnione). Akt ten nie wpływa na zmianę stanu cywilnego. Odnowienie przysięgi małżeńskiej w religii katolickiej nie jest, więc ponownym zawarciem sakramentu małżeństwa, a więc nie zastąpi ślubu. W takim przypadku, odnowienie małżeństwa to jedynie rodzaj uroczystości, której integralna część odbywa się w świątyni w czasie mszy świętej. Jedynie cementuję związek małżeński i jest świętem miłości.

Pamiętajmy, że ceremonię taką można zaplanować indywidualnie, licząc na bardziej zindywidualizowaną liturgię, ale można też odnowić przysięgę grupowo, z innymi parami. Drugie rozwiązanie jest o tyle, korzystniejsze, że wiązać się będzie z niższą opłatą „co łaska”. A w zależności od miasta i parafii, za odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele zapłacić trzeba od 50 do 300 złotych.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej po 25 latach

Uroczyste odnowienie przysięgi małżeńskiej można też zorganizować, po uprzednim zgłoszeniu takiego zamiaru, w Urzędzie Stanu Cywilnego. Także i w tym przypadku jest to bardziej ceremoniał, niż akt wagi państwowej, nie zastąpi ślubu. Nie mniej – jeśli tylko wyrazimy takie życzenie a urząd ma takie możliwości, uroczystości może przewodzić urzędnik z USC. W praktyce urzędy najczęściej organizują tego typu imprezy na 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego i są one darmowe.

Jeśli natomiast chcemy zorganizować odnowienie przysięgi małżeńskiej po 25 latach wspólnego życia, czy z okazji innej rocznicy ślubu, zapewne będziemy musieli zapłacić kilkadziesiąt złotych. Warto w tej sytuacji zastanowić się nad przeprowadzeniem całego rytuału bez urzędnika, bez urzędu, a może nawet bez zaproszonych gości. Gdzieś na łące, w górach, na plaży, w jednej ze światowych metropolii, albo w egzotycznej scenerii. Tam, gdzie zawiodą wspomnienia, albo marzenia. Pamiętać należy, że świeckie odnowienie przysięgi małżeńskiej jest ceremoniałem, w którym najistotniejsze są słowa przysięgi i wzajemne uczucie, wyznanie miłości. Przysięgę małżeńską można napisać wtedy samemu lub wspólnie. Ślub z naszym wyznaniem będzie piękny i wzruszający. Gdy w małżeństwie pojawiły się dzieci, możecie zaangażować je w ceremonię.

Tekst odnowienia przysięgi małżeńskiej

Jeśli chodzi o odnowienie przysięgi małżeńskiej, tekst przyrzeczenia zależy w dużej mierze od tego, gdzie odbywa się ceremonia i jaki ma charakter. Jeśli decydujemy się na uroczystość w kościele, zwłaszcza w czasie mszy grupowej, możecie powtórzyć wspólnie słowa, skierowane do miłości naszego życia:

„Żono (mężu) -  mając Boga w sercu / w obecności naszej rodziny i całego Kościoła / ponawiam wobec Ciebie swoje śluby małżeńskie / i obiecuję dołożyć starań /, aby w naszym życiu rodzinnym przebywał Chrystus: / ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską / oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci, / tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, / w Trójcy Jedyny i wszyscy święci.”

Odnowienie przysięgi małżeńskiej na wesoło i na poważnie

Przysięga małżeńska na wesoło? Czemu nie? Możecie! Jeśli natomiast odnowienie przysięgi małżeńskiej ma charakter świecki, a zwłaszcza jeśli odbywa się poza urzędem, tekst przyrzeczenia staje się kwestią indywidualną. Małżonkowie mogą, a wręcz powinni, powiedzieć to, co naprawdę czują i to, co naprawdę chcą sobie przysiąc. Świadkami mogą być nawet Wasze dzieci. Choć też oczywistym jest, że nie każdy posiada talenty pisarskie oraz oratorskie i nie każdy potrafi wyrazić uczucia w sposób daleki od przyziemności. W takiej sytuacji pomocne będą gotowce, które bez problemu znaleźć można w Internecie. Pamiętajmy, że całość może mieć charakter jak najbardziej poważny, ale możliwe jest też odnowienie przysięgi małżeńskiej na wesoło, jeśli tylko małżonkowie mają taki kaprys i wystarczającą dozę poczucia humoru. Nie jest to prawdziwy ślub, więc miłość możecie wyznać, w dowolny sposób, by ukoronować wspólnie spędzone lata życia. Odnowienie ślubów, to fajna przygoda, zobacz!

Czytaj również
Więcej z kategorii Miłość i związki
Dębowe gody - która to rocznica ślubu?
Szafirowe gody - 45 rocznica ślubu. Jaki prezent kupić?
Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu – jakiego tekstu użyć?
Powiązane artykuły
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Złote gody - ile lat? Jaki prezent i życzenia na złote gody?
Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent
Diamentowe gody, czyli 60 rocznica ślubu - jak ją świętować i co kupić w prezencie?
Babcia - nauczycielka życia