PORTAL DLA SENIORÓW
 

Czy warto odnowić przysięgę małżeńską?

Odnowienie przysięgi małżeńskiej może być pięknym i wzruszającym aktem wyznania miłości. Albo próbą wskrzeszenia dawno przygasłych uczuć. Lub też gestem symbolizującym przeprosiny, pojednanie, wybaczenie i nowy początek – na przykład po zdradzie.
 

Przełom lata i jesieni w plotkarskich portalach oraz pismach należał do Roberta Janowskiego. Tematem nr 1 było oczywiście wymuszone rozstanie z funkcją wieloletniego prowadzącego telewizyjny show „Jaka to melodia”, natomiast drugą informacją, która zelektryzowała fanów piosenkarza, było odnowienie przysięgi małżeńskiej Janowskiego z żoną Moniką. Po zaledwie 5 latach małżeństwa. Choć oboje są po rozwodach, odnowienie przysięgi małżeńskiej odbyło się w jednym z warszawskich kościołów. Potem, jak donosiły media, para udała się na powtórne wesele do Kazimierza nad Wisłą.

Gwiazdor nie omieszkał pochwalić się zdjęciem na Instagramie, które podpisał: „5 lat. W zdrowiu i szczęściu. Na słońce i na deszcz. Radość i łzy. Na dobre i na złe”. Komentarze fanów w większości były bardzo przychylne i mało kto zastanawiał się nad sensem odnawiania przysięgi małżeńskiej po 5 latach. Choć przecież nie jest to częsty przypadek. Większość par, decydując się na ten krok, czyni to najwcześniej po 10, 25 czy nawet 50 latach. Odnowienie przysięgi małżeńskiej uchodzi bowiem za akt podsumowujący pewien dłuższy etap w życiu. Często też odnowienie przysięgi małżeńskiej służy podsyceniu przyblakłych uczuć. Albo odcięciu grubą kreską tego co złe i rozpoczęciu nowego etapu we wspólnym życiu.

Czytaj też: Małżeństwa seniorów - czy ślub po 60tce ma sens?

Odnowienie przysięgi małżeńskiej po zdradzie

Raper Jay-Z i piosenkarka Beyonce od lat stanowią jedną z najbardziej wpływowych par w światowym show-biznesie. O ile jednak na rynku muzycznym amerykańscy artyści od lat królują niepodzielnie, o tyle nad ich życiem prywatnym zawisły ostatnio czarne chmury. Dlatego plotkarskie portale z niemałym zaskoczeniem doniosły w 2018 roku, że para zdecydowała się na odnowienie przysięgi małżeńskiej po zdradzie, której dopuścił się raper, i do której przyznał się w tekście jednej z najnowszych piosenek.

Filmik z ceremonii, która odbyła się w kwietniu 2018 r. gwiazdorzy zaprezentowali fanom w czasie jednego z koncertów. Przy okazji okazało się, że doszło do odnowienia przysięgi małżeńskiej po 10 latach wspólnego życia… Oczywiście świat showbiznesu rządzi się swoimi prawami, a historia zdrady, po której następuje odnowienie przysięgi małżeńskiej, może być kolejnym doskonale się sprzedającym produktem. Jednak i dla zwykłych śmiertelników uroczystość odnowienia ślubów może być ważnym krokiem naprzód, jeśli jedno z partnerów dopuściło się zdrady, a drugie postanowiło mu ją wybaczyć. Psychologowie uważają, że tego typu ceremonia bywa rodzajem bramy, za którą zostają stare grzechy i złe emocje.

 

Odnowienie przysięgi w kościele katolickim

Zdarza się, że odnowienie przysięgi małżeńskiej mylone jest z ponownym ślubem, który jako taki nie jest możliwy ani na drodze cywilnej (chyba, że para się rozwiodła, a później postanowiła zejść ponownie) ani w Kościele (chyba, że uprzednio zawarte małżeństwo zostało unieważnione). Odnowienie przysięgi małżeńskiej w Kościele katolickim nie jest więc ponownym zawarciem sakramentu małżeństwa. W takim przypadku, odnowienie małżeństwa to jedynie rodzaj uroczystości, której integralna część odbywa się w kościele w czasie mszy świętej.

Pamiętajmy, że ceremonię taką można zaplanować indywidualnie, licząc na bardziej zindywidualizowaną liturgię, ale można też odnowić przysięgę grupowo, z innymi parami. Drugie rozwiązanie jest o tyle, korzystniejsze, że wiązać się będzie z niższą opłatą „co łaska”. A w zależności od miasta i parafii, za odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele zapłacić trzeba od 50 do 300 złotych.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej po 25 latach

Uroczyste odnowienie przysięgi małżeńskiej można też zorganizować, po uprzednim zgłoszeniu takiego zamiaru, w Urzędzie Stanu Cywilnego. Także i w tym przypadku jest to bardziej ceremoniał, niż akt wagi państwowej. Nie mniej – jeśli tylko wyrazimy takie życzenie a urząd ma takie możliwości, uroczystości może przewodzić urzędnik z USC. W praktyce urzędy najczęściej organizują tego typu imprezy na 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego i są one darmowe.

Jeśli natomiast chcemy zorganizować odnowienie przysięgi małżeńskiej po 25 latach, czy w okazji innej rocznicy, zapewne będziemy musieli zapłacić kilkadziesiąt złotych. Warto w tej sytuacji zastanowić się nad przeprowadzeniem całego rytuału bez urzędnika, bez urzędu, a może nawet bez zaproszonych gości. Gdzieś na łące, w górach, na plaży, w jednej ze światowych metropolii, albo w egzotycznej scenerii. Tam, gdzie zawiodą wspomnienia, albo marzenia. Pamiętać należy, że świeckie odnowienie przysięgi małżeńskiej jest ceremoniałem, w którym najistotniejsze są słowa przysięgi i wzajemne uczucie.

Tekst odnowienia przysięgi małżeńskiej

Jeśli chodzi o odnowienie przysięgi małżeńskiej, tekst przyrzeczenia zależy w dużej mierze od tego, gdzie odbywa się ceremonia i jaki ma charakter. Jeśli decydujemy się na uroczystość w kościele, zwłaszcza w czasie mszy grupowej, zapewne przyjdzie nam powtórzyć słowa:

„Żono (mężu) -  mając Boga w sercu / w obecności naszej rodziny i całego Kościoła / ponawiam wobec Ciebie swoje śluby małżeńskie / i obiecuję dołożyć starań /, aby w naszym życiu rodzinnym przebywał Chrystus: / ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską / oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci, / tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, / w Trójcy Jedyny i wszyscy święci.”

Odnowienie przysięgi małżeńskiej na wesoło i na poważnie

Jeśli natomiast odnowienie przysięgi małżeńskiej ma charakter świecki, a zwłaszcza jeśli odbywa się poza urzędem, tekst przyrzeczenia staje się kwestią indywidualną. Małżonkowie mogą, a wręcz powinni, powiedzieć to, co naprawdę czują i to, co naprawdę chcą sobie przysiąc. Choć też oczywistym jest, że nie każdy posiada talenty pisarskie oraz oratorskie i nie każdy potrafi wyrazić uczucia w sposób daleki od przyziemności. W takiej sytuacji pomocne będą gotowce, które bez problemu znaleźć można w Internecie. Pamiętajmy, że całość może mieć charakter jak najbardziej poważny, ale możliwe jest też odnowienie przysięgi małżeńskiej na wesoło, jeśli tylko małżonkowie mają taki kaprys i wystarczającą dozę poczucia humoru.

Czytaj też:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Co sądzisz o portalach randkowych?

  To przydatna rzecz, szczególnie kiedy chcemy poznać kogoś nowego

  To ciekawa rozrywka i miłe spędzanie wolnego czasu

  To strata czasu, ludzie nie piszą tam prawdy

  Nie interesuję się tym tematem