Wygląda jak zegarek, ale może uratować życie

Coraz większą popularność zdobywa w Polsce projekt pudełka życia. Ale to nie jest jedyny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa starszych, samotnie żyjących osób. 19-latek z Połańca (świętokrzyskie) wynalazł urządzenie idealne dla osób z problemami z pamięcią.

Wynalazek Mariusza Bielaszki - tegorocznego maturzysty - wygląda jak zwykły zegarek. W krytycznych sytuacjach potrafi jednak bardzo pomóc. Stworzony został z myślą o osobach, które mają problemy z pamięcią. Pozwala więc namierzyć lokalizację takiej osoby oraz przypomnieć jej o przyjmowaniu leków.

Urządzenie w środku ma wbudowany GPS i zawiera kartę SIM. Można ustalić obszar, po którym zwykle starsza osoba się porusza. Gdy go opuści, zegarek wysyła informację do bliskich, wskazując dokładną lokalizację.

To nie wszystko! Do urządzenia można wysłać SMS, który zostanie głośno odczytany osobie je noszącej. Dzięki temu można jej o czymś przypomnieć lub np. poprosić o to, żeby została w jednym miejscu w oczekiwaniu na pomoc.

Wynalazek został wyróżniony m.in. złotym medalem na Targach Wynalazczości "Brussels Innova" w Brukseli, otrzymał też II miejsce na ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych. Całkiem możliwe, że wkrótce trafi do sprzedaży.

Zobacz też, co to jest pudełko życia.

 

Zastrzeżenie: zdjęcie poglądowe, przedstawia zwykły zegarek

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!