E-palenie, czyli jak działa e-papieros

Elektroniczny papieros to alternatywa dla zwykłych papierosów i – szansa na rzucenie palenia. Czym jest to urządzenie? Jak się z niego korzysta? 

Wyglądem przypomina długopis lub pióro. Mówiąc w największym uproszczeniu – składają się na niego dwa elementy. Jeden to kartridż, czyli pojemniczek, do którego wlewamy specjalny płyn – liquid, drugi zaś to atomizer – w jego wnętrzu liquid jest podgrzewany i w rezultacie zamieniany na "dym", czyli parę wodną, którą wydychamy podczas palenia.

Moc i smak – do wyboru

Ów tajemniczy liquid, o którym mowa, to specjalnie spreparowany płyn (kupujemy go osobno), dzięki któremu otrzymujemy wybraną – bo płyny mają różną "moc", sami decydujemy, która nas interesuje – ilość nikotyny. Liquid odpowiedzialny jest także za smak sztucznego papierosa: występuje w wielu wariantach, dzięki czemu możemy wybierać pomiędzy smakami tytoniowymi, owocowymi, a nawet alkoholowymi. Państwo woleliby e-papieros o smaku coca-coli? Taka wersja też istnieje.

Jak doładować e-papierosa?

Podobnie jak telefon komórkowy e-papierosa trzeba od czasu do czasu doładować. Można to zrobić, podłączając go do komputera przez kabel USB, lub klasycznie – do gniazdka elektrycznego za pomocą ładowarki (jest w pakiecie).

Zalety e-papierosa

Zdaniem lekarzy e-papieros niewątpliwie nie jest zdrowy, ale na pewno mniej szkodliwy niż tradycyjny. Przede wszystkim nie powoduje uszkodzenia układu oddechowego, serca, naczyń krwionośnych. Ponadto – para wodna z e-papierosa nie zawiera którejkolwiek z kilku tysięcy toksycznych i rakotwórczych substancji zawartych w dymie tytoniowym oprócz nikotyny. To nie nikotyna jest zagrożeniem dla palacza, lecz dym. Kolejną zaletą e-papierosa jest fakt, że osoby towarzyszące palaczowi nie są narażone na działanie szkodliwych substancji i nie stają się biernymi palaczami.

Modny, tani i... dozwolony

Bez wątpienia e-papieros staje się coraz modniejszy. Można go "zapalić" prawie wszędzie, nawet tam, gdzie obowiązuje zakaz palenia, np. w pociągu (ale już w samolocie bywa to problematyczne), nie mówiąc już o tym, że – per saldo – jest tańszy. Cena paczki papierosów tradycyjnych oscyluje w granicach 11–14 zł, podczas gdy za buteleczkę liquidu zapłacimy około 20 zł. W zależności od tego, ile palimy, powinna wystarczyć nam na co najmniej dwa, trzy dni.

Czytaj też: Rzucanie palenia – sposoby, środki, skutki i objawy
Więcej z kategorii Gadżety
Pierwsza przytulanka dla niemowlaka. Od kiedy i po co kupować maskotki dla niemowląt?
Pierwsza przytulanka
Nakładki antypoślizgowe, czyli bezpieczniej zimą
E-palenie, czyli jak działa e-papieros
Powiązane artykuły
Co to jest kino 3D, 4D i 5D i czym różnią się seanse filmowe?
Idealna zmywarka dla seniora – na co zwrócić uwagę?
Co to jest audiobook
Notebook – tak. Ale jaki?
Pomysły na prezent dla wnuka - część 2