Idealna zmywarka dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Kto powiedział, że zmywarka sprawdzi się tylko w przypadku rodzin z dziećmi lub osób młodych? Wbrew pozorom seniorzy także świetnie poradzą sobie z jej obsługą, a odpowiednio wybrane urządzenie pomoże zaoszczędzić sporo sił, czasu oraz… pieniędzy.
Spis treści

Dopasowana do potrzeb

W przypadku każdej zmywarki bardzo ważnym parametrem jest jej pojemność. Jak możemy ją zmierzyć? Najczęściej producent podaje orientacyjną ilość nakryć, które możemy wyczyścić podczas jednego cyklu pracy takiego urządzenia. W przypadku osób starszych, często mieszkających samotnie, najlepiej sprawdzą się zmywarki o niewielkiej pojemności. Zajmują one mało miejsca, a ich instalacja jest prosta i nie wymaga poważnej zmiany organizacji przestrzeni w kuchni. Takie nowoczesne, niewielkie zmywarki nazywamy kompaktowymi lub nablatowymi, ponieważ możemy także ustawić je na kuchennym blacie. Pod warunkiem oczywiście, że będzie on odpowiednio wytrzymały (nawet mała zmywarka waży sporo, zwłaszcza po włożeniu do niej naczyń).

Oszczędna

Zmywanie brudnych naczyń może być męczące, zatem korzystając ze zmywarki, każdy senior ma okazję podwyższyć jakość swojego życia i więcej czasu przeznaczyć na odpoczynek lub przebywanie z najbliższymi. Warto jednak pamiętać, że zakup zmywarki, choć wiąże się ze sporym jednorazowym kosztem, jest opłacalną inwestycją. Czyszcząc naczynia z pomocą tego urządzenia, zużywamy mniej wody oraz mniej prądu, możemy więc liczyć na niższe rachunki. Jeżeli zależy nam na takiej oszczędności, powinniśmy wybierać zmywarki wysokiej klasy energetycznej. Sprawdźmy też, ile wody zużywają podczas jednego cyklu pracy, a także jaka ilość z niej jest podgrzewana. Pamiętajmy, że oszczędzając wodę i energię, mamy też swój wkład w ochronę środowiska naturalnego.

Wygodna w obsłudze

Zadaniem zmywarki jest ułatwienie nam życia i wykonywania codziennych obowiązków – w przypadku osób starszych szczególną uwagę powinniśmy więc zwrócić na komfort związany z jej obsługiwaniem. Za zakupem zmywarek nablatowych przemawia także możliwość ustawienia ich na takiej wysokości, aby ich załadowanie i rozładowanie nie wymagało pochylania się czy klękania na podłodze. Dla wielu seniorów, którzy mają problemy ze snem, ważną kwestią będzie głośność pracy takiego urządzenia. Z pewnością powinniśmy też zwrócić uwagę na dostępne programy oraz załączone akcesoria np. kosze na sztućce itp. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wybrać zmywarkę, zajrzyjmy na poświęcone tej tematyce portale internetowe.

Zmywarka w kuchni seniora w znaczący sposób podniesie jakość życia. Wybierzmy model optymalnie dopasowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Więcej z kategorii Gadżety
Nakładki antypoślizgowe, czyli bezpieczniej zimą
ICE – informacje, które mogą cię uratować
E-wanna - polski wynalazek dla seniorów
Powiązane artykuły
Co to jest kino 3D, 4D i 5D i czym różnią się seanse filmowe?
Co to jest audiobook
Co to ja chciałem…? Zapomnij o zapominaniu!
Telefon dla wnuka - jaki model wybrać?
E-palenie, czyli jak działa e-papieros