E-wanna - polski wynalazek dla seniorów

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pochwalili się nowym wynalazkiem. To... wanna. Ale nie taka zwykła. Potrafi zmierzyć częstość bicia serca, temperaturę wody oraz wykryć, czy kąpiący się porusza. E-wanna, bo tak się nazywa, może zapewnić bezpieczeństwo seniorom i osobom z chorobami układu krążenia.

Odkrycie gdańskich uczonych powstało w ramach programu Domestic – domowy asystent osób starszych i chorych. Ma on na celu stworzenie całego systemu praktycznych urządzeń, które mogą ułatwić życie starszym osobom. Oprócz pomysłowej wanny zaprojektowano już np. mobilny monitor pracy serca PathMon, I-wagę czy e-narzutę na fotel, która monitoruje stan siedzącej osoby.

E-wanna powstała w dwóch wariantach: może być to stworzona specjalnie wanna ze specjalistycznymi czujnikami albo mata, którą można ustawić na dnie zwykłej wanny. Urządzenie posiada m.in. czujniki ruchu, temperatury, poziomu wody oraz elektrody EKG. Dzięki temu, gdy wanna wykryje, że np. kąpiącej się osobie niebezpiecznie spowalnia się akcja serca, wanna automatycznie wypuści wodę. Równocześnie na wpisane do pamięci urządzenia numery telefonów - np. dzieci, opiekunów lub służb ratowniczych - wysłana zostanie informacja o wykrytym niebezpieczeństwie. E-wanna potrafi ustabilizować temperaturę wody podczas całej kąpieli i zasugerować dobry moment do wyjścia z wanny.

Nie wiadomo jeszcze, ile może kosztować taki gadżet. Cały system - zawierający wannę i stację centralną, która zbiera dane i je przetwarza - nie powinien być jednak droższy niż komputer. Naukowcy skupiają się na pracy badawczej, która została dofinansowana z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Polski projekt, podobnie jak pozostałe stworzone w ramach programu Domestic, będzie komercjalizowany, tak, żeby mógł trafić do domów seniorów na całym świecie.

Zobacz też: Wanna dla seniora - jak urządzić wygodną łazienkę dla osoby starszej

 

fot. domestic.gda.pl

 

Więcej z kategorii Gadżety
Idealna zmywarka dla seniora – na co zwrócić uwagę?
Co to jest audiobook
Notebook – tak. Ale jaki?
Powiązane artykuły
Co to jest kino 3D, 4D i 5D i czym różnią się seanse filmowe?
E-palenie, czyli jak działa e-papieros
Nakładki antypoślizgowe, czyli bezpieczniej zimą
Telefon dla wnuka - jaki model wybrać?
Co to ja chciałem…? Zapomnij o zapominaniu!