Zgaga – problem nie tylko seniorów

Kłopoty ze zgagą coraz częściej dotykają osób młodych, o ogólnie dobrym stanie zdrowia. Zazwyczaj są u nich spowodowane niewłaściwym trybem życia, który wywołuje różne problemy w układzie pokarmowym pacjenta. Na szczęście z chorobą można walczyć nawet bez konsultacji z lekarzem, wprowadzając zdrowe nawyki do codziennej rutyny.
Spis treści

Artykuł sponsorowany

Sporadyczna zgaga – przyczyny


Najczęstszym powodem występowania zgagi jest choroba refluksowa. Objawia się ona cofaniem treści żołądka do przełyku, spowodowanego niedomykaniem się jego górnego przedsionka.  Jednak u osób młodych charakterystyczne objawy zgagi pojawiają się okazjonalnie, w nieregularnych odstępach czasu, i są ściśle związane z trybem życia. W zależności od organizmu, zgagę sporadyczną mogą wywołać np. produkty słodkie lub słone. Część  pacjentów skarży się na objawy po wymieszaniu określonych smaków w jednym posiłku.

W przypadku zgagi, której nie wywołał refluks ukojenie przynoszą specjalne tabletki, dostępne bez recepty. Leki w krótkim czasie zobojętniają kwas żołądkowy wywołując szybką ulgę.  Jednak nawracająca zgaga nie jest miłym doświadczeniem, dlatego warto w porę jej zapobiegać, wdrażając odpowiednie nawyki żywieniowe. Nawet młody żołądek nie jest obojętny na działanie alkoholu, wysoce przetworzonych produktów czy nawet ostrych potraw. Również spożywanie zbyt obfitych posiłków może skutkować wystąpieniem zgagi. Młode osoby, które często skarżą się na tą niemiłą dolegliwość, powinny zastosować się do poniższych sugestii.

Regularność posiłków

W dzisiejszych czasach osoby młode spożywają posiłki nieregularnie, często po wielu godzinach na czczo. Śniadania jadane są później lub zupełnie pomijane, kolacja ląduje na stole na chwilę przed pójściem spać. Często takie nawyki kończą się zgagą, bowiem żołądek w nieregularnych odstępach czasu zaczyna wydzielać soki trawienne.

Używki mają znaczenie

Najbardziej popularne używki, jak kawa, papierosy czy alkohol to wrogowie każdego żołądka, również młodego. Mają one negatywny wpływ na funkcjonowanie organu, czego rezultatem może być zgaga. Bardziej niewinne produkty, jak napoje gazowane i słodycze także mogą powodować zgagę, bowiem podnoszą poziom kwasów żołądkowych.

Dobry sen

Także odpowiednia pozycja ciała może zminimalizować ryzyko wystąpienia zgagi. Ścieląc łóżko należy upewnić się, czy różnica w wysokości między głową a ciałem w stanie spoczynku wynosi od 10 do 15 cm. Jest to najbardziej optymalne ustawienie, pozwala bowiem uniknąć przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku. W sklepach dostępne są specjalne poduszki, które gwarantują optymalną pozycję ciała.

Walka ze stresem

Życie w biegu i w ciągłym napięciu to domena współczesnych Polaków. Niestety, taki tryb życia niekorzystnie odbija się na naszym żołądku. Pojawić się mogą wówczas problemy trawienne, nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych a w rezultacie zgaga. W skrajnych przypadkach można nabawić się nerwicy żołądka. Osoby podatne na stres powinny znaleźć dla niego ujście, np. poprzez medytację, trening na siłowni czy słuchanie relaksującej muzyki.

Czytaj więcej o zgadze i sposobach radzenia sobie z nią na stronie www.controloccontrol.pl

 

Więcej z kategorii Choroby
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Lek a suplement - czym się różnią?
Powiązane artykuły
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie