Jak seniorzy spędzają czas wolny? – raport Cafesenior.pl

Aktywność fizyczna jest istotna dla organizmu w każdym wieku. Ma wyjątkowo dobry wpływ na zdrowie, nie tylko naszego ciała ale także umysłu. Jakie formy aktywnego spędzania wolnego czasu wybierają najczęściej polscy seniorzy?
Spis treści

 Partner publikacji 

PAUL HARTMANN Polska we współpracy z Cafesenior.pl postanowił sprawdzić, jak seniorzy aktywnie spędzają czas wolny. Które ze sportów i aktywności fizycznych sprawiają nam najwięcej przyjemności po 60-tce? Z naszej sondy wynika, że seniorzy najbardziej lubią wycieczki i podróże, a najmniej jogging. Co 10 senior ma jednak problemy zdrowotne, które uniemożliwiają aktywne spędzanie wolnego czasu.

Ruch to zdrowie

Rola aktywności fizycznej w życiu każdego z nas jest nieoceniona. Ruch pozytywnie wpływa na nas pod kątem fizycznym i psychicznym, pomaga:

 • utrzymać organizm w dobrej kondycji fizycznej,
 • relaksuje,
 • poprawia samopoczucie (podczas wysiłku pobudza się wydzielanie endorfin),
 • zapobiega wielu chorobom przewlekłym,
 • zwiększa odporność,
 • rehabilituje ciało po chorobach i urazach,
 • reguluje reakcje hormonalne.

Aktywność fizyczna ma dobry wpływ także na pracę układów: krążenia, mięśniowego, kostno-stawowego, oddechowego i nerwowego. Dzięki niej dłużej zachowujemy także sprawność naszego mózgu.
Lekarze wskazują, że brak systematycznej aktywności fizycznej jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na ryzyko wystąpienia ponad 15 chorób przewlekłych, takich jak nadwaga i otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza, nowotwory, czy choroby psychiczne. Dodatkowo organizm, który jest pozbawiony ruchu szybciej się starzeje i wolniej regeneruje się po chorobie.
Każdy wysiłek powinien być oczywiście dostosowany do wieku i sprawności fizycznej, przy wykonywaniu ćwiczeń należy:

 • pamiętać o prawidłowej pozycji, aby nie obciążać kręgosłupa,
 • nie obciążać stawów,
 • nie nadwyrężać się.

Istnieje jednak tyle różnorodnych dziedzin i form spędzania aktywnie wolnego czasu, że każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jaki sport jest odpowiedni dla seniora?

Tak naprawdę każda forma aktywnego odpoczynku, która sprawia nam przyjemność jest dla nas odpowiednia. Wśród aktywności fizycznych, które mogą zainteresować seniorów warto wspomnieć z pewnością spacery, ich szczególnym rodzajem jest nordic walking. To w dużym uproszczeniu spacer z kijkami, dzięki którym osoba wykonująca ćwiczenia nie obciąża stawów i angażuje w ruch szersze partie mięśni.
Kolejną dziedziną, w której seniorzy mogą dobrze się poczuć to pływanie, które angażuje większość mięśni, nie obciąża stawów i działa rehabilitacyjnie na kręgosłup. Ciekawe ćwiczenia w basenie o umiarkowanym natężeniu to aerobik w wodzie. Z tej formy aktywności chętnie korzystają panie, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Wykonywanie ćwiczeń w wodzie jest dużo prostsze niż na siłowni i mniej obciążające.

Aktywny senior

Która z aktywności ruchowych najbardziej przypadła do gustu seniorom? Po 60-tce stawiamy na podróże i wycieczki. Tę formę spędzania wolnego czasu wskazało aż 30 procent badanych.
Nic dziwnego, dla wielu emerytura to czas spełniania marzeń, odwiedzania miejsc, które zawsze chcieli zobaczyć. Seniorzy coraz częściej stawiają na ciepłe kraje, w ubiegłym roku według raportu Cafesenior.pl największą popularnością cieszyły się wycieczki na Maltę, Sycylię, Maderę oraz do Chorwacji.
Na kolejnej pozycji wśród ulubionych aktywności fizycznych seniorów 60+ znalazły się spacery, 23 procent respondentów wskazało tę aktywność jako swoją ulubioną.
Na podium znalazł się też taniec, to ciekawa forma spędzania wolnego czasu można ją wykonywać razem z partnerem, co zacieśnia więzi i poprawia relacje.
Kolejne dziedziny aktywności wskazywane przez respondentów to:

 • pływnie (9 procent),
 • aktywności sezonowe takie jak wędkowanie, prace w ogrodzie czy grzybobranie (8 procent),
 • później joga, fitness i jogging, czyli bieganie (każda po 4 procent).

Zdrowie a aktywność fizyczna

Co ciekawe, 8 procent badanych wykazało, że problemy zdrowotne uniemożliwiają im aktywne spędzanie wolnego czasu.
Do najczęstszych dolegliwości u osób starszych zalicza się m.in. nietrzymanie moczu. Szacuje się, że problem dotyka nawet połowę kobiet w wieku powyżej 80. roku życia i jedną trzecią mężczyzn w tym samym wieku.
Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele, czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby to:

 • nadmierne rozciągnięcie mięśni miednicy, spowodowane porodem,
 • zabieg na prostatę
 • zabiegi chirurgiczne
 • wypadki
 • stany poudarowe

Należy pamiętać, że można zaradzić każdej formie i skali tego schorzenia, jednocześnie nie rezygnując z aktywnego trybu życia. U osób, które mają problem z nietrzymaniem moczu może częściej dochodzić do zakażeń́ dróg moczowych czy owrzodzeń́. Problemem są także wszelkie zmiany skórne – podrażnienia, odparzenia, czy stany zapalne, które mogą utrudniać aktywność fizyczną. Dlatego tak duże znaczenie ma wiedza dotycząca właściwej profilaktyki i odpowiedniej higieny.

Dla osób aktywnych najlepszym rozwiązaniem będzie wybór środków chłonnych, które dzięki swej budowie i właściwościom pozwolą w pełni korzystać z życia. W przypadku osób aktywnych rekomendowane rozwiązania to anatomiczne wkłady chłonne (lekki stan) lub majtki chłonne (stan od średniego do najcięższego nietrzymania moczu).

Dowiedz się więcej o środkach na nietrzymanie moczu.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

 Partner publikacji