Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta przez NFZ

Każdy zainteresowany wie, jak drogim sprzętem są aparaty słuchowe. Przy zakupie aparatu słuchowego należy jednak pamiętać, że NFZ może nas nieco wspomóc. Gdy wybierzemy kosztujący 2 albo 3 tysiące złotych aparat słuchowy, NFZ zwróci nam 700 złotych. Refundacja aparatu słuchowego 2020 dla emeryta może jednak być większa, jeśli posiada on orzeczenie o niepełnosprawności.
Spis treści

Koszt aparatu słuchowego

Aparaty słuchowe są jednym z droższych sprzętów medycznych na rynku, przy czym ceny w większości przypadków zależą od użytych technologii, a nie typu sprzętu. Kupując go po raz pierwszy, wiele osób jest zaskoczonych kosztami. Obecnie za najtańsze urządzenia trzeba zapłacić około 1500 zł, najdroższe zaś lokują się z przedziale 5-10 tysięcy złotych. Producenci oraz dystrybutorzy często dzielą dostępne urządzenia właśnie pod kątem cen, wprowadzając podział na sprzęt standardowy, klasy średniej i wyższej lub premium. Wybór klienta nie zawsze jednak może być podyktowany możliwościami finansowymi. Niekiedy potrzeby zdrowotne wymuszają kupno aparatu znacznie droższego, niż chcemy i możemy zapłacić. Na szczęście koszty własne zakupu sprzętu można nieco obniżyć korzystając z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia, a czasem także – z PFRON.

Zasady przyznawania dofinansowań

Ministerstwo Zdrowia co kilka lat w specjalnym rozporządzeniu określa zasady refundacji sprzętów medycznych, w tym aparatów słuchowych. Obecnie obowiązujące przepisy określają, że dofinansowanie do aparatu słuchowego przysługuje osobom po 26 roku życia raz na 5 lat pod warunkiem, że utrata słuchu wynosi ponad 40 dB, zaś poniżej 26 lat – co 3 lata, przy wadzie słuchu na poziomie minimum 30 dB. Co ważne, każda osoba spełniająca kryteria odnośnie wielkości niedosłuchu, może liczyć na refundację 2 aparatów – po jednym do każdego ucha. Jeżeli natomiast chodzi o tzw. systemy wspomagające słyszenie, dotacja należy się wyłącznie osobom do 26 roku życia.

Refundacja kosztów aparatu słuchowego z NFZ

Ile wynosi dofinansowanie do aparatu słuchowego 2020? Wszystko zależy od typu urządzenia a także wieku pacjenta. Maksymalna refundacja aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne, czyli podstawowych urządzeń używanych przez większość osób w Polsce, to zaledwie 700 złotych w przypadku pacjentów po 26 roku życia (limit cenowy 1000 zł przy 30-procentowym udziale własnym), ale aż 2 tysiące złotych u osób młodszych. Jeśli natomiast chodzi dofinansowanie do aparatu słuchowego na przewodnictwo kostne, stawki dla obu grup wiekowych wynoszą odpowiednio 1260 oraz 1800 złotych.

Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta

W 2017 roku producenci i dystrybutorzy urządzeń podnieśli larum a propos przygotowywanych zmian w prawie, które zasady refundacji aparatów słuchowych miałyby zrównać z regułami obowiązującymi przy refundacji leków. Mówiąc wprost – miałaby obowiązywać jednak urzędowa cena zbytu na dany wyrób. Przeciwnicy tych rozwiązań podkreślali, że aparaty słuchowe są urządzeniami dobieranymi indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta i nie da się tak wystandaryzować cen, by pasowały do ministerialnych tabelek. Zapowiadane zmiany miały wejść w życie w pierwszej połowie 2018 r. Na razie w tym temacie zapadła cisza.

Dofinansowanie z PFRON/MOPS/PCPR

Inną opcją refundacji aparatu słuchowego jest złożenie wniosku do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Dysponują one pieniędzmi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotacja ze środków PFRON traktowana jest jako uzupełnienie refundacji NFZ, która ze względu na wysokie ceny sprzętu bywa całkowicie nieadekwatna i niewystarczająca. Refundacja aparatu słuchowego z PFRON wynosi dodatkowo do 150 procent wysokości limitu NFZ, co łącznie pozwoli osobie starszej wyasygnować na prosty aparat około 2 tysięcy złotych. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

Wniosek o dofinansowanie aparatu słuchowego PFRON

Wniosek o dofinansowanie aparatu słuchowego przez PFRON można otrzymać w każdym lokalnym MOPS lub PCPR. Do jego złożenia uprawnione są jednak wyłącznie określone osoby. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie do aparatu słuchowego z tego źródła, należy:

  • posiadać orzeczenie o niepełnosprawności;
  • mieścić się w kryterium dochodowym ustalonym przez dany MOPS lub PCPR (zazwyczaj jest to nie więcej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju w przypadku osób samotnych oraz 50 proc. w przypadku osób żyjących przynajmniej w dwuosobowym gospodarstwie domowym);
  • posiadać zatwierdzone przez NFZ zlecenie na zakup aparatu słuchowego wystawione przez lekarza specjalistę.

 

Składając wniosek o dofinansowanie aparatu słuchowego do MOPS lub PCPR przedstawiamy także fakturę lub kosztorys dotyczący wybranego przez nas sprzętu.

Czytaj też: 

 

Więcej z kategorii Laryngologia
Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego
Rodzaje implantów słuchowych - ślimakowy, BAHA i pniowy
Dofinansowanie do aparatu słuchowego - refundacja NFZ
Powiązane artykuły
Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?
Jak poprawić słuch? Domowe sposoby, zioła i leki
Badanie błędnika (VNG) - na czym polega i co wykrywa
Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta przez NFZ
Audiometria tonalna i impedancyjna, czym się różnią i jak wygląda badanie?