Co to jest wirtualne muzeum?

Wyobraźcie sobie muzeum czynne całą dobę, bez żadnych opłat, kolejek i zatłoczonych sal. Muzeum, do którego możecie wejść kiedy tylko macie na to ochotę, nawet gdy znajduje się w innym mieście. Albo kraju. Teraz w wirtualnym muzeum jest to możliwe.
Spis treści

Czym jest wirtualne muzeum?

Muzeum wirtualne to muzeum, które można zwiedzać przez Internet, bez wychodzenia z domu. W przypadku muzeów tradycyjnych spacerujemy od sali do sali, oglądając kolejne gabloty. Tutaj siedzimy wygodnie we własnym fotelu, a proces zwiedzania przeniesiony został na monitor.
Są różne typy wirtualnych muzeów. W niektórych mamy możliwość oglądania tylko sal, w innych tylko zabytków, jednak najlepsze muzea pozwalają nam na zwiedzanie dające podobne wrażenia do tych, jakie znamy z własnego doświadczenia. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii możemy oglądać panoramiczne zdjęcia sal oraz fotografie znajdujących się tam ciekawych eksponatów. I tak jak w tradycyjnym muzeum mamy możliwość, by rozejrzeć się dookoła, przybliżyć konkretne obiekty, czytać opisy, a nawet wysłuchać opowieści przewodnika.

Po co tworzone są wirtualne muzea?

Wirtualne muzea mogą być tak samo interesujące dla osób, które nigdy w danym muzeum nie były i chciałyby zapoznać się z jego zbiorami, jak i dla tych, którzy chcieliby sobie odświeżyć konkretne kolekcje lub poszerzyć wiedzę o znanych już zabytkach. To również świetny sposób na zwiedzanie dla osób starszych, niepełnosprawnych lub po prostu mieszkających daleko od siedziby wybranego muzeum.

Jak zwiedzać?

Większość wirtualnych muzeów działa na podobnej zasadzie nawigacji, dlatego jeśli opanujemy „chodzenie” po jednym, z innymi nie powinniśmy mieć problemu. Wirtualne zwiedzanie może trochę przypominać nawigowanie w grach - za pomocą myszki komputerowej. Trójwymiarowe sale są zdjęciami autentycznie istniejących sal. Tak samo jest w przypadku zabytków i gablot, które w dużej części możemy oglądać na zbliżeniach. Poszczególne muzea mogą różnić się ikonami informującymi o tym, co możemy zrobić, jednak do wszystkiego wystarczą nam przyciski komputerowej myszki i poruszanie nią w wybranych kierunkach.

Co można znaleźć w wirtualnym muzeum?

Prezentacja zbiorów uzależniona jest od konkretnej instytucji, która zdecydowała się na przeniesienie zabytków na ogólnie dostępną stronę internetową. Zazwyczaj wirtualne muzeum oferuje możliwość oglądania wnętrz sal muzealnych dzięki zdjęciom panoramicznym. Dostępne są też zdjęcia, trójwymiarowe projekcje, a także filmy związane z konkretnymi obiektami. Jednak to nie wszystko. Wirtualne muzeum jest określeniem dosyć rozległym, nie ograniczającym się do konkretnych budynków czy przedmiotów. W ofercie dostępnej do zwiedzania przez Internet możemy znaleźć na przykład panoramiczne zdjęcia miejsc interesujących pod względem historycznym, geograficznym i kulturowym. Do tego muzea wirtualne często dają dostęp do opisów i rysunków, a także diagramów, nagrań audiowizualnych oraz tematycznych artykułów. Nie ma już ograniczeń finansowych, czasowych ani przestrzennych

fot. screen ze zwiedzania Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego

Przeczytaj też:

Google Street View. Wirtualne spacery po świecie

Jak sprawdzić rozkład jazdy autobusów w Internecie?

 

 

Więcej z kategorii Podróże
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr