5 powodów, by zakochać się wiosną w sztuce

Wiosną budzi się do życia przyroda, a nam zachciewa się odkrywać świat wokół nas na nowo. A gdyby tak zakochać się w sztuce? Mamy dla Was co najmniej 5 powodów, dla których warto wyrwać się z domu do kina, na warsztaty lub do galerii sztuki. Polecamy subiektywnie wybrane ciekawe wiosenne wydarzenia.


1. Brescia. Renesans na północy Włoch – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Malarstwo renesansowe rozwinęło się najwcześniej we Włoszech. Leonardo, Michał Anioł i Rafael są najbardziej znaną trójką renesansowych twórców. Malarze tej epoki opierali się na trzech ważnych zasadach. Pierwszą z nich było zainteresowanie się na nowo antykiem i systematyczne badania sztuki starożytnej, drugą skupienie się na człowieku, a trzecią, odkrycie i opanowanie zasad perspektywy linearnej. Źródłem inspiracji dla malarzy renesansowych była z jednej strony natura, którą cierpliwie obserwowali, z drugiej zaś sztuka starożytna, gorliwie studiowana, w tym okresie we wszystkich pracowniach malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Na wystawie będzie można zobaczyć obraz „Błogosławiony Chrystus” autorstwa Rafaela, który już za życia uznawany był za „boskiego malarza”. Jeśli chcą Państwo poczuć się przez chwilę jak mieszkańcy północnych Włoch z epoki renesansu, to zapraszamy na wystawę!

Kiedy? 02 czerwca – 28 sierpnia
 2. Festiwal Filmowy „Wiosna Filmów" w Warszawie

Wiosna w przyrodzie, wiosna w kinie! W tym roku festiwal „Wiosna Filmów” odbędzie się już po raz 22. Do 2012 roku festiwal znany był jako „Lato Filmów”, w 2013 roku zmienił porę roku, w którym się odbywa, a co za tym idzie zmienił nazwę. Przez 10 dni Festiwalu widzowie będą mieli możliwość zobaczyć filmy docenione na najlepszych międzynarodowych festiwalach przez jury, dziennikarzy, a także publiczność. W tym roku festiwalowicze będą mogli wybierać z około 80 tytułów. Część z nich będzie można zobaczyć przedpremierowo. Jako film otwarcia Festiwalu będą mogli Państwo zobaczyć komediodramat „Subtelność". Polecamy także przedpremierowe pokazy dwóch filmów: „Z podniesionym czołem" oraz „Pychę"– pełną tajemnic czarną komedię, w której nic nie jest takie, jak się wydaje.

Kiedy? 15 – 24 kwietnia

wiosna filmow

3. Muzealna Akademia w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa serdecznie zaprasza najstarszych mieszkańców do skorzystania z oferty spotkań muzealnych z cyklu „Muzealna Akademia 67+/-”. Tu każdy znajdzie coś dla siebie! Cykl wykładów w ramach Akademii skierowany jest przede wszystkim do seniorów zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie prowadzone są przez doświadczonych muzealników i gości, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiadają o wybranym zagadnieniach. Na początku semestru słuchacze otrzymują karty uczestnika – swoiste indeksy, w których po każdym z wykładów prowadzący potwierdza obecność swoim podpisem. Najbardziej wytrwali uczestnicy Akademii po zakończeniu cyklu otrzymują nagrody książkowe. Wykłady odbywają się w środy o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 w Krakowie.

Kiedy? Do 29 czerwca
 
4. Warsztaty rękodzielnicze - w ramach projektu "Nowy Port. W Centrum" w Gdańsku

Było już o akademii muzealnej dla seniorów, teraz pora na akademię sztuki nieco bardziej użytkowej! Każdy, kto choć raz miał ochotę spróbować sił w ręcznych robótkach lub poznać nowe techniki, może zapisać się na bezpłatne warsztaty rękodzielnicze. Te, o których piszemy, odbywają się w Gdańsku, ale w całej Polsce można znaleźć podobne oferty darmowych lub dofinansowanych z projektów unijnych zajęć. Warsztaty organizowane w Gdańsku mają formę cyklu spotkań, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami w zakresie filcowania, plecionkarstwa, florystyki, a także wykonają małe formy ceramiczne i odkryją tajniki szkliwienia. Podczas zajęć będą mogli Państwo samodzielnie wykonać ozdoby nowo poznanymi technikami. Brzmi zachęcająco? No to do dzieła!

Kiedy? Do 25 kwietnia

5. Międzynarodowy Festiwal Tańca - Folk Przystań w Gorzowie

Kujawiak, kujawiaczek. Oberek, obereczek! Każdy, kto lubi kolorowe, regionalne stroje i wzrusza się na widok ludowych tańców, znajdzie tu coś dla siebie. Na Międzynarodowym Festiwalu Tańca – Folk Przystań występują zespoły dziecięce i młodzieżowe z całej Polski. Podczas poprzednich edycji festiwalu swoje pokazy zaprezentowały także zespoły z Turcji i Serbii. Festiwal potrwa tydzień i będzie doskonałym, plenerowym wydarzeniem na przełom wiosny i lata.

Kiedy? 27 czerwca – 3 lipca

Czytaj również
Więcej z kategorii Wydarzenia
Aktywny senior. Co robić w Białymstoku?
Uniwersytet Otwarty UW - poszerz wiedzę
Koncert dla seniorów – „Bajgosie i Limerynie”
Powiązane artykuły
Koncert dla seniorów – muzyczne niespodzianki
Poznań: Latająca Poradnia Geriatryczna
Cukrzyca oswojona – spotkanie dla seniorów w Łodzi
Targi Seniora w Krakowie
Powstała Warszawska Rada Seniorów. Jaki ma skład?