5 powodów, by zakochać się wiosną w sztuce

Wiosną budzi się do życia przyroda, a nam zachciewa się odkrywać świat wokół nas na nowo. A gdyby tak zakochać się w sztuce? Mamy dla Was co najmniej 5 powodów, dla których warto wyrwać się z domu do kina, na warsztaty lub do galerii sztuki. Polecamy subiektywnie wybrane ciekawe wiosenne wydarzenia.


1. Brescia. Renesans na północy Włoch – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Malarstwo renesansowe rozwinęło się najwcześniej we Włoszech. Leonardo, Michał Anioł i Rafael są najbardziej znaną trójką renesansowych twórców. Malarze tej epoki opierali się na trzech ważnych zasadach. Pierwszą z nich było zainteresowanie się na nowo antykiem i systematyczne badania sztuki starożytnej, drugą skupienie się na człowieku, a trzecią, odkrycie i opanowanie zasad perspektywy linearnej. Źródłem inspiracji dla malarzy renesansowych była z jednej strony natura, którą cierpliwie obserwowali, z drugiej zaś sztuka starożytna, gorliwie studiowana, w tym okresie we wszystkich pracowniach malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Na wystawie będzie można zobaczyć obraz „Błogosławiony Chrystus” autorstwa Rafaela, który już za życia uznawany był za „boskiego malarza”. Jeśli chcą Państwo poczuć się przez chwilę jak mieszkańcy północnych Włoch z epoki renesansu, to zapraszamy na wystawę!

Kiedy? 02 czerwca – 28 sierpnia
 2. Festiwal Filmowy „Wiosna Filmów" w Warszawie

Wiosna w przyrodzie, wiosna w kinie! W tym roku festiwal „Wiosna Filmów” odbędzie się już po raz 22. Do 2012 roku festiwal znany był jako „Lato Filmów”, w 2013 roku zmienił porę roku, w którym się odbywa, a co za tym idzie zmienił nazwę. Przez 10 dni Festiwalu widzowie będą mieli możliwość zobaczyć filmy docenione na najlepszych międzynarodowych festiwalach przez jury, dziennikarzy, a także publiczność. W tym roku festiwalowicze będą mogli wybierać z około 80 tytułów. Część z nich będzie można zobaczyć przedpremierowo. Jako film otwarcia Festiwalu będą mogli Państwo zobaczyć komediodramat „Subtelność". Polecamy także przedpremierowe pokazy dwóch filmów: „Z podniesionym czołem" oraz „Pychę"– pełną tajemnic czarną komedię, w której nic nie jest takie, jak się wydaje.

Kiedy? 15 – 24 kwietnia

wiosna filmow

3. Muzealna Akademia w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa serdecznie zaprasza najstarszych mieszkańców do skorzystania z oferty spotkań muzealnych z cyklu „Muzealna Akademia 67+/-”. Tu każdy znajdzie coś dla siebie! Cykl wykładów w ramach Akademii skierowany jest przede wszystkim do seniorów zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie prowadzone są przez doświadczonych muzealników i gości, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiadają o wybranym zagadnieniach. Na początku semestru słuchacze otrzymują karty uczestnika – swoiste indeksy, w których po każdym z wykładów prowadzący potwierdza obecność swoim podpisem. Najbardziej wytrwali uczestnicy Akademii po zakończeniu cyklu otrzymują nagrody książkowe. Wykłady odbywają się w środy o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 w Krakowie.

Kiedy? Do 29 czerwca
 
4. Warsztaty rękodzielnicze - w ramach projektu "Nowy Port. W Centrum" w Gdańsku

Było już o akademii muzealnej dla seniorów, teraz pora na akademię sztuki nieco bardziej użytkowej! Każdy, kto choć raz miał ochotę spróbować sił w ręcznych robótkach lub poznać nowe techniki, może zapisać się na bezpłatne warsztaty rękodzielnicze. Te, o których piszemy, odbywają się w Gdańsku, ale w całej Polsce można znaleźć podobne oferty darmowych lub dofinansowanych z projektów unijnych zajęć. Warsztaty organizowane w Gdańsku mają formę cyklu spotkań, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami w zakresie filcowania, plecionkarstwa, florystyki, a także wykonają małe formy ceramiczne i odkryją tajniki szkliwienia. Podczas zajęć będą mogli Państwo samodzielnie wykonać ozdoby nowo poznanymi technikami. Brzmi zachęcająco? No to do dzieła!

Kiedy? Do 25 kwietnia

5. Międzynarodowy Festiwal Tańca - Folk Przystań w Gorzowie

Kujawiak, kujawiaczek. Oberek, obereczek! Każdy, kto lubi kolorowe, regionalne stroje i wzrusza się na widok ludowych tańców, znajdzie tu coś dla siebie. Na Międzynarodowym Festiwalu Tańca – Folk Przystań występują zespoły dziecięce i młodzieżowe z całej Polski. Podczas poprzednich edycji festiwalu swoje pokazy zaprezentowały także zespoły z Turcji i Serbii. Festiwal potrwa tydzień i będzie doskonałym, plenerowym wydarzeniem na przełom wiosny i lata.

Kiedy? 27 czerwca – 3 lipca

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!