Warcaby, szachy, mahjong… Gry, które rozwijają umysł

Dopóki jesteśmy młodzi i uczymy się regularnie, nasz mózg nie ma problemu z przyswajaniem wiedzy oraz pamięcią. Zmiany następują po 50. roku życia i sprawiają, że trudniej zapamiętać pewne rzeczy. Jednak jest na to rada!
Spis treści

Luki w pamięci

Bywa, że na co dzień zapomnimy o jakimś drobiazgu. Ale jeśli takie zapominanie zdarza się niemal codziennie, może to oznaczać początek problemów z pamięcią. Aby umysł pracował prawidłowo i z łatwością uczył się nowych rzeczy, należy ćwiczyć. Tak, jak mięśnie potrzebują ciągłego ruchu, tak mózg potrzebuje ćwiczeń umysłowych.

Mózg również się starzeje

Starzenie się mózgu i obumieranie komórek nerwowych odpowiedzialnych za pamięć jest naturalnym procesem. Można go jednak spowolnić i sprawić, że jeszcze długo będziemy cieszyć się sprawnością umysłu. Nasza propozycja brzmi następująco – ćwicz umysł przez zabawę.

Graj regularnie

Tak! Naukowcy i lekarze nie mają wątpliwości co do tego, że gry rozwijają umysł i pomagają w zapamiętywaniu codziennych informacji. Jest jednak pewien warunek. By nasz mózg mógł się rozwijać, należy ćwiczyć regularnie. Poświęcenie pięciu minut na grę planszową raz w tygodniu nie poprawi naszej pamięci.

Szachy, które rozwijają umysł

Po jaką grę sięgnąć, by poćwiczyć umysł i rozwinąć pamięć? Praktycznie po wszelkie gry planszowe, od warcabów poczynając, a na chińczyku kończąc. Najlepiej jednak poświęcić czas na grę w szachy, które w niesamowity sposób wpływają na nasz umysł. Samo przyswojenie zasad będzie ćwiczeniem pamięci. A sama gra należy już do przyjemności.
Szachy to nie tylko zwykła gra logiczna. To także dyscyplina sportu, która wymaga doskonałego przygotowania strategicznego, dobrej pamięci oraz bystrego umysłu. By dobrze grać w szachy, nie trzeba być drugim Kasparowem. Wystarczy sama gra.
Dlaczego szachy tak rozwijają umysł? Ważne jest to, że pobudzają do pracy obie półkule mózgu. Do tego doskonale ćwiczą pamięć i koncentrację, a także rozwija inteligencję. Dzięki ćwiczeniom możliwe będzie efektywniejsze rozwiązywanie codziennych problemów. Nie zapomnisz już o kluczach czy rozkładzie jazdy.

Nieco łatwiejsze warcaby

Jeśli szachy wydają się zbyt trudne, sięgnij po warcaby, których zasady gry są nieco mniej skomplikowane. Istnieje całe mnóstwo odmian i wariantów, według których należy grać. Ta najbardziej podstawowa polega na zbijaniu pionków przeciwnika i dojściu do przeciwległej strony planszy.
Podobnie jak w przypadku szachów, warcaby wpływają na zdolność logicznego myślenia, rozwijają pamięć i ułatwiają koncentrację. Odrobina rywalizacji oraz dobra zabawa wpłyną zaś pobudzająco na organizm. Wystarczy kilka minut gry dziennie, by rozruszać umysł i ciało.

Ulubiona gra słowna świata

By odejść nieco od tradycyjnych gier planszowych, skupmy uwagę na grze, która porwała świat – chodzi mianowicie o scrabble. Ta gra słowna zyskała sobie grono miłośników, którzy spędzają całe wieczory na układaniu krzyżówki z losowanych uprzednio literek. Scrabble niezwykle rozwija naszą wyobraźnię.
Gra słowna poprawia umiejętność koncentracji i logicznego myślenia. Do tego dochodzi również trening pamięci. Początek przygody ze scrabble może nie przynieść zadowalających efektów, z czasem jednak inteligencja słowna znacznie wzrośnie. Wyćwiczysz tym pamięć i poszerzysz zasób słownictwa. Do tego wzrośnie pomysłowość – ułożenie niespotykanego słowa z pozornie niepasujących do siebie liter nie będzie żadną trudnością.

Karty w ruch!

Mówiąc o grach rozwijających umysł, nie sposób nie wspomnieć o grach karcianych, które znane były już w starożytnych Chinach. Talia, w której mieszczą się 52 karty, daje całe mnóstwo możliwości. Grać można w makao, pokera, blackjack, remika, wojnę. Każda z nich wpływa na umiejętność logicznego myślenia, koncentrację i pamięć.
Karty są pod pewnymi względami podobne do szachów. Ważna jest strategia gry oraz umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika. Dzięki grze w karty ćwiczymy też zdolności matematyczne. Najlepiej, jeśli grają więcej niż dwie osoby – wówczas poziom trudności wzrasta, a umysł oddaje się trudniejszemu treningowi.

Wspomnienie z dzieciństwa

Pamiętacie świetną rozrywkę, nad którą spędzało się długie wieczory w odszukiwaniu pasujących do siebie elementów? Puzzle nie są typową grą planszową, ale łamigłówką, która doskonale wpływa na pamięć, spostrzegawczość i wyobraźnię.
Możliwości jest całe mnóstwo. Układać można przepiękne krajobrazy, które następnie można włożyć w ramkę i powiesić na ścianie. Warto cały czas podnosić sobie poprzeczkę i wybierać bardziej skomplikowane wzory i większą liczbę elementów. A może puzzle 3D? Układanie w pionie rozwinie wyobraźnię przestrzenną.

A może mahjong?

A na deser ulubiona gra mojej babci – mahjong. Ta chińska gra, korzystająca ze 144 specjalnych kamieni podobnych nieco do domino, świetnie wpływa na umiejętność koncentracji oraz zapamiętywania. Istnieje całe mnóstwo wersji, które układa się w specyficzne kształty.
Kamienie podzielone są na cztery rodzaje – Smoki, Wiatry (czyli kierunki geograficzne), Kwiaty oraz Pory Roku. Kamieni należy pozbywać się z pola, łącząc je w pary do momentu, aż plansza pozostanie pusta. Zasady gry są nieco skomplikowane. Jednak ich przyswojenie nagradza przyjemnością płynącą z gry.
Jak udowadniają naukowcy, gry świetnie wpływają na nasze dobre samopoczucie. Dlatego nie martwcie się złą pogodą, usiądźcie razem i zagrajcie w grę – w jaką, to pozostawiam już Wam!

Czytaj też: 

Gdzie można zagrać w brydża online?

Krzyżówka panoramiczna – świetny sposób na nudę i pamięć!

Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg

 

 

Więcej z kategorii Hobby
Joga także dla seniorów
Pisanki, malowanki
Odwiedzajcie las, aby dobrze żyć
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Tai Chi idealne dla seniorów
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Autografomania: senior też może
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać