Jak realizacja pasji wpływa na człowieka?

W telewizji nie brakuje prezentacji sylwetek osób, które poświęcają swoje życie realizacji jakiegoś nieprzeciętnego hobby. Poznajemy tym samym tych, którzy samotnie opływają glob, znają „Pana Tadeusza” na pamięć, rzeźbią przepięknie w drewnie, malują obrazy, piszą wiersze, kolekcjonują różnego rodzaju bibeloty. Oglądając takowe reportaże, podziwiamy ich bohaterów i zastanawiamy się, jak wygląda ich codzienne życie. Czujemy, że ma ono jakąś wyjątkową wartość. Czy tak jest w istocie?
Spis treści

Posiadanie pasji i jej realizowanie to ogromnie ważna w życiu rzecz. Pełni ona wiele – na co dzień niedocenianych – funkcji. Warto zatem czerpać inspirację z przedstawianych wzorców i zastanowić się, jak swoją rzeczywistość wzbogacić w zajęcie, któremu będziemy potrafili się z pasją oddać. Powodów ku uczynieniu takiego kroku bowiem nie brakuje.

Reklama

Pasja jak bezpieczna przystań

Pasja jest tym, co pozwala nam oderwać się od smutków i zmartwień. Zarówno od drobnostek, które potrafią popsuć dzień, jak i od poważnych życiowych dramatów. Jest ona tym, co pozostaje, jak już niczego innego nie ma. Gdy sprawy przybierają niechciany przez nas obrót, gdy pewne nieszczęścia wydają się być nieuniknione, tworzy ona przestrzeń, w której można się schronić. Osoby, które ją posiadają, rzadziej narzekają na poczucie pustki i obniżony nastrój. Łagodniej znoszą przejście na emeryturę, rozstania z bliskimi czy długotrwały stres.

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Gwarancja satysfakcji - niezależnie od pieniędzy

Pasja jest tym, co przynosi nam poczucie spełnienia. Niezależnie od zawartości portfela, kondycji relacji interpersonalnych, sukcesów towarzyskich, osiągnięć zawodowych - pasja zawsze będzie dawała satysfakcję. Nie ocenia, nie gani, nie ma pretensji, jest cierpliwa, nie rozczarowuje. Różnica między realizowaniem pasji a większością innych zajęć polega na tym, że w całym przedsięwzięciu nie chodzi nam o efekt. Liczy się jedynie wykonywanie danej czynności. A ono nie podlega wartościowaniu na osi dobre-złe.

Reklama

Wartości dodane

Tak to już jest, że ludzie o podobnych zainteresowaniach bardzo chętnie przebywają w swoim towarzystwie. Wspólne pasje często pociągają za sobą zbieżne spojrzenia na świat, perspektywy przyjmowane w odniesieniu do najważniejszych życiowych kwestii i dają poczucie bycia zrozumianym. Dlatego też hobbyści łączą się w kołach, klubach czy stowarzyszeniach. Poszerzanie siatki znajomości i nawiązywanie nowych przyjaźni to coś, co każdemu z nas jest niezwykle potrzebne, metryka nie ma w tej kwestii znaczenia. A z pasją o wiele łatwiej tego dokonać niż bez niej.\

Realizowanie pasji ma przemożny wpływ na życie. Przynosi radość i satysfakcję, a nierzadko również podziw innych i poprawę samooceny. Bez wątpienia jest jednym z tych czynników, które sprzyjają długowieczności i pozwalają zachować młodość na dużo dłużej niż wynikałoby to z powszechnych tendencji do starzenia się. Może warto by poszukać dla siebie zajęcia o tak zbawiennych skutkach?

Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Pomysły na wspólne międzypokoleniowe aktywności
Przeczytaj artykuł
Psychozabawy: rozrywka czy źródło wiedzy o nas?
Przeczytaj artykuł
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Powiązane artykuły
Terapia online
Na czym polega i kto może skorzystać z psychoterapii online?
Starsza samotna osoba starsza z opiekunką
Samotność osób starszych - jak warto wspierać seniorów?
Ojciec z synem żartują i przytulają się
Znani ojcowie po 50-tce. Świętujemy Dzień Ojca
Senior w czasie wizyty u psychologa
Jakie są objawy psychiczne andropauzy?

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online