Jak realizacja pasji wpływa na człowieka?

W telewizji nie brakuje prezentacji sylwetek osób, które poświęcają swoje życie realizacji jakiegoś nieprzeciętnego hobby. Poznajemy tym samym tych, którzy samotnie opływają glob, znają „Pana Tadeusza” na pamięć, rzeźbią przepięknie w drewnie, malują obrazy, piszą wiersze, kolekcjonują różnego rodzaju bibeloty. Oglądając takowe reportaże, podziwiamy ich bohaterów i zastanawiamy się, jak wygląda ich codzienne życie. Czujemy, że ma ono jakąś wyjątkową wartość. Czy tak jest w istocie?
Spis treści

Posiadanie pasji i jej realizowanie to ogromnie ważna w życiu rzecz. Pełni ona wiele – na co dzień niedocenianych – funkcji. Warto zatem czerpać inspirację z przedstawianych wzorców i zastanowić się, jak swoją rzeczywistość wzbogacić w zajęcie, któremu będziemy potrafili się z pasją oddać. Powodów ku uczynieniu takiego kroku bowiem nie brakuje.

Pasja jak bezpieczna przystań

Pasja jest tym, co pozwala nam oderwać się od smutków i zmartwień. Zarówno od drobnostek, które potrafią popsuć dzień, jak i od poważnych życiowych dramatów. Jest ona tym, co pozostaje, jak już niczego innego nie ma. Gdy sprawy przybierają niechciany przez nas obrót, gdy pewne nieszczęścia wydają się być nieuniknione, tworzy ona przestrzeń, w której można się schronić. Osoby, które ją posiadają, rzadziej narzekają na poczucie pustki i obniżony nastrój. Łagodniej znoszą przejście na emeryturę, rozstania z bliskimi czy długotrwały stres.

Gwarancja satysfakcji - niezależnie od pieniędzy

Pasja jest tym, co przynosi nam poczucie spełnienia. Niezależnie od zawartości portfela, kondycji relacji interpersonalnych, sukcesów towarzyskich, osiągnięć zawodowych - pasja zawsze będzie dawała satysfakcję. Nie ocenia, nie gani, nie ma pretensji, jest cierpliwa, nie rozczarowuje. Różnica między realizowaniem pasji a większością innych zajęć polega na tym, że w całym przedsięwzięciu nie chodzi nam o efekt. Liczy się jedynie wykonywanie danej czynności. A ono nie podlega wartościowaniu na osi dobre-złe.

Wartości dodane

Tak to już jest, że ludzie o podobnych zainteresowaniach bardzo chętnie przebywają w swoim towarzystwie. Wspólne pasje często pociągają za sobą zbieżne spojrzenia na świat, perspektywy przyjmowane w odniesieniu do najważniejszych życiowych kwestii i dają poczucie bycia zrozumianym. Dlatego też hobbyści łączą się w kołach, klubach czy stowarzyszeniach. Poszerzanie siatki znajomości i nawiązywanie nowych przyjaźni to coś, co każdemu z nas jest niezwykle potrzebne, metryka nie ma w tej kwestii znaczenia. A z pasją o wiele łatwiej tego dokonać niż bez niej.\

Realizowanie pasji ma przemożny wpływ na życie. Przynosi radość i satysfakcję, a nierzadko również podziw innych i poprawę samooceny. Bez wątpienia jest jednym z tych czynników, które sprzyjają długowieczności i pozwalają zachować młodość na dużo dłużej niż wynikałoby to z powszechnych tendencji do starzenia się. Może warto by poszukać dla siebie zajęcia o tak zbawiennych skutkach?

Więcej z kategorii Hobby
Warcaby, szachy, mahjong… Gry, które rozwijają umysł
Joga na zdrowe stawy
Odwiedzajcie las, aby dobrze żyć
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Pisanki, malowanki
Autografomania: senior też może
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!