Wolontariat – pomysł na życie

Na emeryturze można rozpocząć nowy etap życia i ponownie otworzyć na świat. Pomaganie i wolontariat dają poczucie celu i spełnienia. A także mogą wydłużyć nam życie. W Polsce zalewie 12% osób po 60. roku życia decyduje się na wolontariat. Sprawdź, dlaczego warto!

W Polsce osoby po 50. roku życia należą do najmniej aktywnych społecznie. Badanie przeprowadzone przez Eurobarometer wskazuje, że tylko 12 procent mieszkańców naszego kraju w wieku 55 plus angażuje się w wolontariat. Seniorzy powyżej 60. roku życia spośród różnych form aktywności najchętniej wybierają oglądanie telewizji, spotkania ze znajomymi czy korzystanie z oferty kulturalnej. Działalność na rzecz lokalnych społeczności okazała się najmniej popularna – aż 86 procent wyraziło brak zainteresowania takim sposobem spędzania wolnego czasu.

„Wolontariat seniorów to wciąż rzadko poruszany temat. Staramy się odejść od myślenia, że to poświęcenie i praca za darmo, a pokazać korzyści, które daje taka działalność. Wolontariusze – seniorzy to na ogół osoby w wieku 60+, które chcą czuć, że mają jeszcze na coś wpływ i chcą zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Dzięki temu nie czują samotności i frustracji związanej z problemami późnej starość.” – mówią pracownicy Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem i pomagać innym? Co może dać Ci wolontariat?

  1. Cel w życiu.


Czasami dopiero na emeryturze mamy więcej czasu dla siebie. Może właśnie to nasza szansa na zaangażowanie się w coś, co do tej pory pozostawało w sferze marzeń. Seniorzy mają też duże doświadczenie i umiejętności, którymi mogą podzielić się z innymi.

„Wolontariat jest popularny na Zachodzie. Odwiedziłam w Londynie projekt "Mężczyźni w warsztacie". Zrobili sobie kanciapę z narzędziami w centrum sąsiedzkim. Szkoła zgłosiła im prośbę o kurnik. Park, że potrzebują kładki nad strumyczkiem. Przynosili kawę, herbatę, mieli system dyżurów. W USA i Wielkiej Brytanii starsze osoby pracują z dziećmi z trudnych środowisk, z nastoletnimi matkami.” – opowiada Beata Tokarz-Krzemińska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych Ę.

  1. Zdrowie i lepsze samopoczucie.


Badania pokazują, że seniorzy bezinteresownie pomagający innym są bardziej zadowoleni z życia, rzadziej cierpią na depresję i demencję. Ryzyko przedwczesnej śmierci wśród wolontariuszy spada aż o 22%.  Aktywność fizyczna, bycie w grupie i podejmowanie nowych wyzwań aktywizują pracę mózgu i opóźniają procesy starzenia.

  1. Nowych znajomych


Wolontariat to także dobry sposób na poznanie nowych ludzi i nawiązanie kontaktów. To często praca zespołowa, która daje poczucie wsparcia i solidarności. Przebywanie z ludźmi, wspólne cele i obserwacja wymiernych rezultatów, sprawia że czujemy się dobrze ze samym sobą i bardziej optymistycznie patrzymy w przyszłość.

Gdzie pomagać?

Poszukiwania wolontariatu warto zacząć od zadania sobie pytania: co chcę robić, komu i w czym pomagać, gdzie będę się dobrze czuć? Zupełnie czym innym jest pomaganie w świetlicy dla dzieci, czym innym praca w Banku Żywności, a czym innym – opieka nad schroniskowymi psami lub kotami. Gdy już zdecydujemy się, w którym kierunku chcemy szukać, rozejrzyjmy się za lokalnymi organizacjami, fundacjami lub stowarzyszeniami. Warto też zajrzeć na stronę portalu dla organizacji pozarządowych i wolontariuszy - ngo.pl, do działu z ogłoszeniami o wolontariacie.  Tu każdy znajdzie coś dla siebie.
Więcej z kategorii Hobby
Pisanki, malowanki
Joga także dla seniorów
Wiosna w domu: Jak zrobić ptaszory?
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Tai Chi idealne dla seniorów
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Autografomania: senior też może