Mózg chce się uczyć w każdym wieku

Ludzki mózg uczy się cały czas, a co najważniejsze, jest do tego stworzony. Niezależnie od wieku! Naukowcy zalecają seniorom, by dostarczać mózgowi wyzwań i na przykład rozpocząć naukę nowego języka.

Nasz mózg to bardzo wymagający organ. Stanowi zaledwie 2% wagi ludzkiego ciała, ale pochłania aż 20% tlenu i energii.

Bez względu na to, czy odpoczywamy, czy jesteśmy aktywni. Potrafiłby też zapalić żarówkę o mocy ok. 30 watów. Te ciekawostki robią wrażenie, ale najważniejsze, że mózg wprost uwielbia się uczyć i należy mu to umożliwiać.

„Mózg jest nieustannie aktywny i potrafi się uczyć przez całe życie. To mit, że w starszym wieku już się niczego nie nauczymy. Warto o tym pamiętać, nawet jeśli nauka sprzykrzyła nam się w czasach szkolnych” – mówi prof. Shlomo Noy, wybitny specjalista w zakresie geriatrii, współzałożyciel kompleksowego centrum seniora Angel Care. – „Do niedawna uważaliśmy, że neurony powstają tylko w okresie dzieciństwa. Tymczasem badania wykazały, że proces tworzenia się nowych neuronów zachodzi przez całe życie.”

Czytaj więcej w CafeSenior: Trenuj mózg na neurogrze

seniorka

 

To dopiero początek. Na powstawanie neuronów sami możemy mieć wpływ – wystarczy ćwiczyć mózg.

Im więcej będziemy go stymulować, dostarczać różnych bodźców, tym więcej neuronów powstanie. Dlatego prof. Shlomo Noy zaleca seniorom (i nie tylko im) wszelkie rodzaje aktywności intelektualnej, np. grę w karty, szachy, rozwiązywanie łamigłówek czy scrabble.

- „Co więcej, jeśli mózg stymulujemy w towarzystwie, pobudzamy go dodatkowo – poprzez utrzymywanie relacji międzyludzkich” – mówi prof. Shlomo Noy. – „Należy się także uczyć nowych rzeczy. Jako geriatra osobom po sześćdziesiątce zalecam naukę nowego języka. To dowiedzione naukowo działanie prewencyjne przed demencją.”

Z wiekiem wiotczeje skóra, ciało staje się mniej wydolne. Mimo że mózg zawsze jest aktywny, to jego stan też może ulec pogorszeniu. Przede wszystkim należy uważać na stres. To główny czynnik wpływający na negatywne zmiany w mózgu. Może nawet doprowadzić do zmniejszenia jego objętości.

Czytaj więcej w CafeSenior: Co to ja chciałem? Zapomnij o zapominaniu

Co zatem robić, żeby zapewnić mózgowi odpowiednie pobudzenie, utrzymać relacje społeczne, a przy tym uniknąć stresu?„Warto zadbać o bezpieczne i przyjazne środowisko, w którym znajdą się osoby o podobnych nam zainteresowaniach” – mówi prof. Shlomo Noy. – „O aktywność intelektualną można łatwo zadbać samemu, ale wśród innych będziemy ją podejmowali chętniej. Co więcej, unikniemy samotności, która może prowadzić nawet do depresji.”

Warto poszukać w swojej okolicy organizacji, klubów i centrów dla seniorów. To one zrzeszają seniorów i dbają o różnego rodzaju aktywności. Można się zapisać do klubu szachowego, dyskusyjnego klubu filmowego, kółka teatralnego – możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy się dobrze rozejrzeć.

Czytaj też:

Źródło badań: Centrum Seniora Angel Care

 

Więcej z kategorii Mózg
Problemy ze snem – przyczyny i sposoby na bezsenność
Szczepionka na Alzheimera? Badania są obiecujące
Lekarz szczepi kobietę
Mózg chce się uczyć w każdym wieku
Powiązane artykuły
Demencja starcza, czyli otępienie starcze - objawy, opieka i etapy
Krzyżówka panoramiczna – świetny sposób na nudę i pamięć!
Produkty wspomagające pamięć i dobrze wpływające na mózg
Dieta dobra na pamięć. Co uwzględnić w menu?
starszy mężczyzna w okularach zastanawia się i podpiera ręką twarz
Mózg rodzi nowe neurony nawet po 70-tce!
Trenuj mózg!