Tai Chi idealne dla seniorów

Tai chi to pradawna sztuka panowania nad ciałem i umysłem. Jest jedną z niewielu form aktywności odpowiednich dla wszystkich bez względu na wiek i ograniczenia.
Spis treści

Tai chi to doskonałe narzędzie do poprawy zdrowia, relaksacji ciała i umysłu. Udowodniono wpływ ćwiczenia tai chi na poprawę codziennego funkcjonowania osób z wieloma chorobami. Pomaga również uspokoić się, ułatwia koncentrację i wycisza. Regularna praktyka czyni pogodniejszym, spokojniejszym, silniejszym i młodszym. Tai chi pomaga w leczeniu i łagodzeniu objawów osobom z reumatyzmem, osteoporozą, artretyzmem, chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, bólami stawów oraz innymi schorzeniami.

Wzmocnienie ciała i wyciszenie umysłu

Ważnym aspektem zdrowotnym jest wzmocnienie struktury naszego ciała, krótko mówiąc, pewniej stąpamy po świecie. Niestety nie można bez końca dbać o siłę i rozwój mięśni, gdyż od pewnego wieku będą słabnąć. Warto więc tworzyć siłę naszego ciała w oparciu o układ kostny, ścięgna, stawy i powięź. Dlatego tak fascynujący jest widok mistrzów tai chi, którzy w bardzo podeszłym wieku zachowują niezwykłą wręcz sprawność ciała.

Kolejną zaletą płynącą z ćwiczeń jest wyciszenie. Wykonywanie spokojnych ruchów uspokaja i poprawia koncentrację. Tai chi – nazywane medytacją w ruchu – pozwala zatrzymać się i odciąć od świata otaczającego nas przez zbyt dużą dawkę bodźców zewnętrznych i stresu.

Pomoc tai chi przy stwardnieniu rozsianym

Jest to bardzo uciążliwa choroba, w której ciało odmawia posłuszeństwa. Rozkazy, które wysyła mózg człowieka do różnych części ciała, często nie docierają do punktu docelowego lub ulegają zniekształceniom.

Praktykując sztukę tai chi, rozluźniamy ciało, wzmacniamy stawy, ścięgna i więzadła. Uczymy się lepszej równowagi. Jeżeli teraz nasz mózg wyśle impuls do określonej grupy mięśni po to, by iść do przodu, i jeżeli po drodze dojdzie do przekłamania, to niższy środek ciężkości ciała, silne ścięgna i więzadła oraz zdrowe stawy ułatwią utrzymanie równowagi. Sztywne ciało mające problem z kontrolą mięśni może powodować częste upadki.

To tak jakbyśmy sobie wyobrazili tygrysa i rycerza w ciężkiej zbroi. Nagle każdy z nich utraci kontrolę nad jedną nogą. Tygrys utrzyma się bez problemu, rycerz momentalnie runie na ziemię.

Sport dla każdego

Tai chi pomaga także przy osteoporozie, stymulując kości do regeneracji i wzmacniania, a także przy bólach i zwyrodnieniu kręgosłupa, wzmacniając go i uelastyczniając.

Dzięki swoim zrównoważonym ćwiczeniom bardzo poprawia ogólną sprawność oraz zmniejsza napięcie w ciele. Jest zalecane bez względu na wiek i predyspozycje fizyczne. Dobór ćwiczeń i ich intensywność dostosowana jest do uczestników dzięki doświadczeniu instruktora Szkoły Tai Chi JADEIT.

Otwarta od marca specjalna grupa dla seniorów ma zajęcia w środy w godzinach 11-12.30 przy ul. Bastionowej 47 w Poznaniu.

Autor tekstu:

Paweł Robaszkiewicz – instruktor rekreacji ruchowej w zakresie Tai Chi, Chi Kung (legitymacja Wyższej Szkoły Trenerów Sportu). Praktykuje Tai Chi od 1999 r., ćwicząc różne style, m. in. Tai Chi Chuan styl Yang, Taoistyczne Tai Chi, I-Liq Chuan i Chen Tai Chi Chuan. Jest także dyplomowanym coachem oraz dietetykiem.

 

Amerykańscy seniorzy ćwiczący Tai Chi

 

 

Więcej z kategorii Hobby
Włóczka wełniana - co można z niej robić?
Tańce liniowe. Wiek to nie przeszkoda
Joga na zdrowe stawy
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Joga także dla seniorów
Moja pasja: zbieranie dzwonków
Warcaby, szachy, mahjong… Gry, które rozwijają umysł