Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych

Uchwyt do wanny należy do akcesoriów niezbędnych w łazience osoby starszej i zniedołężniałejm a także niepełnosprawnej. Uchwyt wannowy pomaga utrzymać równowagę, wejść i wyjść oraz usiąść i wstać z kąpieli. Osoby dysponujące nieco większymi oszczędnościami mogą się również zastanowić nad praktycznym rozwiązaniem, jakim jest wanna z uchwytami. Wanny z uchwytami są estetyczne i bezpieczne, choć nie zawsze są dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.
Spis treści

Uchwyt do wanny – po co?

Gdy dopada nas starość, choroba czy niepełnosprawność, wiele codziennych czynności, których wykonywanie nie nastręczało dotąd trudności, nagle okazuje się być wyzwaniem ponad nasze siły. Jednym z nich jest kąpiel. Szczególnie w wannie, której wysokie brzegi stają się przeszkodą ciężką do pokonania. A przecież w wannie trzeba jeszcze usiąść i nie stracić przy tym wszystkim równowagi, co nie jest łatwe, gdy nogi i ręce odmawiają posłuszeństwa. 

Uchwyt do wanny jest jednym z podstawowych akcesoriów, które pozwalają przystosować łazienkę do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych, o obniżonej sprawności ruchowej. Uchwyt do wanny dla starszej osoby pomaga w utrzymaniu równowagi podczas wchodzenia i wychodzenia z kąpieli, ułatwia też siadanie i wstawanie.  

Uchwyt wannowy – budowa

Prosty uchwyt do wstawania z wanny to zagięta na końcach rurka, przypominająca do złudzenia uchwyt na ręczniki czy ściereczki w kuchni. Uchwyt do wanny dla niepełnosprawnych różni się od typowych relingów głównie wytrzymałością zastosowanych materiałów oraz mocowań, których zadaniem jest utrzymanie ciężaru ludzkiego ciała (udźwig dostępnych w sklepach uchwytów wannowych to około 120 kilogramów). W łazienkach przeznaczonych dla osób starszych i niepełnosprawnych spotkać też można uchwyty uchylne, mające kształt wydłużonej podkowy, tyle że zazwyczaj nie są one stosowane jako uchwyty wannowe, lecz urządzenia ułatwiające korzystanie z toalety. 

Uchwyt wannowy przeważnie wykonany jest z metalu malowanego proszkowo.  Długość uchwytu nad wannę można dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb, w sprzedaży są uchwyty wannowe o długości do 20 centymetrów do nawet 2 metrów (poręcz do wanny dla niepełnosprawnych). Średnica uchwytu nad wannę standardowo wynosi 25 mm. Niekiedy kupić można także uchwyt do wanny o średnicy 32 mm. 

Uchwyt do wanny dla seniora – gdzie montować?

Gdzie montuje się uchwyt do wanny? Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jakie mamy potrzeby (stopień i charakter niepełnosprawności lub niedołężności), jak skonstruowana jest i posadowiona jest nasza wanna (wysokość boków, umiejscowienie przy ścianie itd), jak rozplanowana jest nasza łazienka. W zależności od tego uchwyt nad wannę, jeden, bądź kilka, rozmieszczone mogą być na bocznych ścianach, tak by ułatwiać wchodzenie i wychodzenie z kąpieli (uchwyt przy wannie), albo na ścianie równoległej do wanny – wówczas uchwyt w istotnym stopniu ułatwiać będzie siadanie i wstawanie w wannie (uchwyt nad wannę). 

Pamiętajmy, że w roli uchwytu do wanny dla seniora sprawdzi się wyłącznie wytrzymałe urządzenie mocowane do ściany za pomocą solidnych śrub. Uchwyt do wanny na przyssawki i temu podobne konstrukcje są absolutnie zabronione, jeśli nie chcemy ryzykować poważnym wypadkiem. 

Wanna z uchwytami

W ofercie wielu producentów dostępne są też wanny z uchwytami. Reklamowane są jako urządzenia dla osób niepełnosprawnych, starszych i niedołężnych. Wanny z uchwytami pozwalają uniknąć uciążliwości związanych z montażem metalowych akcesoriów w łazience, co zawsze wiąże się z ryzykiem uszkodzenia ścian (zwłaszcza, jeśli otwory montażowe wiercimy w płytkach ceramicznych) i co nie zawsze daje gwarancję bezpieczeństwa (jeśli uchwyt nad wannę zostanie źle zamontowany, konstrukcja grozi wypadkiem). W przypadku wanny z uchwytami, rączki montowane są na etapie powstawania produktu w fabryce, co eliminuje konieczność nawiercania otworów w ścianach lub wannie. Wanna z uchwytami oferuje stabilną, wytrzymałą i przy tym estetyczną konstrukcję. Minusem tego rozwiązania jest mała elastyczność – uchwyty zamontowane są tam, gdzie zaprojektował je konstruktor, nie zaś tam, gdzie są najbardziej potrzebne w naszym indywidualnym przypadku. W praktyce wanna z uchwytami najlepiej sprawdzi się w przypadku osób poruszających się na wózku, ułatwiając przesiadanie się z niego do kąpieli. 

Uchwyt do wanny – ile kosztuje?

Uchwyt do wanny należy do akcesoriów umiarkowanie drogich. W zależności od długości i średnicy, za metalowy uchwyt nad wannę zapłacimy od około 50 do niecałych 200 złotych. To stosunkowo dużo, jednak w podobnej cenie dostępne są zwykłe relingi do wieszania ręczników. 

Jeśli natomiast chodzi o wanny z uchwytami, większość z nich mieści się w przedziale cenowym 400-700 złotych, choć oczywiście są też modele zarówno tańsze, jak i droższe.

Czytaj:

 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Wanna dla niepełnosprawnych i seniora - jaką wybrać?
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?