Uchwyty dla niepełnosprawnych - informacje o poręczach dla starszych

Uchwyty dla niepełnosprawnych montujemy w łazience – nad wanną, obok umywalki, wzdłuż sedesu. Dodatkowym ułatwieniem będą poręcze dla niepełnosprawnych w przedpokoju, obok łóżka czy ulubionego fotela.
Spis treści

Uchwyty dla niepełnosprawnych


Uchwyty dla niepełnosprawnych oraz osób starszych i niedołężnych to szeroka kategoria produktów ułatwiających poruszanie się i funkcjonowanie w domu, a w szczególności – korzystanie z urządzeń sanitarnych w łazience oraz toalecie. Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych montujemy nad i obok wanny, ale też przy umywalce. Specjalnie wyprofilowane uchwyty do toalety dla niepełnosprawnych umożliwią korzystanie z ubikacji. Poręcze dla niepełnosprawnych mogą także zostać zamontowane w pozostałych pomieszczeniach, w szczególności ciągach komunikacyjnych, takich jak przedpokój, korytarz hol oraz obok łóżka czy fotela (wydatnie ułatwiają wstawanie i kładzenie się lub siadanie). 

Czytaj też: Krzesła schodowe - jak pomóc osobie niepełnosprawnej

Uchwyty dla niepełnosprawnych – konstrukcja

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych i seniorów mają zróżnicowane kształty. Część z nich przypomina poziome relingi do wieszania ręczników, niektóre montowane są pionowo. Niezwykle popularne są uchwyty do toalety dla osób niepełnosprawnych w charakterystycznym kształcie wydłużonej podkowy. Mogą one mieć konstrukcję zarówno stałą, jak i uchylną – to drugie rozwiązanie usprawnia komunikację w niewielkiej ubikacji.

Czytaj: Wzorcowe mieszkanie dla seniora

Wszystkie uchwyty dla niepełnosprawnych powinny spełniać surowe kryteria dotyczące solidności wykonania i mocowania. Typowe uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych utrzymują ciężar nawet rzędu 120-140 kilogramów. Przekrój rurek wynosi od 2,5 do 3,2 centymetra. Uchwyty dla niepełnosprawnych do łazienki wykonane są ze stali węglowej malowanej proszkowo lub ze stali nierdzewnej. Do ściany mocuje się je za pomocą solidnych wkrętów, po uprzednim nawierceniu otworów. 

Koszt uchwytów i poręczy dla niepełnosprawnych wynosi od około 50 do nawet 200 złotych, w zależności od długości, kształtu, średnicy i wykorzystanego materiału. Nie są to kwoty niskie, zważywszy na fakt, że może zachodzić konieczność montażu kilku uchwytów w różnych punktach mieszkania, niemniej zakup ten może być niezbędny ze względu na komfort i bezpieczeństwo domownika. 

Czytaj też: Wanna dla seniora - jak urządzić łazienkę

Uchwyty dla niepełnosprawnych – jak urządzić łazienkę?


Montaż poręczy dla niepełnosprawnych i odpowiednich uchwytów dla niepełnosprawnych, to tylko jeden z kroków, które musimy wykonać dostosowując łazienkę i ubikację do potrzeb specjalnych. Ze względu na skalę wyzwania, zabiegi te najlepiej jest wykonać na etapie projektowania.  W przeciwnym razie czeka nas solidny remont. 

Uchwyt do wanny dla starszej osoby jest narzędziem, które znacznie ułatwi kąpiel, czyniąc wygodniejszym i bezpieczniejszym siadanie i wstawanie, czy przekraczanie progu wanny. Ale właśnie ze względu na ów próg, warto się zastanowić nad rozwiązaniami idącymi dalej, niż montaż uchwytów dla niepełnosprawnych. Do wyboru mamy takie rozwiązania, jak:


  • wymiana wanny na nową – z uchwytami lub z obniżonymi brzegami oraz specjalnymi drzwiczkami, ułatwiającymi przesiadanie się z wózka inwalidzkiego;
  • wymiana wanny na kabinę prysznicową, z niskim brodzikiem, lub w ogóle bez brodzika – w takiej sytuacji należy pamiętać o zbudowaniu solidnego spadu na podłodze, warto też zadbać o dobrej jakości płytki, a także wentylację. 


Czytaj też: Bezpieczna kąpiel pełna radości

Uchwyty dla niepełnosprawnych – o czym jeszcze pamiętać?


Aby wszelkiego rodzaju uchwyty dla niepełnosprawnych oraz seniorów miały szansę sprawdzić się w praktyce, niezwykle istotne jest funkcjonalne zaplanowanie łazienki. Parametrem, na który nie mamy wielkiego wpływu (chyba, że kupujemy nowe mieszkanie lub budujemy dom) jest kształt i wielkość pomieszczenia. Dobrze, by było rozplanowane na planie kwadratu o bokach przynajmniej 2x2m., co pozwoli na w miarę swobodne manewrowanie wózkiem inwalidzkim czy specjalnym balkonikiem ułatwiającym chodzenie. Dostęp do wszystkich urządzeń (wanna, umywalka, sedes, pralka) powinien być nieograniczony barierami – pamiętajmy o tym montując uchwyty dla niepełnosprawnych, tak by były one pomocą, a nie przeszkodą zmniejszającą dostępność. Istotna jest też szerokość drzwi (otwór powinien mieć minimum 90 centymetrów), wysokość na której zamontowane są wyłączniki światła i kontakty (powinny znajdować się w zasięgu ręki osoby siedzącej na wózku, czyli około 100-130 cm nad ziemią), rodzaj płytek podłogowych (lepiej sprawdzą się antypoślizgowe, złym rozwiązaniem są płytki polerowane na wysoki połysk). Wanna, oprócz uchwytów dla niepełnosprawnych, powinna być wyposażona w specjalne siedzisko. Jeśli zdecydowaliśmy się na prysznic, nieodzowne będą akcesoria dodatkowe, takie jak krzesełko lub taboret do kąpieli. 

Czytaj też: Jak wybrać wózek inwalidzki

 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?