Jak wybrać wózek inwalidzki?

Wózki inwalidzkie dzielą się na standardowe, składane i elektryczne. Najlepiej wybierać wózek inwalidzki pod kątem wygody oraz stopnia niepełnosprawności. Można wykonać test wygody, który trwa około 20 minut.
Spis treści

Rodzaje wózków inwalidzkich

Wybór wózka zależy od stopnia niepełnosprawności. Rodzaj sprzętu często wskazuje lekarz przy przepisywaniu recepty. Warto jednak znać różnice pomiędzy poszczególnymi wózkami:

  • wózek standardowy o małych kołach najczęściej jest używany w szpitalach i miejscach opieki nad starszymi; najlepiej nadaje się w sytuacjach, kiedy pcha go druga osoba; został wyposażony w wiele podpórek i dobrze wyprofilowany, dzięki czemu jest bardzo komfortowy;
  • wózek standardowy z dużymi kołami ma bardziej sztywną ramę niż składany; chory porusza go własnymi rękoma; sprawdzi się u aktywnych osób, można go bowiem wykorzystywać na co dzień jak i do uprawiania sportu;
  • wózek składany ważny niewiele, ma lekką ramę, która jest składana; można zdemontować też jego koła; najlepszy do użycia, kiedy chory może poruszać się samodzielnie na krótkich dystansach i nie jeździ na wózku przez cały czas; raczej nie nadaje się na co dzień;
  • wózek elektryczny jest przeznaczony dla osób, które chcą się samodzielnie poruszać bądź nie mogą korzystać z pomocy innych przy pchaniu wózka; napęd elektryczny pozwala z łatwością pokonywać krawężniki lub wzniesienia; idealnie nadaje się dla chorych, którzy mieszkają na nieregularnie ukształtowanym terenie. 

Wygoda i bezpieczeństwo korzystania z wózka – co jest ważne?

Przy kupnie wózka inwalidzkiego należy wziąć pod uwagę rodzaj niepełnosprawności, przeznaczenie pojazdu. Równie ważne są wymiary wózka. Kolejnym podstawowym aspektem, jaki musi spełniać jest wygoda i prostota w poruszani się w nim. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na szerokość i głębokość siedziska. Można wykonać test wygody wózka, siadając na około 20 minut. W tym czasie należy wypróbować długość trasy, jaką można pokonać, używając jednego ruchu ramion. Wózki ręczne powinny oferować możliwość zmiany ustawienia osi. Dzięki niej osoba niepełnosprawna może regulować nachylenie kół do podłoża, a tym samym – zwrotność. Bardzo ważna jest też sprawność hamulców. Wózki dla aktywnych niepełnosprawnych mają niskie oparcie. Wraz z siedziskiem ma działanie wzmacniające m.in. na mięśnie szkieletowe. Przy wyborze wózka inwalidzkiego warto też zapytać o radę fizjoterapeuty.

Koszt zakupu wózka inwalidzkiego

Wózek inwalidzki (ręczny) kosztuje od 500 zł nawet do 20000 zł (elektryczny). Każda osoba niepełnosprawna ma bowiem prawo do otrzymania jednego wózka.


 

 

Czytaj również