Test słuchu online - czy może zastąpić tradycyjne badanie?

Test słuchu dzisiaj możemy wykonać nie ruszając się z kanapy i nie odrywając od smartfona. Taki test przeprowadzony online może sprawdzać rozumienie prostych sylab lub częstotliwości, jakie jesteśmy w stanie usłyszeć.Uwaga: tego typu testy słuchu przypominają profesjonalne badania audiometrii mowy oraz tonalnej, ale nie mogą ich zastąpić w stawianiu celnej diagnozy.
Spis treści

Test słuchu

Test słuchu jest prostym narzędziem diagnostycznym, które można samodzielnie zastosować w domu w sytuacji podejrzenia niedosłuchu, zanim skierujemy nasze kroki do lekarza specjalisty. Pamiętajmy jednak, że takie domowe badanie może potwierdzić lub podważyć w sposób jedynie przybliżony. Ponieważ taki test wykonuje się w warunkach domowych, nie może on być traktowany na równi z profesjonalnym badaniem audiometrii tonalnej oraz audiometrii mowy, które służą określeniu niedosłuchu i które wykonuje się w specjalnej, dźwiękoszczelnej kabinie. Co ważne, test słuchu można wykonać zupełnie za darmo i nie ruszając się z miejsca. Jedynym warunkiem jest posiadanie komputera lub telefonu z dostępem do Internetu.

 

Test słuchu online - słowny

Test słuchu online oferuje wiele firm, przeważnie sprzedających, albo produkujących sprzęt medyczny, tudzież poradni i klinik zajmujących się zaburzeniami tego organu. Z technicznego punktu widzenia test słuchu online ma postać aplikacji do pobrania na komputer lub smartfon, lub też może zostać przeprowadzony bezpośrednio za pośrednictwem strony internetowej. Test należy przeprowadzić w najcichszym możliwym miejscu, jakie jesteśmy w stanie znaleźć w domu, dobrze jest też mieć słuchawki podłączone do urządzenia, na którym wykonujemy badania.
Wykonując prosty test typu słownego, mamy za zadanie wyłapać i zaznaczyć, który z prostych, jednosylabowych wyrazów widniejących na monitorze, został przed chwilą wygenerowany i wypowiedziany w słuchawkach. Proste? Nie do końca. Sylaby wplecione są w szum, a poziom głośności jest bardzo niski. Tego typu test online przypomina (choć nie zastępuje) badanie audiometrii mowy.

Test słuchu – częstotliwości

Test może też badać częstotliwości dostępne dla naszego ucha. Teoretycznie człowiek może słyszeć dźwięki, których częstotliwość rozciąga się na skali od 16 do 20 000 Hz, przy czym najniższe wartości oznaczają dźwięki bardzo niskie, zaś najwyższe – ekstremalnie wysokie. Z wiekiem oczekiwane osiągi spadają i ile osoba młoda powinna słyszeć dźwięki nawet o częstotliwości przekraczającej 20 kHZ, o tyle u seniorów powyżej 65 roku życia próg ten spada mniej więcej o połowę (szczegóły za chwilę). Proste testy słuchu dostępne w Internecie emitują dźwięki o różnej częstotliwości, dzięki czemu każdy ma szansę sprawdzić, jaki najwyższy dźwięk jest w stanie usłyszeć i przy jakiej głośności. Jest to badanie w pewien sposób przypominające audiometrię tonalną, choć oczywiście nie przynoszące tak wiarygodnych pomiarów, głównie ze względu na samoobsługę i niewłaściwe warunki, w jakich się zazwyczaj odbywa.

Test słuchu – Hz

Aby ułatwić interpretację wyników testu słuchu, podajemy częstotliwości, które powinny być bezwarunkowo przez nas słyszane w zależności od tego ile mamy lat. Jeśli nie udaje nam się osiągnąć tego progu, jest to wyraźnym wskazaniem do umówienia się na wizytę lekarską i przeprowadzenie zawodowego badania.

 

  • do 16 roku życia – 20 kHz,
  • do 18 roku życia – 19 kHz,
  • do 23 roku życia – 18 kHz,
  • do 30 roku życia – 17 kHZ.

Dalej wymagania zmniejszają się o 1 kHz (czyli 1000 hZ) co 5 lat. Dla osób powyżej 60 lat granica wynosi już tylko 10 kHZ, po 65 roku życia – 9 kHz, zaś po siedemdziesiątce – 8 kHZ.

Test słuchu muzycznego

W sieci zrobić można też test słuchu muzycznego. Nie ma on wiele wspólnego z badaniem niedosłuchu i innych wad oraz schorzeń uszu, można jednak w ten sposób sprawdzić, czy na ucho nie nadepnął nam słoń. Czyli - czy słyszymy i potrafimy zrozumieć oraz zapamiętać muzykę. Test słuchu muzycznego przydatny jest zwłaszcza dla osób, które z tą dziedziną sztuki mają albo chcą mieć coś wspólnego, dla pozostałych jest to wyłącznie okazja do dobrej zabawy. Przykładowy test słuchu muzycznego polega na wysłuchaniu 10 par krótkich nagrań muzycznych. Naszym zadaniem jest określenie, czy oba sparowane ze sobą nagrania były jednakowe, czy różne. Wygenerowane dźwięki imitują instrumenty klawiszowe, strunowe a nawet perkusyjne. Z góry należy uprzedzić, że zazwyczaj test słuchu muzycznego jest trudny, a porównywane nagrania mogą się różnić zaledwie kilkoma nutami.

Czytaj także: 

Niedosłuch odbiorczy, przewodzeniowy i centralny

Rodzaje implantów słuchowych

Choroby ucha

Szum w uszach

Refundacja aparatu słuchowego przez NFZ

Aparaty słuchowe - ile kosztują?

 

Więcej z kategorii Laryngologia
Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego
Badanie błędnika (VNG) - na czym polega i co wykrywa
Rodzaje implantów słuchowych - ślimakowy, BAHA i pniowy
Powiązane artykuły
Laryngolog skierowanie - czy trzeba mieć? Ile jest ważne?
Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?
Audiometria tonalna i impedancyjna, czym się różnią i jak wygląda badanie?
Jak poprawić słuch? Domowe sposoby, zioła i leki
Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta przez NFZ