Bezpłatne badanie słuchu – kiedy i gdzie wykonać

Bezpłatne badanie słuchu to świetna okazja dla osób, które są w złej kondycji finansowej. Na czym polegają darmowe badania i gdzie można je wykonać?
Spis treści

Bezpłatne badanie słuchu

Bezpłatne badanie słuchu to szansa, by zadbać o jeden z najważniejszych narządów, w jakie wyposażony jest człowiek. Warto na badania chodzić regularnie zwłaszcza po sześćdziesiątym roku życia. Badanie słuchu może pomóc zawczasu zdiagnozować niedosłuch, albo groźne schorzenie uszy, układu nerwowego, a nawet mózgu. Pamiętajmy, że słuch psuje się wraz z wiekiem w związku z zanikaniem komórek słuchowych. Coraz częściej też płacimy za korzystanie ze zdobyczy nowoczesnej technologii. Wszechobecny hałas, który towarzyszy nam w życiu, sprzyja rozwojowi niedosłuchu. Szczególnie niebezpieczne po latach okazuje się użytkowanie słuchawek dokanałowych. A zatem, kiedy w naszej okolicy organizowane jest bezpłatne badanie słuchu, nie należy zaprzepaścić takiej okazji.

Kiedy iść na bezpłatne badanie słuchu?

Nie zaszkodzi wybrać się na nie bez konkretnego powodu. Natomiast bezwzględnie sygnałem ostrzegawczym powinna być sytuacja, gdy wydaje nam się, że słyszymy rozmówcę, ale giną nam gdzieś końcówki wypowiadanych przez niego słów.Albo przestajemy rozumieć, co do nas mówi. Sytuacje takie są możliwe w szczególności w tłumie, w hałasie, gdzie spośród dziesiątek, czy setek dźwięków coraz trudniej wyłapać nam ten właściwy. Są to ewidentne oznaki niedosłuchu, zwłaszcza jeśli problem ze słyszeniem dotyczy dźwięków o wyższych częstotliwościach (np. głosu kobiecego).

Audiometria tonalna

Najczęściej badania bezpłatne polegają na przeprowadzeniu dwóch typów tak zwanej audiometrii – tonalnej oraz słownej. Są to metody badania słuchu subiektywne, czyli bazujące na reakcjach pacjenta, pozwalające jednak na wykrycie i precyzyjne określenie stopnia niedosłuchu. Polegają na ustaleniu, jakie najcichsze dźwięki słyszy pacjent. Badanie jest bezbolesne, wymaga jednak zamknięcia w specjalnej dźwiękoszczelnej kabinie. Osoba badana ma za zadanie reagować za pomocą przycisku, jeśli usłyszy dźwięk wytwarzany przez generator. Wynik, czyli audiogram, przedstawia wielkość ewentualnego ubytku słuchu.

Audiometria słowna

Drugie bezpłatne badanie słuchu, na jakie możemy liczyć, to tzw. audiometria słowna. W tym przypadku przedmiotem badania jest zdolność rozumienia wypowiadanych słów, a więc możliwość swobodnej i niezakłóconej komunikacji. Jest to tak zwana wydolność socjalna słuchu, umożliwiająca funkcjonowanie w społeczeństwie. Specjaliści już dawno orzekli, że można słyszeć proste dźwięki, nie będąc jednocześnie w stanie usłyszeć i zrozumieć sensu słów. Audiometria mowy polega na podawaniu pacjentowi zestawu jednosylabowych słów i liczb, emitowanych przez słuchawki na różnych poziomach głośności. Naszym zaś zadaniem jest ich powtórzenie. Rezultatem badania jest tzw. krzywa dyskryminacyjna, pokazująca w sposób procentowy nasze rozumienie mowy na określonym poziomie natężenia dźwięku.

Gdzie wykonać darmowe badanie słuchu?


Możliwości jest wiele. Po pierwsze bezpłatne badanie słuchu ma w ofercie wiele firm zajmujących się produkcją i dystrybucją sprzętu medycznego, lub też związanych z nimi fundacji. Niekiedy też bezpłatne badanie słuchu w podstawowym zakresie (audiometria tonalna oraz słowna) proponują poradnie i kliniki. Organizatorem bywają też samorządy i rozliczne organizacje pożytku publicznego, w szczególności te zajmujące się promocją zdrowia i opieką nad osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi. Dobrym przykładem było bezpłatne badanie słuchu zorganizowane w Łodzi przez DOZ Fundację we współpracy z CafeSenior.pl w ramach konferencji „Zdrowy słuch”. Darmowe badanie słuchu (a przy okazji ciśnienia i wagi) przeznaczone było dla osób w wieku 60+. Na seniorów czekał specjalny „Słuchobus”.

Bezpłatne badanie słuchu i co dalej?

Bezpłatne badanie słuchu dla części osób okaże się potwierdzeniem dobrej kondycji zdrowotnej. Dla innych – potwierdzeniem niepokojących podejrzeń oraz impulsem do dalszego działania. Być może będzie pierwszym z cyklu badań diagnostycznych, które nas czekają w związku z ustaleniem przyczyny oraz wielkości wady, a także dobraniem odpowiednich metod leczenia. Jeśli okaże się, że niedosłuch jest znaczny (powyżej 40 dB), lekarz może zalecić nam kupno aparatu słuchowego, który w istotny sposób poprawi komfort funkcjonowania. Możliwe jest też skierowanie na specjalistyczne leczenie (także zabiegowe) mające na celu eliminację przyczyn ewentualnego niedosłuchu lub innych problemów.

Czytaj też:

Ile kosztują aparaty słuchowe?

Refundacja aparatu słuchowego

Dofinansowanie do aparatu słuchowego

Dofinansowanie do okularów

 

 

Więcej z kategorii Laryngologia
Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta przez NFZ
Badanie błędnika (VNG) - na czym polega i co wykrywa
Rodzaje implantów słuchowych - ślimakowy, BAHA i pniowy
Powiązane artykuły
Laryngolog skierowanie - czy trzeba mieć? Ile jest ważne?
Jak poprawić słuch? Domowe sposoby, zioła i leki
Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?
Audiometria tonalna i impedancyjna, czym się różnią i jak wygląda badanie?
Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego