Telefon komórkowy dla seniora – wybierz telefon dla starszej osoby

Telefon komórkowy dla seniora stereotypowo kojarzy się z urządzeniem starego typu, wyposażonym w duże przyciski i niewielkich rozmiarów ekran. Ale faktycznie – w wielu przypadkach tego typu proste urządzenie to idealny telefon dla seniorów. Zobacz, co powinny oferować proste telefony dla seniora. I na co powinny uważać osoby, które zamiast tradycyjnego telefonu wybiorą smartfon dla seniora.
Spis treści

Telefon dla seniorów

Konstruując i reklamując telefony dla seniora, firmy podkreślają zupełnie inne walory, niż te, którymi kuszeni są młodsi odbiorcy. Telefon dla starszej osoby jawi się więc przede wszystkim jako urządzenie, które ma umożliwić... wykonanie połączeń telefonicznych. Niby jest to oczywiste, ale już nie dla najmłodszych odbiorców - w dzisiejszych czasach telefon, a właściwie smartfon coraz częściej służy głównie do przeglądania stron internetowych oraz wszelakich rozrywek, od fotografii i filmu, na grach skończywszy.


W typowym telefonie dla seniorów mniej istotne są takie funkcjonalności, jak łączność z internetem, gry, aparat fotograficzny czy dostęp do rozmaitych aplikacji. Ba – w wielu komórkach dla seniora są to funkcje niedostępne lub bardzo ograniczone.

Czytaj: Smartfon, który nie będzie koszmarem seniora

Telefon komórkowy dla seniora

Tak zwana komórka dla seniora to zazwyczaj telefon z dużymi klawiszami wchodzącymi w skład tradycyjnej klawiatury. Typowy telefon komórkowy dla seniorów ma też niedotykowy ekran o przekątnej 2 – 3 cale. Producenci reklamują wprawdzie tego typu monitorek jako „duży kolorowy wyświetlacz”, ale tego rzędu wielkość może robić wrażenie jedynie na tle telefonów sprzed dekady. Przecież standardem wśród dzisiejszych smartfonów jest ekran o przekątnej od 4 do blisko 6 cali.

W telefonach dla seniorów najważniejszą funkcją bywa łączność awaryjna – na wypadek wypadku, zasłabnięcia czy innych problemów. Dlatego komórka dla seniora bardzo często wyposażona jest w użyteczny przycisk SOS umożliwiający szybkie połączenie z wybraną osobą. Z innych „bajerów” - zazwyczaj telefon komórkowy dla seniora posiada:


 • latarkę,
 • kalkulator,
 • budzik,
 • kalendarz.

Nie da się nie zauważyć, że producenci traktują seniorów jak początkujących i niedoświadczonych użytkowników, reklamując, że dany model telefonu dla starszej osoby ma podświetlaną klawiaturę, sygnalizację stanu naładowania baterii a nawet... możliwość zapisania kontaktów w pamięci telefonu. Czyli coś, co było standardem nawet 15-20 lat temu, w początkach istnienia telefonii komórkowej.

Telefon dla seniora z klapką

Rozkładany telefon dla seniora z klapką będzie jeszcze wygodniejszy w użyciu. Po złożeniu, jest niewiele grubszy od zwykłego telefonu, natomiast po rozłożeniu oferuje klawiaturę i ekran większych rozmiarów. Zamykana klapka będzie też skutecznie chronić wyświetlacz przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czytaj też: Fałszywy SMS. Telefoniczne oszustwa – jak się przed nimi chronić?

Telefony dla seniora – ile kosztują?

Niezaprzeczalną zaletą tradycyjnych  komórek dla seniorów są ich ceny, około 10-krotnie niższe, niż w przypadku współczesnych smartfonów.

Telefon dla seniora Nokia, czyli wyprodukowany pod szyldem renomowanej, wiodącej na rynku marki, można kupić poniżej 100 złotych (w jednej z sieci handlowych modele tej marki dostępne są od 88 złotych). Telefony dla seniora innych producentów kosztują jeszcze mniej – nawet około 50-60 złotych. Oczywiście mówimy tu o tradycyjnych telefonach starego typu, wyposażonych w zwykłą klawiaturę i niewielką ilość funkcji.

Dla porównania, nowoczesny smartfon iPhone 8 marki Apple, kosztuje około 3480 złotych, a w wersji Plus – 4730 zł. Cena Samsunga Galaxy s8 również oscyluje w granicach 3 tysięcy złotych. Cena Huawei P10 przekracza 2 tys. zł.

Sprawdź: Jak włączyć i wyłączyć pocztę głosową w telefonie?

Smartfon dla seniora

Tak jak wspomnieliśmy, standardem obecnie są urządzenia nazywane smartfonami, które skutecznie wyparły tradycyjne telefony z rynku. Charakteryzują się dużymi, dotykowymi wyświetlaczami. Obsługiwane są za pomocą ruchów palców i co najwyżej jednego fizycznie istniejącego klawisza, choć i to zdarza się coraz rzadziej.

Smartfony są urządzeniami dalece bardziej rozwiniętymi od tradycyjnych telefonów – oferują dostęp do setek mobilnych aplikacji, umożliwiają swobodne poruszanie się po internecie, często mają wbudowane doskonałe aparaty fotograficzne z funkcją filmowania i pojemne pamięci do magazynowania zdjęć, filmów, muzyki i innych plików. Pytanie, czy tak zaawansowane urządzenia mogą funkcjonować jako telefony dla seniora?

Przeczytaj też: Co to są emotikony. Jakie emotikony trzeba znać?

Smartfon – telefon dla seniora?

Smartfon dla seniora będzie doskonałym narzędziem zapewniającym łączność i rozrywkę, pod kilkoma wszakże warunkami. Po pierwsze, jest to urządzenie dla osób:


 • dobrym wzroku (choćby i w okularach),
 • sprawnych manualnie (niekiedy małe dotykowe klawisze, wyświetlające się na ekranie, potrafią sprawić nieco kłopotu)
 • wykazujących choćby minimum chęci do zapoznania się z bardziej zaawansowaną technologią.

Często bowiem to czynnik mentalny sprawia, że wiele osób woli pozostać przy tradycyjnym telefonie dla seniora.

Czytaj więcej: Smartfon dla seniora – jaki telefon dotykowy dla seniora

Smartfon dla seniora – jak wybrać?

Wybierając smartfon dla seniora należy przyjrzeć się kilku parametrom:


 • wielkość ekranu - im większa, tym lepsza. Smartfon dla seniora zdecydowanie powinien mieć ekran o przekątnej powyżej 5 cali.
 • jakość ekranu – tanie modele są wyposażone w słabej jakości wyświetlacze, które źle odbijają światło i mogą być kłopotliwe w użytkowaniu, stając się nieczytelnymi w ostrym świetle słonecznym;
 • pojemność baterii – im większa, tym lepsza. Należy pamiętać, że smartfony dużo szybciej wymagają podłączenia do ładowarki niż zwykłe telefony.
 • solidna obudowa. Ideałem jest metal, ale to rozwiązanie bardzo drogie. Przy wyborze plastikowej obudowy należy ocenić jej wytrzymałość. Jeśli plastik trzeszczy przy uciskaniu, jego jakość nie jest wysoka albo elementy są źle spasowane.

Sprawdź też: Smartfon dla seniora – jaki telefon dotykowy dla seniora