Jak wybrać czytnik ebooków dla seniora?

Wybierając książkę zwracasz uwagę nie tyle na tytuł, co na wielkość czcionki? Na rynku są wprawdzie książki z dużym drukiem, ale liczba tytułów jest ograniczona. Być może potrzebujesz po prostu czytnika ebooków! Zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając czytnik ebooków.
Spis treści

Ebooki można czytać na różnych urządzeniach, ale tylko czytnik ebooków może zapewnić wrażenia podobne do tych, jakie daje czytanie książki w papierowym wydaniu. Nie będziesz też męczyć wzroku i bateria nie rozładuje się w najmniej spodziewanym momencie. To 3 podstawowe cechy, na które warto zwracać uwagę wybierając czytnik ebooków.

Po pierwsze: ekran

 


  • Rodzaj ekranu. Wybierając czytnik ebooków zwróć najpierw uwagę na ekran. Jeśli chodzi o rodzaj ekranu, to najlepszy dla wzroku jest tzw. papier elektroniczny. Taki wyświetlacz nie męczy wzroku, ponieważ nie odbija światła. Wyglądem przypomina odrobinę zwykły papier. Co więcej, zużywa niewiele prądu i po naładowaniu baterii można przeczytać kilka książek.
  • Technologia ekranu. Duże znaczenie ma też technologia e-papierowego ekranu. To od niej zależy poziom kontrastu, jedna z najważniejszych cech wyświetlacza. Najlepszy kontrast mają ekrany E-Ink w technologii Carta. Wcześniejsza technologia ekranów E-Ink, czyli Pearl, ma słabszy kontrast. W praktyce oznacza to, że tekst na wyświetlaczu będzie nieco mniej czytelny.
  • Przekątna ekranu. Większość czytników ebooków ma przekątną 6-cali. Takie urządzenia są z jednej strony poręczne, a z drugiej – wygodnie się na nich czyta.


Po drugie: dodatki

 


  • Doświetlenie. Ta funkcja pozwala czytać ebooki wszędzie tam, gdzie jest ciemno i nie mamy dodatkowego źródła światła. Co ważne, doświetlenie kompensuje również ostre światło w pogodny dzień. To dość wygodna funkcja, jeśli chcesz czytać ebooki poza domem, na przykład w podróży, w parku lub w ogrodzie.
  • Możliwość personalizacji. Czytniki o bardziej zaawansowanych funkcjach można personalizować. W praktyce oznacza to – możliwość instalowania dodatkowych aplikacji, obsługiwanie praktycznie wszystkich formatów ebooków czy zmianę wygaszacza ekranu. Czytniki z systemem Android umożliwiają korzystanie z aplikacji polskich sklepów internetowych, czytelni abonamentowych oraz zagranicznych e-księgarni.

Ile kosztuje czytnik ebooków?

Najprostsze modele czytników ebooków można kupić już za 300 zł. Natomiast za czytniki 6-calowe, z doświetleniem i ekranami dotykowymi trzeba zapłacić co najmniej ok. 600 zł. Podczas zakupu warto pomyśleć, jak często będziemy korzystać z urządzenia. Jeśli jesteś miłośnikiem czytania i będziesz regularnie korzystać z czytnika, będą to na pewno dobrze ulokowane pieniądze.

Czytaj też: Koniec z małymi literkami! Jak powiększyć tekst w Internecie?

Czytaj więcej w CafeSenior: Jaki powinien być idealny komputer dla seniora?