Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi?

Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi? Dobre pytanie. Teoretycznie na podstawie informacji Narodowego Funduszu Zdrowia można wysnuć wniosek, że jest ono bezterminowe. A w każdym razie, prawdziwe będzie stwierdzenie, że ważność skierowania na badanie krwi nie została określona żadnymi przepisami. W praktyce laboratoria skierowanie na badanie krwi często honorują jedynie przez 30 dni. Nie warto więc zwlekać, nawet jeśli ktoś panicznie boi się strzykawek.
Spis treści

Skierowanie na badanie krwi

Badanie krwi jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, zlecanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu potwierdzenia lub wykluczenia podejrzeń dotyczących przeróżnych schorzeń. W ramach POZ możliwe jest wykonanie 4 badań hematologicznych, do których zaliczają się:

  • morfologia krwi obwodowej z płytkami krwi,
  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • retykulocyty,
  • odczyn opadania krwinek czerwonych (OB).

Oprócz tego wykonuje się jeszcze badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi (między innymi: sód, potas, wapń, żelazo, mocznik, kreatynina, glukoza, białko całkowite, kwas moczowy, cholesterol i wiele innych).

Ile ważne jest skierowanie na badania krwi?

Ile ważne jest skierowanie na badania krwi? Praktyka dotycząca tego typu badań obnaża niedoskonałość sytuacji, w której nie została precyzyjnie uregulowana kwestia terminu ważności skierowań. Jak już tłumaczyliśmy przy innych okazjach, żadna ustawa ani rozporządzenie nie wyjaśniają, jak długo jest ważne skierowanie na badania krwi, inne badania diagnostyczne a także – do lekarza specjalisty, szpitala czy na rehabilitację. Za wykładnię służy mało precyzyjny komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia, z którego wynika, iż

„zazwyczaj skierowanie jest ważne dopóty, dopóki istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych”. W przypadku wielu procedur medycznych zwrot ten interpretowany jest na korzyść pacjenta – de facto oznacza swoistą bezterminowość skierowania. Jednak jeśli chodzi skierowanie na badania krwi, sytuacja w praktyce jest często odmienna.

Ważność skierowania na badanie krwi

Jak długo jest ważne skierowanie na badanie krwi? To pytanie od lat rozpala fora internetowe. Oto jeden z wpisów znalezionych w sieci (pisownia oryginalna):

„Cytuję odpowiedź z NFZ w Łodzi na moje zapytanie odnośnie terminu ważności skierowania:  >>informujemy, że obowiązujące przepisy prawne nie określają terminu ważności skierowania /do poradni, szpitala, na badania/, poza skierowaniem na rehabilitację leczniczą, które pacjent powinien zarejestrować w wybranej placówce nie później niż 30 dni od daty wystawienia<<. Znając odpowiedź z NFZ odwiedziłam 3 laboratoria działające w moim mieście i w każdym mi powiedziano, że skierowanie na badania /krew, mocz itp/ ważne jest 1 miesiąc”.

W praktyce bowiem okazuje się, że laboratoria często ów wymóg „istnienia przesłanek wskazujących na potrzebę działań diagnostycznych” zamykają w 30 dniach. Dlatego mając w ręce skierowanie na badanie krwi, warto je wykonać w miarę szybko. W razie wątpliwości, skontaktujmy się z konkretną przychodnią lub laboratorium w celu uzyskania konkretnych informacji. Lepiej zapytać zawczasu, niż ponownie umawiać się na wizytę do lekarza po skierowanie.

Kto może wystawić skierowanie na badanie krwi?

Badanie krwi należy do najprostszych badań, dlatego skierowanie może wystawić każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Oczywiście, istnieje możliwość, że skierowanie wystawi też lekarz specjalista w ramach specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, jeśli pacjent znajduje się pod jego stałą opieką. W przypadku pacjentów przebywających w szpitalu, badania krwi prowadzone są na miejscu w ramach bieżącej diagnostyki.

Badanie krwi bez skierowania

Oczywiście, nie załapanie się na termin ważności skierowania na badanie krwi w większości przypadków nie oznacza dramatu. Krew do analizy można oddać prywatnie, bez kolejek, bez terminów, bez większych problemów, jeśli nie liczyć nieprzyjemnych dla większości osób doznań związanych z samym wkłuciem. Ile kosztuje badanie krwi bez skierowania? Ceny podstawowych badań nie są wysokie i poza osobami najgorzej sytuowanymi, nie zrujnują portfela. Odwołując się do cennika pierwszego z brzegu laboratorium można podać, że za podstawową morfologię krwi zapłacimy około 10 złotych, rozmaz krwi to koszt około 8 złotych, zaś OB – 6 złotych. Bardziej skomplikowane badania kosztują nie więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Czytaj też:

Więcej z kategorii Badania
Co zabrać do szpitala na badania lub zabieg?
Kiedy powinieneś odwiedzić laryngologa?
Optometrysta - optometrysta a okulista, badanie optometryczne
Powiązane artykuły
Lekarz wykonuje badanie na osteoporozę
Badanie na osteoporozę – gdzie zrobić i jak wygląda?
Pacjenci u lekarza rodzinnego
Zmiana lekarza rodzinnego: jak często i w jaki sposób?
Lekarz wykonuje badanie endoskopowe
Badania endoskopowe przewodu pokarmowego i w urologii
Zdrowie to nie żarty! Zadbaj o regularne badania
Badanie TSH
Badanie TSH - podstawowe badanie w ocenie funkcji tarczycy