Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – czy można pracować?

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy przyznawana jest osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą pracować. A jednak – niezdolność do pracy nie wyklucza zarobkowania i to bez utraty prawa do renty. Jak to możliwe? Czy wolno dorabiać mając orzeczoną tylko częściową niezdolność do pracy, czy także całkowitą niezdolność do pracy? Ile wyniesie renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 2020?

Spis treści

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy tylko na pierwszy rzut oka wyklucza możliwość podejmowania zatrudnienia. W rzeczywistości niezdolność do pracy nie oznacza zakazu podejmowania pracy dorywczej, a nawet zatrudnienia na etacie. Co więcej - dotyczy to nie tylko częściowej niezdolności do pracy. Czy można pracować na rencie z całkowitą niezdolnością do pracy? Tak! Aby zatrudnić osobę z prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy, należy jednak stworzyć specjalne warunki, dostosowując stanowisko pracy do charakteru i stopnia zaawansowania niepełnosprawności. Często miejscami zatrudniającymi osoby niepełnosprawne są zakłady pracy chronionej.

Renta z tytułu niezdolności do pracy a praca

Renciści z orzeczoną niezdolnością do pracy mogą pracować bez limitu zarobków w kilku przypadkach. Dotyczy to głównie zatrudnienia na umowy niepodlegające obowiązkowi odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. W praktyce – najczęściej są to umowy o dzieło. Bez ryzyka utraty renty z tytułu niezdolności do pracy można też czerpać zyski na przykład z najmu nieruchomości, pod warunkiem, że nie jest on prowadzony w ramach działalności gospodarczej.
Istnieje jednak szereg form zatrudnienia, które osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy, narażają na obniżenie lub zawieszenie prawa do świadczenia, jeśli przynoszą zbyt wysokie dochody. Mowa tu o umowach, od których odprowadza się składki na ubezpieczenie, a więc przede wszystkim – o umowie o pracę. Należy pamiętać, że od niedawna, składki na ZUS odprowadzane są też od umów zlecenie. Warto więc zapoznać się z limitami zarobków dotyczącymi osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Reklama

Niezdolność do pracy

Bez ryzyka zmniejszenia renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy można zarobić do 70 procent średniego wynagrodzenia w kraju. Po przekroczeniu tego pułapu zarówno ZUS, jak i KRUS zaczną obniżać rentę. Jeżeli osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy zarobi więcej niż 130 procent średniej płacy, ubezpieczyciele całkowicie zawieszą wypłatę świadczenia.

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy

Z wydanego w sierpniu komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w II kwartale 2017 roku przeciętna płaca w Polsce wyniosła  4220,69 zł. To oznacza, że w okresie od 1 września do 30 listopada 2017 r., renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zacznie być obniżana w przypadku osób zarabiających powyżej 2954,50 zł, zaś całkowicie zawieszona - od 5486,90 zł w górę. Co ciekawe, są to limity niższe, niż te które obowiązywały od 1 czerwca do 31 sierpnia (odpowiednio 3047,50 i 5659,70 zł). Ma to związek ze spadkiem średniej płacy w Polsce (w I kwartale 2017 r. wynosiła 4353,55 zł).

W 2020 roku, po waloryzacji rent i emerytur wzrośnie także najniższa renta przyznawana z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Według prognoz podniesie się o 26,73 zł.

Czytaj także:

Ile można dorobić do renty?

Praca chałupnicza - jak dorobić sobie w domu?

Renta inwalidzka – kto może ją otrzymać i jaka jest jej wysokość

Renta chorobowa z ZUS i KRUS – ile wynosi i jak ją dostać?

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!