Najniższa emerytura w Polsce – ile wynosi (brutto, netto)?

Najniższa emerytura – gwarantowane przez państwo minimalne świadczenie, pozwala wielu osobom związać koniec z końcem. Minimalna emerytura dla części świadczeniobiorców jest podstawowym i jedynym stałym dochodem. Sprawdź, ile wynosi najniższa emerytura w Polsce, o ile minimalna emerytura wzrosła w tym roku, a także o ile kwota najniższej emerytury wzrośnie w marcu 2020 roku?
Spis treści

Najniższa emerytura w Polsce

Obecnie najniższa emerytura w kraju wynosi 1100 złotych brutto, czyli 935 złote na rękę. Takie same kwoty odnoszą się do rent. 1100 złotych to tak zwane minimalne świadczenie gwarantowane.

Najniższa emerytura w Polsce 2020

Wskaźnik waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. będzie znany na przełomie stycznia i lutego. Jednak waloryzacja według prognoz ma być na poziomie 3,24 proc. To oznacza, że najniższa emerytura, która obecnie wynosi 935 zł netto, powinna wzrosnąć o ok. 30zł.

Najniższa emerytura

Wciąż jednak kwota minimalnej emerytury jest bardzo niska. W wielu przypadkach nie wystarcza ona na pokrycie najbardziej podstawowych wydatków życiowych, takich jak:

  • opłaty za czynsz i media,
  • żywność,
  • leki,
  • ubrania.

Należy jednak pamiętać, że gdyby państwo nie gwarantowało najniższej emerytury, sytuacja wielu osób legitymujących się niewielkim stażem pracy i niskimi zarobkami, byłaby jeszcze gorsza, zwłaszcza, jeśli samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Minimalna emerytura

Gwarantowana przez państwo najniższa emerytura ma szczególne znaczenie w sytuacji obniżenia wieku emerytalnego, które nastąpiło w 2017 roku. Aktualnie wiek emerytalny wynosi 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 – jeśli chodzi o kobiety.

Ekonomiści przypominają, że wcześniejsze przejście na emeryturę ma bardzo doniosłe, wymierne i mówiąc wprost – niekorzystne przełożenie na wysokość przyznanego świadczenia. W obecnym systemie wysokość emerytury zależy między innymi od zgromadzonych składek, a także tzw. średniego dalszego trwania życia, czyli szacowanej ilości miesięcy, która pozostała do śmierci w momencie przejścia na emeryturę (oczywiście szacunku dokonuje się wyłącznie na podstawie danych statystycznych). 

Najniższa emerytura ZUS

Poprzednie przepisy zakładały, że mężczyzna musi udowodnić, że przepracował 25 lat, aby móc liczyć na otrzymanie gwarantowanej najniższej emerytury, zaś kobiety taki wymóg będzie obowiązywać od 2022 roku, natomiast już teraz panie musiały się legitymować stażem przynajmniej 22-letnim. Obecnie – wystarczy, że kobiety będą mieć przepracowane 20 lat, aby otrzymać najniższą emeryturę.

Czytaj także: