Pies - najlepszy przyjaciel człowieka

Dziś na całym świecie obchodzone jest międzynarodowe święto: Dzień Psa. Te wyjątkowe czworonogi są nie tylko dobrymi kompanami, mogą być także naszymi terapeutami, przewodnikami i ratować życie. Za co jeszcze kochamy i cenimy psy?
Spis treści

Na pomysł tego wyjątkowego święta wpadli zapewne  miłośnicy psów, którzy chcieli podkreślić rolę, jaką zwierzęta te pełnią w naszym, ludzkim życiu. Jaki jest pies każdy widzi: błyszczące oczy, wilgotny nos i merdający ogon. Jego niezwykły charakter, ufność i nastawienie na budowanie relacji sprawiły, iż dzicy przodkowie psów domowych zaczęli zacieśniać więzi z człowiekiem. Współcześnie psy są nie tylko naszymi przyjaciółmi, ale także niosą wielu ludziom wymierną pomoc.

Jak zwierzęta wpływają pozytywnie na seniorów?

Ratują życie


Śnieg, mróz, woda i inne trudne warunki nie są straszne psom, które na co dzień niosą pomoc ludziom w potrzebie. Wśród psów – ratowników wyróżniamy tak zwanego psa lawinowego, gruzowego i poszukiwawczego oraz psa pracującego w wodzie. Szkolenie psów wymaga wiele pracy i jest czasochłonne.  Zaczyna się zazwyczaj, gdy psiak ma 3 miesiące i polega na pozytywnym wzmacnianiu pożądanych zachowań. Zwierzę uczy się, iż ratowanie człowieka jest zabawą, za którą otrzymuje nagrodę. Konieczna jest specjalizacja, a później – egzaminy. Pies ratownik musi przechodzić regularne testy, średnio co 2 lata. Najlepsze rezultaty odnoszą psy, które mieszkają ze swoimi przewodnikami, z którymi później pracują.


Psy pomagają w ratowaniu ofiar lawin
Służą w policji, wojsku i służbie celnej

Psy mają o wiele lepszy węch i słuch niż ludzie. To właśnie ich wspaniały węch i umiejętność współpracy sprawiają, że psy tak często biorą udział w wykrywaniu przemycanych towarów, w policyjnych obławach czy wspierają żołnierzy na wojnie. Także w Wojsku Polskim obecne są oddziały mające psy w swoich szeregach. Zwierzęta te pomagają w odnajdywaniu np. broni i materiałów wybuchowych. Pilnują także wojskowych baz, dzięki nim trudno jest wejść niezauważonym na teren wojskowy.

Psy pracujące w służbach muszą wykazywać się zestawem pożądanych cech charakteru: odwagą, stałą gotowością do pracy, zaangażowaniem. Szkolenie rozpoczyna się dopiero po wstępnej selekcji pod kątem zdrowia i psiej osobowości. Zwierzęta uczą się posłuszeństwa i rozpoznawania różnorodnych bodźców węchowych, np. zapachu trotylu, narkotyków czy papierosów. Praca psa w policji ma nieco inny charakter niż w służbie celnej i w wojsku. Jego celem jest jak najszybciej dogonić i  unieruchomić przestępcę, znaleźć miejsce jego ukrycia lub wskazać drogę ucieczki.

Pies przewodnik jest wielkim wsparciem dla swojego opiekuna


Są naszymi terapeutami i pomagają w codziennym życiu

Terapia z udziałem psów nazywana jest w Polsce dogoterapią lub kynoterapią. Psi terapeuci dobierani są pod kątem pożądanych cech charakteru: powinny być spokojne i cierpliwe, lubić kontakt z ludźmi i nie okazywać nawet cienia agresji.

Psie wsparcie jest wręcz nieocenione dla osób niewidzących lub poruszających się na wózku. Wytrenowane psy potrafią przynieść wskazany przedmiot, otworzyć drzwi, pomóc usiąść na wózku lub poprowadzić osobę niewidomą przez miasto. Niedawno polscy ustawodawcy zrobili krok w stronę pomocy ludziom z psami przewodnikami i zgodnie z nowym prawem można z nimi wchodzić do budynków użyteczności publicznej. Poza tymi zadaniami psi terapeuci wspierają swoich opiekunów w tym, co jest czasem najważniejsze:  zapewniają towarzystwo i poczucie bliskości.

Psy służące w wojsku wykonują bardzo odpowiedzialną pracę 

Człowiek – przyjacielem psa?

Pies jest w stanie zrobić dla człowieka naprawdę wiele, często bezinteresownie lub licząc w zamian na ciepło, akceptację, dobre słowo lub chwile zabawy. Tymczasem wiele wspaniałych czworonogów wciąż szuka domów, schroniska pękają w szwach, a niektórym ludziom zdarza się bardzo okrutnie odnosić do zwierząt, nie tylko psów. Niech święto takie, jak to, będzie okazją do chwili refleksji nad psim losem. Przyjrzyjmy się psom spotykanym w naszej okolicy. Może któryś potrzebuje pomocy?

Jeśli zastanawiają się Państwo nad przyjęciem psa pod swój dach, to zachęcamy do przygarniania zwierząt przebywających w schroniskach lub pod opieką fundacji, zamiast kupowania. Warto też wspomóc schronisko datkami, niekoniecznie finansowymi, ale na przykład karmą, lekami lub przyjść na akcję wspólnego wyprowadzania psów na spacery.

Zachęcamy do świętowania Dnia Psa i zwrócenia naszej uwagi na psy, które pomagają wielu ludziom oraz zwierzęta, które padają ofiarami bezmyślności ludzkiej. Nie bądźmy obojętni wobec tego co dzieje się dookoła nas.

Kiedy i ile płacimy za psa?

Więcej z kategorii Miłość i związki
Rubinowe gody, czyli 40 rocznica ślubu. Jakie życzenia złożyć?
Szafirowe gody - 45 rocznica ślubu. Jaki prezent kupić?
Babcia - nauczycielka życia
Powiązane artykuły
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Złote gody - ile lat? Jaki prezent i życzenia na złote gody?
Diamentowe gody, czyli 60 rocznica ślubu - jak ją świętować i co kupić w prezencie?
Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent
Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu – jakiego tekstu użyć?